ING handhaaft groeiraming ondanks 'politieke drama' in Den Haag
AMSTERDAM (ANP) - Door het "politieke drama" in Den Haag van de afgelopen dagen is het onwaarschijnlijk dat de Nederlandse economie dit jaar nog kan profiteren van het 'nationaal herstelplan' dat demissionair premier Mark Rutte voor ogen heeft. Dat stellen economen van ING in een nieuwe analyse. Ondanks alle perikelen handhaven de deskundigen van de bank wel hun eerdere voorspellingen voor de Nederlandse economie.
Het kan volgens ING maanden duren voor er weer een nieuwe regering is, nu veel partijen hebben aangegeven niet met Rutte in een nieuw kabinet te willen. Mogelijk zijn er zelfs nieuwe verkiezingen nodig, geeft de bank aan. En het huidige politieke wantrouwen maakt het volgens de economen in de tussentijd extra moeilijk voor het demissionaire kabinet om over belangrijke zaken te beslissen, met uitzondering van de aanpak van de coronapandemie en uitbreiding van bestaande steunmaatregelen voor de economie.
Dat er toch geen reden is om nu al voorspellingen voor de economische groei bij te stellen, komt omdat het plan van Rutte nog niet in de ramingen was meegenomen. Om een heel concreet plan ging het ook nog niet. De premier had aangegeven snel met de formerende partijen tot zo'n plan te willen komen om de economie een extra steun in de rug te geven. Dat laatste lijkt door alle ophef lastig.
ING gaat er voorlopig vanuit dat de Nederlandse economie dit jaar met 2,4 procent zal groeien. Door de aanhoudende lockdown is er in het eerste kwartaal naar verwachting nog wel sprake van krimp. Maar als de coronamaatregelen in de loop van het jaar afgebouwd kunnen worden, zou het herstel aan kracht moeten winnen. Toch duurt het volgens ING waarschijnlijk nog even voor Nederland de grote coronaklap van vorig jaar te boven is. Voor 2022 en 2023 gaat de bank uit van verder herstel, met plussen van 3,3 en 1,6 procent.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Bakkers rekenen op een iets betere oliebollenverkoop rond de jaarwisseling door het verwachte koude en droge weer. Volgens Bakker Van Maanen, met tientallen vestigingen in Nederland, kunnen gunstige weersomstandigheden zorgen voor wel 15 tot 20 procent meer verkopen. De wat kleinere keten Meesterbakker Voskamp denkt dat het weer vooral de kwaliteit van de oliebol ten goede komt, omdat die bij droog weer knapperiger blijft dan bij regenachtige omstandigheden.
34 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in november licht gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 0,3 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In oktober waren de prijzen gelijk aan die van een jaar eerder.
50 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag licht lager gesloten. Beleggers deden het rustig aan tijdens het begin van de laatste week van 2025. Onder andere techaandelen eindigden in de min.
9 uur geledenSÃO PAULO (ANP/RTR) - Een aantal grote sojahandelaren wil een overeenkomst uit 2006 verbreken die ontbossing van het Amazone-regenwoud tegengaat. Dit melden twee ingewijden aan persbureau Reuters. De beslissing heeft volgens hen te maken met Braziliaanse belastingvoordelen die in januari worden ingetrokken.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft de eerste handelsdag na de kerstonderbreking met winst afgesloten. Uitzendconcern Randstad was met een plus van 4 procent de overtuigende koploper in de hoofdgraadmeter, die 0,5 procent hoger sloot op 946,16 punten.
12 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Airbus heeft twee orders voor tientallen toestellen uit China ontvangen van in totaal 8,2 miljard dollar (ongeveer 7 miljard euro). Met de bestellingen van twee Chinese luchtvaartmaatschappijen vergroot de Europese vliegtuigbouwer zijn marktaandeel in de op een na grootste economie ter wereld.
14 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag met kleine verliezen begonnen aan de laatste korte week van het jaar. Beleggers deden het rustig aan in de laatste dagen van het sterke beursjaar 2025. Op donderdag 1 januari blijft Wall Street de hele dag dicht, net als alle andere beurzen.
15 uur geleden