Internationaal hof begint met zaak Zuid-Afrika tegen Israël
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het Internationaal Gerechtshof is in het Vredespaleis in Den Haag begonnen met de behandeling van de Zuid-Afrikaanse klacht over het Israëlische militaire optreden in de Gazastrook. Zuid-Afrika stelt dat Israël in de strook genocidale acties onderneemt tegen de bevolking.
Zuid-Afrika, dat eerst aan het woord is, wil dat de Israëlische aanvallen onmiddellijk worden gestopt en dat de zaak dan zonder bloedvergieten in de Gazastrook verder kan worden behandeld door het hof. Om te beginnen heeft Zuid-Afrika naar voren gebracht dat het land het kiezen van burgers als doelwit en ook het gijzelen van mensen zoals Hamas op 7 oktober deed, scherp veroordeelt.
Zuid-Afrika noemt het Israëlische beleid jegens de Palestijnen Apartheid. Het land is nauw betrokken bij het lot van de Palestijnen door de eigen lange historie met een minderheidsbewind dat andere bevolkingsgroepen discrimineerde.
Genocide
Israël noemt de beschuldiging dat het genocidaal te werk gaat in de Gazastrook een "schandalige" bewering. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu stelt dat het juist Hamas is dat een genocide wil uitvoeren.
Hamas doodde op 7 oktober ongeveer 1200 mensen in Israël en nam zeker 240 mensen gevangen. Sindsdien hebben de Israëlische aanvallen op Gaza zo'n 22.700 Palestijnen het leven gekost, volgens de gezondheidsautoriteiten. Bijna twee miljoen Palestijnen zijn door de Israëlische aanvallen van huis verdreven. Uitspraken van het ICJ zijn bindend, maar het bijgenaamde Wereldhof heeft weinig middelen om beslissingen op te leggen. Vrijdag komt Israël aan het woord. De uiteindelijke afwikkeling van de Zuid-Afrikaanse klacht tegen Israël zal geruime tijd vergen, zo heeft het hof al laten weten.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland heeft een eenzijdig staakt-het-vuren in Oekraïne aangekondigd voor 8 en 9 mei, ter ere van de Dag van de Overwinning. Het Kremlin zei vorige week nog dat de Russische president Vladimir Poetin een eendaags bestand had voorgesteld in een telefoongesprek met zijn Amerikaanse ambtgenoot Trump.
2 uur geledenABU DHABI (ANP/AFP/RTR) - Zeker drie personen zijn gewond geraakt door nieuwe Iraanse aanvallen op de Verenigde Arabische Emiraten. Dat melden de autoriteiten in de Golfstaat, die stellen dat de slachtoffers de Indiase nationaliteit hebben.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse krijgsmacht heeft zes kleine Iraanse boten vernietigd. Ook zijn Iraanse raketten en drones neergehaald die waren afgevuurd op scheepvaart in de Straat van Hormuz, meldde admiraal Brad Cooper.
2 uur geledenLEIPZIG (ANP/DPA) - Nadat een auto is ingereden op een menigte in Leipzig zijn zeker twee doden gevallen, zegt burgemeester Burkhard Jung tegen media. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het gaat om een 33-jarige man met de Duitse nationaliteit, maakte de politie bekend.
3 uur geledenLEIPZIG (ANP) - Een auto is in het Duitse Leipzig ingereden op een groep mensen. Daarbij raakten meerdere personen gewond, berichten Duitse media, waaronder omroep MDR. Onduidelijk is nog of sprake is van opzet.
3 uur geledenABU DHABI (ANP/RTR/AFP/DPA) - De Verenigde Arabische Emiraten melden drie raketten uit Iran te hebben neergehaald. Een vierde raket belandde in zee, liet het ministerie van Defensie weten.
4 uur geledenBERLIJN/ATHENE (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil haast maken met de ontwikkeling van eigen langeafstandsraketten nu beloofde Amerikaanse Tomahawks waarschijnlijk niet komen. Rusland bedreigt Europa met soortgelijke raketten en Duitsland en zijn bondgenoten mogen daar geen gat laten vallen, zegt de regering in Berlijn. De aankondiging van de VS heeft bezorgdheid gewekt over zo'n gat in de 'afschrikking'.
5 uur geleden