Internationaal hof begint met zaak Zuid-Afrika tegen Israël
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof is in het Vredespaleis in Den Haag begonnen met de behandeling van de Zuid-Afrikaanse klacht over het Israëlische militaire optreden in de Gazastrook. Zuid-Afrika stelt dat Israël in de strook genocidale acties onderneemt tegen de bevolking.
Zuid-Afrika, dat eerst aan het woord is, wil dat de Israëlische aanvallen onmiddellijk worden gestopt en dat de zaak dan zonder bloedvergieten in de Gazastrook verder kan worden behandeld door het hof. Om te beginnen heeft Zuid-Afrika naar voren gebracht dat het land het kiezen van burgers als doelwit en ook het gijzelen van mensen zoals Hamas op 7 oktober deed, scherp veroordeelt.
Zuid-Afrika noemt het Israëlische beleid jegens de Palestijnen Apartheid. Het land is nauw betrokken bij het lot van de Palestijnen door de eigen lange historie met een minderheidsbewind dat andere bevolkingsgroepen discrimineerde.
Genocide
Israël noemt de beschuldiging dat het genocidaal te werk gaat in de Gazastrook een "schandalige" bewering. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het juist Hamas is dat een genocide wil uitvoeren.
Hamas doodde op 7 oktober ongeveer 1200 mensen in Israël en nam zeker 240 mensen gevangen. Sindsdien hebben de Israëlische aanvallen op Gaza zo'n 22.700 Palestijnen het leven gekost, volgens de gezondheidsautoriteiten. Bijna twee miljoen Palestijnen zijn door de Israëlische aanvallen van huis verdreven. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het bijgenaamde Wereldhof heeft weinig middelen om beslissingen op te leggen. Vrijdag komt Israël aan het woord. De uiteindelijke afwikkeling van de Zuid-Afrikaanse klacht tegen Israël zal geruime tijd vergen, zo heeft het hof al laten weten.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De voorgestelde balzaal in het Witte Huis zal naar schatting 400 miljoen dollar (zo'n 340 miljoen euro) kosten en volgens president Donald Trump zal de zaal ook geschikt zijn om inauguraties te huisvesten. Trump voorspelde tegelijkertijd dat het project uiteindelijk minder zal kosten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft een "totale en volledige" blokkade bevolen van alle gesanctioneerde olietankers die Venezuela binnenvaren of verlaten. Dat heeft hij op Truth Social bekendgemaakt.
2 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Het parlement van Curaçao wil militaire bijstand van Nederland die kan bijdragen aan de veiligheid van het vliegverkeer van Curaçao en heeft daarover twee moties aangenomen. Dit is gebeurd naar aanleiding van de 'bijna-botsingen' onlangs in het Curaçaose luchtruim.
2 uur geledenAMMAN (ANP) - Israël heeft zes Canadese parlementsleden die vanuit Jordanië de Westelijke Jordaanoever wilden bezoeken de toegang tot het Palestijnse gebied geweigerd. Israëlische autoriteiten gaven als reden voor de weigering dat de Canadese delegatie wordt "gesponsord door een terroristische organisatie".
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben volledige inreisverboden ingesteld voor burgers van nog eens zeven landen. Het gaat om Burkina Faso, Mali, Niger, Zuid-Soedan en Syrië, en ook Laos en Sierra Leone, waar voorheen slechts gedeeltelijke beperkingen voor golden. Ook voor personen met door de Palestijnse Autoriteit afgegeven reisdocumenten gelden volledige beperkingen, meldt het Witte Huis.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump blijft achter Witte Huis-stafchef Susie Wiles staan, na de publicatie van een artikel in het tijdschrift Vanity Fair. Daarin stelde ze dat Trump, hoewel hij niet drinkt, een "alcoholische persoonlijkheid heeft".
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat hij het Amerikaanse volk gaat toespreken. Dat gebeurt woensdag om 21.00 uur (lokale tijd) vanuit het Witte Huis. Het is dan in Nederland 03.00 uur in de nacht van woensdag op donderdag.
10 uur geleden