Internationaal hof begint met zaak Zuid-Afrika tegen Israël
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof is in het Vredespaleis in Den Haag begonnen met de behandeling van de Zuid-Afrikaanse klacht over het Israëlische militaire optreden in de Gazastrook. Zuid-Afrika stelt dat Israël in de strook genocidale acties onderneemt tegen de bevolking.
Zuid-Afrika, dat eerst aan het woord is, wil dat de Israëlische aanvallen onmiddellijk worden gestopt en dat de zaak dan zonder bloedvergieten in de Gazastrook verder kan worden behandeld door het hof. Om te beginnen heeft Zuid-Afrika naar voren gebracht dat het land het kiezen van burgers als doelwit en ook het gijzelen van mensen zoals Hamas op 7 oktober deed, scherp veroordeelt.
Zuid-Afrika noemt het Israëlische beleid jegens de Palestijnen Apartheid. Het land is nauw betrokken bij het lot van de Palestijnen door de eigen lange historie met een minderheidsbewind dat andere bevolkingsgroepen discrimineerde.
Genocide
Israël noemt de beschuldiging dat het genocidaal te werk gaat in de Gazastrook een "schandalige" bewering. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het juist Hamas is dat een genocide wil uitvoeren.
Hamas doodde op 7 oktober ongeveer 1200 mensen in Israël en nam zeker 240 mensen gevangen. Sindsdien hebben de Israëlische aanvallen op Gaza zo'n 22.700 Palestijnen het leven gekost, volgens de gezondheidsautoriteiten. Bijna twee miljoen Palestijnen zijn door de Israëlische aanvallen van huis verdreven. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het bijgenaamde Wereldhof heeft weinig middelen om beslissingen op te leggen. Vrijdag komt Israël aan het woord. De uiteindelijke afwikkeling van de Zuid-Afrikaanse klacht tegen Israël zal geruime tijd vergen, zo heeft het hof al laten weten.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - Als er echt noodzaak is voor mensen om te vluchten door de oorlog in het Midden-Oosten, "dan is er natuurlijk opvang" mogelijk in Nederland, zei premier Rob Jetten na afloop van een EU-top op Cyprus. Maar volgens hem is de hele EU het ermee eens dat zij niet meer de "ongecontroleerde migratie van de afgelopen jaren" aankan.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin komt in december mogelijk naar de G20-top in het Amerikaanse Miami. De Verenigde Staten hebben Poetin uitgenodigd, zegt een Russische onderminister.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Defensie heeft Iran gewaarschuwd dat de blokkade van Iraanse havens steeds verder wordt versterkt. De VS hebben al 34 schepen tegengehouden, verklaarde minister Pete Hegseth op een persconferentie. "Niemand vaart van de Straat van Hormuz naar waar dan ook in de wereld zonder toestemming van de Amerikaanse marine."
1 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is weer afgereisd naar Saudi-Arabië. Hij meldt op X dat hij daar gaat overleggen met de feitelijke leider van de rijke Golfstaat, Mohammed bin Salman. "Vandaag werken we verder aan onze afspraken met Saudi-Arabië over veiligheid, energie en infrastructuur."
3 uur geledenATLANTA (ANP/BLOOMBERG) - China zet opnieuw de befaamde 'panda-diplomatie' in voor zijn geopolitieke belangen. De dierentuin in Atlanta maakte vlak voor een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan Beijing bekend dat het twee reuzenpanda's uit China zal ontvangen.
3 uur geledenBERLIJN/LONDEN (ANP/RTR) - Europese NAVO-landen zeggen zich niets aan te trekken van vermeende Amerikaanse plannen om onvoldoende volgzame bondgenoten te straffen. Het Verenigd Koninkrijk laat zich niet onder druk zetten, aldus de Britse regering. En Spanje, een tweede mikpunt van de VS, hoeft volgens Duitsland niet te vrezen voor zijn NAVO-lidmaatschap.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi wordt volgens Pakistaanse bronnen vrijdagavond in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad verwacht. Hij komt met een delegatie om eventueel met de VS te onderhandelen. Een Amerikaans team is volgens de bronnen al in Islamabad om een nieuwe ronde onderhandelingen tussen Iran en de VS voor te bereiden.
3 uur geleden