Israël voor ICJ: wij vernietigen geen volk, maar beschermen volk
DEN HAAG (ANP) - Israël maakt zich niet schuldig aan een genocide in de Gazastrook, stelt de Israëlische advocaat Tal Becker voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Het is juist Hamas dat uit zou zijn op een genocide en dat verantwoordelijk zou zijn voor de situatie in Gaza. Volgens Israël handelt het uit zelfverdediging. "Wij proberen geen volk te vernietigen, maar een volk te beschermen."
Donderdag begon in het Vredespaleis de zaak die Zuid-Afrika had aangespannen. Zuid-Afrika wil dat het hof Israël beveelt om onmiddellijk te stoppen met de militaire operatie in Gaza. Volgens Pretoria heeft Israël het genocideverdrag van de Verenigde Naties geschonden door in de oorlog tegen Hamas duizenden Palestijnse burgers te doden en op de vlucht te jagen. Volgens Israël is dat een "zeer verdraaid verhaal".
Israël staat achter het genocideverdrag, zegt Becker. Hij benadrukte dat Israël een van de eerste landen was die het verdrag in de jaren na de Tweede Wereldoorlog tekenden, "met de collectieve herinnering aan de moord op 6 miljoen Joden vers in het geheugen". "Voor sommigen is 'nooit meer' slechts een slogan, voor Israël is het de hoogste plicht."
Gruwelijkheden
Israël zou deze oorlog niet hebben gewild en ook niet uit zijn op de dood van Palestijnse burgers. "Het lijden van burgers in deze oorlog is, net als in alle oorlogen, tragisch en hartverscheurend." Maar volgens Becker ligt dat aan de strategie van Hamas om zich in burgergebieden te verschansen en doet Israël zijn best om de civiele schade te beperken.
Israël zou zich verdedigen tegen Hamas. Becker beschrijft in de rechtszaal dat de Palestijnse militanten zich op 7 oktober schuldig hebben gemaakt aan slachtpartijen, verkrachtingen, gijzelingen en martelingen. "Deze gruwelijkheden ontslaan Israël niet van de plicht om zich aan de wet te houden, maar het laat wel zien dat als er genocidale daden zijn geweest, dan waren die tegen Israëliërs." Hamas doodde die dag zo'n 1200 mensen. Bij de Israëlische aanvallen op de Gazastrook zijn sindsdien ruim 23.000 mensen gedood.
Volgens Becker negeert Zuid-Afrika gebeurtenissen van 7 oktober in de beschuldigingen die het donderdag presenteerde voor het internationale hof. "Zuid-Afrika wil Hamas niet alleen met de moorden weg laten komen, maar Israël ook nog eens weerloos maken terwijl Hamas aanvalt."
Meer uit Buitenland
HONOLULU (ANP) - De Amerikaanse kustwacht heeft op 29 oktober een Russisch marineschip gedetecteerd op ongeveer 24 kilometer ten zuiden van het eiland Oahu, nabij de territoriale wateren van de Verenigde Staten. Oahu maakt deel uit van de Hawaiiaanse eilandengroep.
42 minuten geledenKYIV (ANP) - Oekraïense luchtverdedigingssystemen zijn vrijdagochtend vroeg actief in Kyiv tijdens wat de burgemeester van de hoofdstad, Vitali Klitsjko, omschrijft als een "massale" Russische aanval op de hoofdstad. Daarbij zijn twee mensen gewond geraakt. De burgemeester draagt inwoners van de stad op in schuilkelders te blijven.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Families van enkele slachtoffers van twee dodelijke crashes met de Boeing 737 MAX, waarbij 346 mensen omkwamen, hebben een Amerikaans hof van beroep gevraagd een beslissing van een rechter terug te draaien. Deze rechter had een verzoek van het ministerie van Justitie goedgekeurd om een strafzaak tegen de vliegtuigbouwer te seponeren.
1 uur geledenISTANBUL (ANP) - Twee Duitse kinderen van 3 en 6 jaar oud zijn vermoedelijk overleden aan voedselvergiftiging in Istanbul. De kinderen werden dinsdag in het ziekenhuis opgenomen, maar konden ondanks alle inspanningen niet worden gered, schrijft Abdullah Emre Güner, plaatsvervangend directeur van de gezondheidsdienst in Istanbul, op X. De ouders worden naar verluidt behandeld op de intensive care van hetzelfde ziekenhuis.
1 uur geledenBELÉM (ANP/BLOOMBERG) - VN-klimaatchef Simon Stiell heeft gastland Brazilië van de klimaattop COP30 aangesproken op de beveiliging van het conferentiecentrum in Belém. Daar stormden dinsdagavond zo'n 150 activisten binnen. Meerdere betogers richtten vernielingen aan en twee beveiligers liepen in het tumult lichte verwondingen op.
6 uur geledenADDIS ABABA (ANP/RTR) - Afrika kampt met de ergste cholera-uitbraak in 25 jaar, meldt de Afrikaanse gezondheidsdienst CDC donderdag. De organisatie wijst naar kwetsbare watersystemen en conflicten als belangrijkste veroorzakers van de toename.
6 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - Het Israëlische leger zegt twee Palestijnen te hebben gedood bij gevechten op de bezette Westelijke Jordaanoever. Tegelijkertijd melden de Palestijnse autoriteiten dat Israëlische kolonisten een moskee in brand hebben gestoken.
6 uur geleden