Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Israël voor ICJ: wij vernietigen geen volk, maar beschermen volk

Israël voor ICJ: wij vernietigen geen volk, maar beschermen volk

DEN HAAG (ANP) - Israël maakt zich niet schuldig aan een genocide in de Gazastrook, stelt de Israëlische advocaat Tal Becker voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Het is juist Hamas dat uit zou zijn op een genocide en dat verantwoordelijk zou zijn voor de situatie in Gaza. Volgens Israël handelt het uit zelfverdediging. "Wij proberen geen volk te vernietigen, maar een volk te beschermen."

Donderdag begon in het Vredespaleis de zaak die Zuid-Afrika had aangespannen. Zuid-Afrika wil dat het hof Israël beveelt om onmiddellijk te stoppen met de militaire operatie in Gaza. Volgens Pretoria heeft Israël het genocideverdrag van de Verenigde Naties geschonden door in de oorlog tegen Hamas duizenden Palestijnse burgers te doden en op de vlucht te jagen. Volgens Israël is dat een "zeer verdraaid verhaal".

Israël staat achter het genocideverdrag, zegt Becker. Hij benadrukte dat Israël een van de eerste landen was die het verdrag in de jaren na de Tweede Wereldoorlog tekenden, "met de collectieve herinnering aan de moord op 6 miljoen Joden vers in het geheugen". "Voor sommigen is 'nooit meer' slechts een slogan, voor Israël is het de hoogste plicht."

Gruwelijkheden

Israël zou deze oorlog niet hebben gewild en ook niet uit zijn op de dood van Palestijnse burgers. "Het lijden van burgers in deze oorlog is, net als in alle oorlogen, tragisch en hartverscheurend." Maar volgens Becker ligt dat aan de strategie van Hamas om zich in burgergebieden te verschansen en doet Israël zijn best om de civiele schade te beperken.

Israël zou zich verdedigen tegen Hamas. Becker beschrijft in de rechtszaal dat de Palestijnse militanten zich op 7 oktober schuldig hebben gemaakt aan slachtpartijen, verkrachtingen, gijzelingen en martelingen. "Deze gruwelijkheden ontslaan Israël niet van de plicht om zich aan de wet te houden, maar het laat wel zien dat als er genocidale daden zijn geweest, dan waren die tegen Israëliërs." Hamas doodde die dag zo'n 1200 mensen. Bij de Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn sindsdien ruim 23.000 mensen gedood.

Volgens Becker negeert Zuid-Afrika gebeurtenissen van 7 oktober in de beschuldigingen die het donderdag presenteerde voor het internationale hof. "Zuid-Afrika wil Hamas niet alleen met de moorden weg laten komen, maar Israël ook nog eens weerloos maken terwijl Hamas aanvalt."

Meer uit Buitenland

Zelensky meldt defensieafspraken met Verenigde Arabische Emiraten

ABU DHABI (ANP/RTR/AFP) - Oekraïne en de Verenigde Arabische Emiraten hebben afgesproken dat ze gaan samenwerken op defensiegebied. Dat maakte de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekend na een ontmoeting met president Mohammed bin Zayed ⁠Al Nahyan van de Golfstaat.

1 uur geleden
Paus voor historisch bezoek in Monaco

MONTE CARLO (ANP/AFP) - Paus Leo is zaterdagochtend in Monaco gearriveerd voor het eerste pauselijke bezoek van de moderne tijd aan het ministaatje. Hij kwam aan in een helikopter en is ontvangen door prins Albert en prinses Charlene.

2 uur geleden
Houthi's eisen verantwoordelijkheid op voor raketaanval op Israël

SANAA (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Jemenitische Houthi's hebben voor het eerst sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten de verantwoordelijkheid opgeëist voor een raketaanval op Israël. De groep liet weten dat de operaties doorgaan tot de "agressie" op alle fronten wordt beëindigd.

3 uur geleden
Thailand: akkoord met Iran over doorgang olietankers

BANGKOK (ANP/AFP) - Thailand heeft een overeenkomst met Iran bereikt over de doorgang van Thaise olietankers door de Straat van Hormuz. Dat maakte de premier van Thailand zaterdagochtend bekend.

4 uur geleden
Bonaire vraagt 'snelle hulp' van Nederland om stijgende prijzen

KRALENDIJK (ANP) - Het Bestuurscollege (BC) van Bonaire vraagt de Nederlandse regering om snel in te grijpen. Door onrust in het Midden-Oosten en problemen in de scheepvaart worden vrachtkosten steeds hoger. Daardoor dreigen boodschappen en brandstof op Bonaire veel te duur te worden en wordt het voor veel inwoners steeds moeilijker om rond te komen, aldus de overheid van de bijzondere gemeente in het Caribisch gebied.

7 uur geleden
Amerikaanse militairen gewond bij aanval op basis Saudi-Arabië

AL-KHARJ (ANP/RTR/DPA) - Bij een Iraanse aanval op luchtmachtbasis Prince Sultan in Saudi-Arabië zijn twaalf Amerikaanse militairen gewond geraakt. Twee van hen zijn er ernstig aan toe, melden Amerikaanse autoriteiten.

8 uur geleden
Witkoff: VS hoopvol over gesprekken met Iran deze week

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."

13 uur geleden