Iran vertelt VN dat Israël oorlog in heel Midden-Oosten wil
NEW YORK (ANP/DPA) - De moord op de Palestijnse ex-premier en Hamas-voorman Ismail Haniyeh toont aan dat Israël van plan is de oorlog in Gaza uit te breiden naar de hele regio. Dat was in grote lijnen het betoog dat de Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties woensdag in de VN-Veiligheidsraad hield. Ook de ambassadeurs van onder meer Israël en Syrië spraken.
De Veiligheidsraad is woensdag in New York bijeen op verzoek van Iran, dat daarin gesteund werd door China, Rusland en Algerije. Haniyeh werd woensdag in Teheran gedood, volgens de Iraanse autoriteiten door een raket die vanuit het buitenland werd afgevuurd. De regering van Israël heeft niet formeel gereageerd op de dood van Haniyeh.
Tijdens de spoedvergadering noemde ambassadeur Amir Saeid Iravani de moord op Haniyeh een "manifestatie van Israëls decennialange patroon van terrorisme en sabotage, gericht op Palestijnen en hun aanhangers". Ook noemde hij de moord een "terroristische daad en ernstige schending van het internationaal recht en onze nationale veiligheid, die onmiddellijke actie van de VN-Veiligheidsraad vereist". Hij riep de Veiligheidsraad op om Israël te veroordelen en te straffen met sancties.
Aanval op Majdal Shams
De Israëlische vertegenwoordiger, Jonathan Miller, noemde Iran daarop een "sponsor van terrorisme, de machine die de motor van dood en vernietiging aandrijft die ons allemaal bedreigt". Als voorbeeld daarvan haalde hij de recente raketaanval aan op Majdal Shams, in de door Israël bezette Golanhoogten, waarbij twaalf tieners omkwamen. Daarvoor was volgens Miller de door Iran gesteunde Libanese groep Hezbollah verantwoordelijk, wat Hezbollah overigens ontkent. Miller riep de Veiligheidsraad op om Iran te veroordelen voor steun aan regionaal terrorisme en de sancties tegen Teheran te verhogen.
De Syrische VN-ambassadeur noemde Millers beweringen "leugens". Volgens Koussay al-Dahhak was de raketaanval op Majdal Shams niet eens gericht op de Israëlische bevolking, omdat de Druzengemeenschap die in het gebied woont het Israëlische staatsburgerschap al lang heeft afgewezen. Israël zou de aanval alleen hebben aangewend om agressie tegen Libanon en de rest van de regio te rechtvaardigen als "zelfverdediging", wat volgens al-Dahhak een onmogelijkheid is: "Syrië herhaalt dat een bezettingsmacht zich niet kan beroepen op zelfverdediging."
Beiroet
Israël voerde een dag na de aanval in de Golanhoogten een aanval uit op een gebouw in Beiroet, waarbij een hoge Hezbollah-commandant en drie anderen werden gedood.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zenden nog eens 2200 militairen en enkele oorlogsbodems richting het Midden-Oosten. Dat melden onder meer The Wall Street Journal en ABC News op basis van ingewijden. Het zou onder meer gaan om de USS Tripoli, een amfibisch aanvalsschip dat onder meer plek heeft voor meer dan twintig F-35's.
28 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Israël heeft sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten ruim 7600 aanvallen uitgevoerd op Iran en 1100 in Libanon. Dat melden de Israëlische strijdkrachten via sociale media.
1 uur geledenNUUK (ANP/RTR) - De sociaaldemocratische Siumut-partij trekt zich terug uit de Groenlandse coalitie. Dat zegt premier Jens-Frederik Nielsen. Het vertrek betekent dat buitenlandminister Vivian Motzfeldt, die bekendheid verwierf om haar rol in het Amerikaanse dispuut over het semiautonome eiland, van het toneel verdwijnt.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten staan achter bondgenoot Israël in de genocidezaak van het Internationaal Gerechtshof, schrijft het land in een zogenoemde "verklaring van intentie". Zuid-Afrika diende de zaak in 2023 in, omdat de oorlog in Gaza volgens het land in strijd was met het VN-Genocideverdrag. Een beschuldiging die Israël en ook de VS stellig ontkennen.
3 uur geledenSANTA CRUZ (ANP/AFP/RTR) - De Uruguayaanse kartelbaas Sebastián Marset is gearresteerd in Bolivia. Dat meldde de baas van de Paraguayaanse drugsbestrijdingsdienst op de radio in dat land. Hij zou zijn opgepakt bij een grote politieoperatie in Santa Cruz en inmiddels zijn overgedragen aan de VS.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft beklemtoond dat Frankrijk alleen een defensieve rol speelt in het Midden-Oosten. Hij zei dat na de dood van een Franse militair door een drone-aanval in de Iraakse Koerdische regio. Zeven Franse militairen raakten gewond.
3 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - De Franse president Emmanuel Macron heeft tijdens de ontvangst van zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky in Parijs gezegd dat de oorlog in het Midden-Oosten Rusland in de strijd met Oekraïne geen verlichting biedt. Hij lichtte dit verder niet toe.
4 uur geleden