Japan en EU versterken samenwerking op gebied van chips
TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan en de Europese Unie zijn overeengekomen om de samenwerking op het gebied van chips te versterken. De overeenkomst volgt op de exportbeperkingen die China heeft aangekondigd voor twee metalen die cruciaal zijn voor de chipindustrie. De spanningen in de wereldwijde technologiehandelsoorlog zijn daarmee verder opgelopen.
De twee partijen zijn het onder meer eens geworden over het opzetten van een "vroegtijdig waarschuwingssysteem" voor problemen in de toeleveringsketen van de chipsector. De overeenkomst zal dinsdag worden ondertekend door de Japanse minister van Handel Yasutoshi Nishimura en Eurocommissaris Thierry Breton tijdens een bijeenkomst in Tokio.
De overeenkomst schetst ook plannen voor het delen van informatie over overheidssubsidies en samenwerking op het gebied van onderzoek en ontwikkeling van nieuwe chips en het opleiden van mensen. In mei sloot Japan al een overeenkomst met de Verenigde Staten om de samenwerking op het gebied van chiponderzoek te verstevigen.
Toestemming China
China maakte maandag bekend dat exporteurs van de metalen gallium en germanium vanaf 1 augustus eerst toestemming moeten vragen aan de Chinese overheid om ze het land uit te voeren. De maatregel lijkt een tegenreactie van Beijing op de onlangs bekendgemaakte exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China.
Een woordvoerder van ASML wilde niet inhoudelijk reageren op de Chinese stappen. De chipmachinefabrikant ziet zichzelf in deze kwestie niet als de geschikte partij om commentaar te geven.
Afhankelijke positie
Onder aanvoering van de VS proberen Japan en Nederland te voorkomen dat China zelf geavanceerde chips kan maken, omdat die ook kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden. Ook willen de landen minder afhankelijk zijn van China en de productie van chips meer in eigen handen houden.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - De uitstoot van CO2 door Duitsland is vorig jaar vrijwel onveranderd gebleven. Volgens cijfers van de Duitse overheid bedroeg de uitstoot van de grootste economie van Europa het equivalent van 649 miljoen ton CO2. Dat komt neer op een daling van slechts 0,1 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - De Japanse regering heeft Australië gevraagd om de productie van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te vergroten in verband met de oorlog in het Midden-Oosten. Door de oorlog is een deel van de lng-import van Japan uit het Midden-Oosten weggevallen en Australië kan helpen dit verlies te compenseren.
7 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Bij een groot oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten is zaterdagochtend brand ontstaan na een aanval met een drone. Volgens de autoriteiten ontstond de brand bij het Fujairah-complex door resten van een neergeschoten drone.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De eerste olie uit de Amerikaanse strategische voorraden zal tegen het einde van volgende week op de markt komen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van Energie gezegd. De Verenigde Staten geven in totaal 172 miljoen vaten vrij uit die noodreserves om zo de hoge brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten te drukken.
9 uur geledenMENLO PARK (ANP/RTR) - Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, WhatsApp en Instagram, is van plan duizenden banen te schrappen om kosten te besparen voor de grote investeringen die worden gedaan in kunstmatige intelligentie (AI). Dat melden bronnen aan persbureau Reuters. Volgens de ingewijden kan het gaan om wel 20 procent van het personeelsbestand bij het Amerikaanse techconcern.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben Venezuela toestemming gegeven om meststoffen en olie aan Amerikaanse bedrijven te verkopen. Het Amerikaanse ministerie van Financiën meldt dat de sancties tegen Venezuela verder worden versoepeld. Sinds de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op Iran staat het wereldwijde aanbod van deze producten onder druk en zijn de prijzen flink gestegen.
20 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse federale rechter heeft vrijdag de dagvaardingen van het ministerie van Justitie tegen de Federal Reserve en voorzitter Jerome Powell geblokkeerd. De kwestie gaat over de renovatie van het hoofdkantoor van de Amerikaanse centrale bank in Washington en de verklaring van Powell hierover. Het ministerie wil in beroep gaan tegen de beslissing.
21 uur geleden