Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Japan en EU versterken samenwerking op gebied van chips

Japan en EU versterken samenwerking op gebied van chips

TOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Japan en de Europese Unie zijn overeengekomen om de samenwerking op het gebied van chips te versterken. De overeenkomst volgt op de exportbeperkingen die China heeft aangekondigd voor twee metalen die cruciaal zijn voor de chipindustrie. De spanningen in de wereldwijde technologiehandelsoorlog zijn daarmee verder opgelopen.

De twee partijen zijn het onder meer eens geworden over het opzetten van een "vroegtijdig waarschuwingssysteem" voor problemen in de toeleveringsketen van de chipsector. De overeenkomst zal dinsdag worden ondertekend door de Japanse minister van Handel Yasutoshi Nishimura en Eurocommissaris Thierry Breton tijdens een bijeenkomst in Tokio.

De overeenkomst schetst ook plannen voor het delen van informatie over overheidssubsidies en samenwerking op het gebied van onderzoek en ontwikkeling van nieuwe chips en het opleiden van mensen. In mei sloot Japan al een overeenkomst met de Verenigde Staten om de samenwerking op het gebied van chiponderzoek te verstevigen.

Toestemming China

China maakte maandag bekend dat exporteurs van de metalen gallium en germanium vanaf 1 augustus eerst toestemming moeten vragen aan de Chinese overheid om ze het land uit te voeren. De maatregel lijkt een tegenreactie van Beijing op de onlangs bekendgemaakte exportbeperkingen voor de Nederlandse chipmachinemaker ASML richting China.

Een woordvoerder van ASML wilde niet inhoudelijk reageren op de Chinese stappen. De chipmachinefabrikant ziet zichzelf in deze kwestie niet als de geschikte partij om commentaar te geven.

Afhankelijke positie

Onder aanvoering van de VS proberen Japan en Nederland te voorkomen dat China zelf geavanceerde chips kan maken, omdat die ook kunnen worden gebruikt voor militaire doeleinden. Ook willen de landen minder afhankelijk zijn van China en de productie van chips meer in eigen handen houden.

Meer uit Financieel

Damrak verwacht meer beursgangen ondanks geopolitieke spanningen

AMSTERDAM (ANP) - Uitbater Euronext rekent dit jaar op meer beursgangen in Amsterdam, ondanks de aanhoudende geopolitieke onrust. De door de Amerikaanse president Donald Trump gestarte handelsoorlog zorgde vorig jaar nog voor een wederom mager aantal nieuwe noteringen, maar daar zullen bedrijven zich in 2026 minder door laten leiden. Dat zegt directeur René van Vlerken van de Amsterdamse beurs in een interview met het ANP.

51 minuten geleden
Nederlandse bedrijven investeren ruim 4 procent minder

DEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in november afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden 4,1 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een kleine toename van de investeringen van 0,3 procent in oktober en een stijging van 3,2 procent in september.

1 uur geleden
Lufthansa vliegt tot eind maart niet meer op Teheran om onrust

FRANKFURT (ANP) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft besloten langere tijd niet op de Iraanse hoofdstad Teheran te vliegen. Lufthansa heeft de vluchten nu opgeschort tot en met 29 maart, meldt een woordvoerster. Ook blijft de luchtvaartmaatschappij het luchtruim boven Iran mijden.

6 uur geleden
World Economic Forum in Davos begonnen met openingsconcert

DAVOS (ANP/AFP/RTR) - De 56e editie van het World Economic Forum in Davos is maandagavond geopend met een openingsconcert dat bijna een uur duurde. Het thema dit jaar is 'A Spirit of Dialogue'.

9 uur geleden
Kunstmestproducent OCI mag van rechter voorlopig niet fuseren

AMSTERDAM (ANP) - Kunstmestproducent OCI mag voorlopig niet fuseren met het Egyptische bouwbedrijf Orascom. De ondernemingskamer van het gerechtshof Amsterdam heeft maandag bepaald dat hierover niet mag worden gestemd op de aandeelhoudersvergadering van OCI donderdag.

11 uur geleden
Ministers eurolanden dragen Kroaat voor als vicepresident ECB

BRUSSEL (ANP) - De ministers van Financiën van de eurolanden dragen de Kroaat Boris Vujčić voor als vicepresident van de ECB. Dat hebben zij maandag tijdens een vergadering in Brussel besloten, melden EU-bronnen. Er waren zes kandidaten om de huidige vicepresident Luis de Guindos op te volgen. Zijn mandaat loopt eind mei af.

12 uur geleden
ING: bouwsector in EU groeit komende jaren weer, ook in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - De bouwsector in de Europese Unie zal de komende jaren weer groeien, verwacht ING. De bank denkt dat de productie dit jaar met 1,5 procent toeneemt en in 2027 met 2 procent. Voor Nederland voorziet ING kleinere stijgingen.

12 uur geleden