Iran vertelt VN dat Israël oorlog in heel Midden-Oosten wil
NEW YORK (ANP/DPA) - De moord op de Palestijnse ex-premier en Hamas-voorman Ismail Haniyeh toont aan dat Israël van plan is de oorlog in Gaza uit te breiden naar de hele regio. Dat was in grote lijnen het betoog dat de Iraanse ambassadeur bij de Verenigde Naties woensdag in de VN-Veiligheidsraad hield. Ook de ambassadeurs van onder meer Israël en Syrië spraken.
De Veiligheidsraad is woensdag in New York bijeen op verzoek van Iran, dat daarin gesteund werd door China, Rusland en Algerije. Haniyeh werd woensdag in Teheran gedood, volgens de Iraanse autoriteiten door een raket die vanuit het buitenland werd afgevuurd. De regering van Israël heeft niet formeel gereageerd op de dood van Haniyeh.
Tijdens de spoedvergadering noemde ambassadeur Amir Saeid Iravani de moord op Haniyeh een "manifestatie van Israëls decennialange patroon van terrorisme en sabotage, gericht op Palestijnen en hun aanhangers". Ook noemde hij de moord een "terroristische daad en ernstige schending van het internationaal recht en onze nationale veiligheid, die onmiddellijke actie van de VN-Veiligheidsraad vereist". Hij riep de Veiligheidsraad op om Israël te veroordelen en te straffen met sancties.
Aanval op Majdal Shams
De Israëlische vertegenwoordiger, Jonathan Miller, noemde Iran daarop een "sponsor van terrorisme, de machine die de motor van dood en vernietiging aandrijft die ons allemaal bedreigt". Als voorbeeld daarvan haalde hij de recente raketaanval aan op Majdal Shams, in de door Israël bezette Golanhoogten, waarbij twaalf tieners omkwamen. Daarvoor was volgens Miller de door Iran gesteunde Libanese groep Hezbollah verantwoordelijk, wat Hezbollah overigens ontkent. Miller riep de Veiligheidsraad op om Iran te veroordelen voor steun aan regionaal terrorisme en de sancties tegen Teheran te verhogen.
De Syrische VN-ambassadeur noemde Millers beweringen "leugens". Volgens Koussay al-Dahhak was de raketaanval op Majdal Shams niet eens gericht op de Israëlische bevolking, omdat de Druzengemeenschap die in het gebied woont het Israëlische staatsburgerschap al lang heeft afgewezen. Israël zou de aanval alleen hebben aangewend om agressie tegen Libanon en de rest van de regio te rechtvaardigen als "zelfverdediging", wat volgens al-Dahhak een onmogelijkheid is: "Syrië herhaalt dat een bezettingsmacht zich niet kan beroepen op zelfverdediging."
Beiroet
Israël voerde een dag na de aanval in de Golanhoogten een aanval uit op een gebouw in Beiroet, waarbij een hoge Hezbollah-commandant en drie anderen werden gedood.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat de oorlogsdoelen in de strijd met Iran ook bereikt kunnen worden via een overeenkomst. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu na overleg met Trump in een videoboodschap.
56 minuten geledenBOGOTÁ (ANP) - Bij de crash van een militair vliegtuig in Colombia is één persoon overleden, maakte president Gustavo Petro bekend op X. In totaal zijn 77 mensen in het ziekenhuis opgenomen.
57 minuten geledenLONDEN (ANP/AFP) - Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Iraanse ambassadeur ontboden om vermeende spionage in Londen. Het Verenigd Koninkrijk spreekt van "roekeloze en ontwrichtende acties" van het Iraanse regime.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance heeft maandag met de Israëlische premier Benjamin Netanyahu gebeld over beoogde onderhandelingen met Iran. Dat zegt een ingewijde tegen de Amerikaanse nieuwssite Axios.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Het treinstation Brussel-Zuid is maandagavond volledig ontruimd, nadat er twee verdachte pakketten zijn aangetroffen. Het treinverkeer ligt volledig stil en ook het metrostation wordt ontruimd. Dat melden spoorbeheerder Infrabel, spoormaatschappij NMBS en de politie.
2 uur geledenBOGOTÁ (ANP/RTR/AFP) - In Colombia is een militair vliegtuig neergestort, kort na het opstijgen. Dat heeft het ministerie van Defensie bekendgemaakt. Een bron bij het leger zegt tegen persbureau AFP dat waarschijnlijk tachtig soldaten zijn omgekomen. Het lokale medium Blu Radio schrijft dat er 110 militairen aan boord waren en er vooralsnog twintig zijn gered.
3 uur geledenROME (ANP/AFP/DPA) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft haar verlies toegegeven bij het referendum over hervormingen van het rechtssysteem. "De Italianen hebben hun keuze gemaakt. En we respecteren deze beslissing", schreef ze online.
3 uur geleden