Israël voor ICJ: wij vernietigen geen volk, maar beschermen volk
DEN HAAG (ANP) - Israël maakt zich niet schuldig aan een genocide in de Gazastrook, stelt de Israëlische advocaat Tal Becker voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Het is juist Hamas dat uit zou zijn op een genocide en dat verantwoordelijk zou zijn voor de situatie in Gaza. Volgens Israël handelt het uit zelfverdediging. "Wij proberen geen volk te vernietigen, maar een volk te beschermen."
Donderdag begon in het Vredespaleis de zaak die Zuid-Afrika had aangespannen. Zuid-Afrika wil dat het hof Israël beveelt om onmiddellijk te stoppen met de militaire operatie in Gaza. Volgens Pretoria heeft Israël het genocideverdrag van de Verenigde Naties geschonden door in de oorlog tegen Hamas duizenden Palestijnse burgers te doden en op de vlucht te jagen. Volgens Israël is dat een "zeer verdraaid verhaal".
Israël staat achter het genocideverdrag, zegt Becker. Hij benadrukte dat Israël een van de eerste landen was die het verdrag in de jaren na de Tweede Wereldoorlog tekenden, "met de collectieve herinnering aan de moord op 6 miljoen Joden vers in het geheugen". "Voor sommigen is 'nooit meer' slechts een slogan, voor Israël is het de hoogste plicht."
Gruwelijkheden
Israël zou deze oorlog niet hebben gewild en ook niet uit zijn op de dood van Palestijnse burgers. "Het lijden van burgers in deze oorlog is, net als in alle oorlogen, tragisch en hartverscheurend." Maar volgens Becker ligt dat aan de strategie van Hamas om zich in burgergebieden te verschansen en doet Israël zijn best om de civiele schade te beperken.
Israël zou zich verdedigen tegen Hamas. Becker beschrijft in de rechtszaal dat de Palestijnse militanten zich op 7 oktober schuldig hebben gemaakt aan slachtpartijen, verkrachtingen, gijzelingen en martelingen. "Deze gruwelijkheden ontslaan Israël niet van de plicht om zich aan de wet te houden, maar het laat wel zien dat als er genocidale daden zijn geweest, dan waren die tegen Israëliërs." Hamas doodde die dag zo'n 1200 mensen. Bij de Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn sindsdien ruim 23.000 mensen gedood.
Volgens Becker negeert Zuid-Afrika gebeurtenissen van 7 oktober in de beschuldigingen die het donderdag presenteerde voor het internationale hof. "Zuid-Afrika wil Hamas niet alleen met de moorden weg laten komen, maar Israël ook nog eens weerloos maken terwijl Hamas aanvalt."
Meer uit Buitenland
CHANGZI/BEIJING (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar negentig, melden staatsmedia. Het is onduidelijk hoeveel mijnwerkers er nog worden vermist. In de Liushenyu-mijn in Changzi, circa 500 kilometer ten zuidwesten van Beijing, was een grote gasexplosie.
1 uur geledenCHANGZI (ANP/AFP/RTR) - Het dodental door een explosie in een Chinese kolenmijn is opgelopen naar zeker vijftig mensen, melden Chinese staatsmedia. Eerder in de nacht van vrijdag op zaterdag meldde het Chinese staatspersbureau Xinhua nog een dodental van acht, met nog 38 mijnwerkers die vastzaten in de mijn.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
7 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
15 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
15 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
16 uur geleden