Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Internationaal hof begint met zaak Zuid-Afrika tegen Israël

Internationaal hof begint met zaak Zuid-Afrika tegen Israël

DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof is in het Vredespaleis in Den Haag begonnen met de behandeling van de Zuid-Afrikaanse klacht over het Israëlische militaire optreden in de Gazastrook. Zuid-Afrika stelt dat Israël in de strook genocidale acties onderneemt tegen de bevolking.

Zuid-Afrika, dat eerst aan het woord is, wil dat de Israëlische aanvallen onmiddellijk worden gestopt en dat de zaak dan zonder bloedvergieten in de Gazastrook verder kan worden behandeld door het hof. Om te beginnen heeft Zuid-Afrika naar voren gebracht dat het land het kiezen van burgers als doelwit en ook het gijzelen van mensen zoals Hamas op 7 oktober deed, scherp veroordeelt.

Zuid-Afrika noemt het Israëlische beleid jegens de Palestijnen Apartheid. Het land is nauw betrokken bij het lot van de Palestijnen door de eigen lange historie met een minderheidsbewind dat andere bevolkingsgroepen discrimineerde.

Genocide

Israël noemt de beschuldiging dat het genocidaal te werk gaat in de Gazastrook een "schandalige" bewering. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het juist Hamas is dat een genocide wil uitvoeren.

Hamas doodde op 7 oktober ongeveer 1200 mensen in Israël en nam zeker 240 mensen gevangen. Sindsdien hebben de Israëlische aanvallen op Gaza zo'n 22.700 Palestijnen het leven gekost, volgens de gezondheidsautoriteiten. Bijna twee miljoen Palestijnen zijn door de Israëlische aanvallen van huis verdreven. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het bijgenaamde Wereldhof heeft weinig middelen om beslissingen op te leggen. Vrijdag komt Israël aan het woord. De uiteindelijke afwikkeling van de Zuid-Afrikaanse klacht tegen Israël zal geruime tijd vergen, zo heeft het hof al laten weten.

Meer uit Buitenland

Vermeende slachtoffers Epstein bezoeken State of the Union Trump

WASHINGTON (ANP) - De State of the Union-toespraak van de Amerikaanse president Donald Trump wordt ook bijgewoond door vrouwen die zakenman Jeffrey Epstein hebben beschuldigd van seksueel misbruik. Ze zijn uitgenodigd door Democraten en zijn uit op gerechtigheid, zei een Democratisch parlementslid voorafgaand aan de speech.

1 uur geleden
Doorzoekingen rond voormalige woning ex-prins Andrew afgerond

LONDEN (ANP) - De politie is klaar met de doorzoekingen in de oude woning van de voormalige Britse prins Andrew, meldt de politie. Wat de doorzoekingen hebben opgeleverd, is nog niet bekend.

3 uur geleden
Noorse koning Harald (89) opgenomen in ziekenhuis

SANTA CRUZ DE TENERIFE (ANP) - Koning Harald van Noorwegen is tijdens zijn vakantie op Tenerife opgenomen in het ziekenhuis. De 89-jarige vorst wordt behandeld aan een infectie en uitdroging, heeft het paleis bekendgemaakt. Zijn toestand "is naar omstandigheden goed".

4 uur geleden
Iran: akkoord met VS binnen bereik, mits diplomatie voorop staat

TEHERAN (ANP/RTR) - Een deal tussen Iran en de Verenigde Staten is "binnen bereik, mits diplomatie de prioriteit krijgt". Dat zegt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi op X. Volgens Araghchi streeft Iran ernaar "in de kortst mogelijke tijd" een "eerlijke en rechtvaardige" deal te sluiten met de VS. Ook herhaalde hij eerdere claims van Iran; het land zou slechts "vreedzame" kerntoepassingen op het oog hebben.

6 uur geleden
Diplomatieke aanvaring Frankrijk-VS lijkt gesust na telefoontje

PARIJS (ANP/AFP) - De Amerikaanse ambassadeur in Parijs Charles Kushner heeft volgens zijn ambassade een "open en vriendschappelijk" telefoongesprek gevoerd met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Jean-Noël Barrot. Een bron bij de Franse regering zei dat de ambassadeur heeft beloofd zich niet met binnenlandse kwesties te bemoeien. Daarmee lijkt een diplomatieke ruzie gesust.

6 uur geleden
Parlementslid: 179 mensen vrij onder Venezolaanse gratiewet

CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben tot nu toe 179 gevangenen vrijgelaten onder een nieuwe amnestiewet. Daarnaast hebben 3000 mensen die op borgtocht vrij waren gratie gekregen, meldt Jorge Arreaza die namens het parlement toezicht houdt op de vrijlatingen.

6 uur geleden
Museumdirecteur Des Cars vertrekt bij het Louvre

PARIJS (ANP/RTR) - De president van het Louvre, Laurence des Cars, is opgestapt. Ze heeft haar ontslag aangeboden en de Franse president Emmanuel Macron heeft dat geaccepteerd. Een reden voor het vertrek noemt het presidentieel paleis niet, maar daartoe werd wel opgeroepen naar aanleiding van de geruchtmakende juwelenroof uit het Parijse museum in oktober.

7 uur geleden