Iraans verzet: keuze nieuwe president toont zwakte regime
TIRANA (ANP/AFP/RTR) - Dat Ebrahim Raisi de nieuwe president van Iran wordt, toont de zwakte van het regime in Teheran. Raisi is een handlanger die verantwoordelijk is voor duizenden executies, aldus de leidende Iraanse oppositiegroep in ballingschap.
De organisatie Iraanse Volksmoedjahedien (MEK) hield zaterdag een bijeenkomst in haar kamp in Albanië, die ook via internet was te volgen. Naar eigen zeggen was de omvang ongekend groot met duizenden aanhangers van over de hele wereld. Ook westerse politici, zoals de voormalige Amerikaanse buitenlandminister Mike Pompeo, deden mee. Daarnaast waren er betogingen tegen het radicaalislamitische regime in onder meer Berlijn, Londen en Brussel.
De MEK, met als politieke vleugel de Nationale Raad van Verzet van Iran (NCRI), streeft naar de "omverwerping" van het geestelijk leiderschap van Iran. De organisatie benadrukt dat toekomstig president Raisi een grote rol speelde bij de massa-executies van duizenden MEK-leden in 1988.
Het regime bevindt zich in een impasse, stelt de voorzitter van de NCRI. Zij hekelde de verkiezingen in juni, die met oppermacht werden gewonnen door Raisi, als een "schijnvertoning". Zijn overwinning zal opperste leider Ayatollah Ali Khamenei blijven achtervolgen: "Ze hebben hun eigen graf gegraven. Ze zijn als een schorpioen die zichzelf steekt wanneer hij wordt omringd door vlammen. De vervaldatum voor deze religieuze dictatuur is aangebroken."
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
12 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse erfgoedorganisatie wil de bouw van een balzaal aan het Witte Huis voorkomen. National Trust for Historic Preservation heeft een rechtszaak aangespannen om het prestigeproject van de Amerikaanse president Trump te stoppen. De organisatie, die door het parlement is belast met het behoud van historische gebouwen, nam een voormalige advocaat van ex-president Obama in de arm, meldt de krant The Washington Post.
3 uur geledenBERLIJN/KYIV (ANP/DPA/RTR) - De Duitse regering heeft bevestigd dat maandagavond "talrijke" Europese leiders en de top van de NAVO en de EU overleggen met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Ook demissionair premier Dick Schoof is erbij. Het spant erom in de onderhandelingen nu de onderhandelaars steeds meer kleur moeten bekennen en tegelijkertijd het ongeduld in Washington groeit.
3 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela heeft bekendgemaakt dat Washington een vlucht met uitgewezen Venezolanen naar Caracas heeft geschrapt. Het toestel zou zoals gebruikelijk vrijdag op de internationale luchthaven Maiquetía landen. Maar die is volgens het Venezolaanse ministerie van Binnenlandse Zaken door de VS eenzijdig opgeschort.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Een rechtbank in Moskou heeft meerdere topfiguren van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag bij verstek veroordeeld tot lange celstraffen.
5 uur geleden