In België aangehouden terreurverdachten vermoedelijk lid van IS
BRUSSEL (ANP) - De zeven terreurverdachten die donderdag in België zijn opgepakt, zouden lid zijn van de tak van de terreurorganisatie IS die wortels heeft in Tsjetsjenië en Dagestan. Dat schrijft de Vlaamse krant De Standaard.
Deze tak van IS (Islamitische Staat) pleegde eerst vooral aanslagen in de eigen regio, maar heeft sinds een jaar of twee het werkterrein uitgebreid binnen Europa. Dat gaat "via een propaganda-apparaat dat in verschillende talen publiceert", zegt een onderzoeker bij het Amerikaanse Soufan Center tegen De Standaard.
Het actiegebied van de IS Korasan Provincie, of ISKP-tak, had zich eerder al uitgebreid naar Rusland. In maart pleegde ISKP een aanslag op een concertzaal in Moskou waarbij meer dan 140 mensen omkwamen. Een andere trend is volgens de onderzoeker dat bij de uitbreiding binnen Europa niet alleen mensen uit de regio van Tsjetsjenië of omgeving tot het netwerk toetreden, maar Europeanen die niet afkomstig zijn uit de Kaukasus.
Olympische Spelen
Niet alleen in België, maar ook in Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk loopt een gerechtelijk onderzoek naar deze groep.
De aanhoudingen in België waren onder meer in Gent, Antwerpen en Zonhoven. De aangehouden mensen worden verdacht van deelname aan een terroristische groep en voorbereiding van een terroristische aanslag, mogelijk in verband met de Olympische Spelen in Parijs.
Meer uit Buitenland
GAZA-STAD (ANP/AFP) - Door Israëlische aanvallen in de Gazastrook zijn zeker zeven doden gevallen, melden lokale autoriteiten. Vijf van hen stierven bij een aanval in het oosten van het gebied.
1 uur geledenBEIROET (ANP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft de grondoperaties in het zuiden van Libanon uitgebreid tot boven de zelf ingestelde 'gele lijn', schrijft de Israëlische krant Haaretz. De lijn is een onofficiële afbakening van "Israëlisch grondgebied" in Zuid-Libanon, die Israël afgelopen april aankondigde.
6 uur geledenTEHERAN (ANP) - De internettoegang in Iran is weer gedeeltelijk hersteld, meldt internetmonitor NetBlocks in een post op sociaal netwerk Mastodon. Maandag schreven de Iraanse staatsmedia dat president Masoud Pezeshkian had bevolen de internationale internettoegang te herstellen. Vicepresident Mohammad Reza Aref heeft bevestigd dat de eerste stappen hiervoor zijn gezet.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben het staakt-het-vuren geschonden door de zuidelijke Iraanse provincie Hormozgan aan te vallen. Dat zegt het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken in een verklaring. De VS vielen eerder deze week naar eigen zeggen mijnenleggers en raketlanceerinstallaties aan in het aan de Straat van Hormuz grenzende gebied.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Belgische politici hebben afschuw, rouw en medeleven geuit om het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Daardoor kwamen tot nu toe vier mensen om het leven, onder wie twee tieners.
9 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - De mensen die om het leven kwamen door de aanrijding tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout waren tussen de 12 en 49 jaar oud, heeft het parket bekendgemaakt op een persconferentie. Vijf kinderen zijn in kritieke toestand naar het ziekenhuis gebracht, maar hun situatie is stabiel.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - "Vandaag rouwt Europa mee met België", schrijft voorzitter Ursula von der Leyen op X naar aanleiding van het dodelijke ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in het Vlaamse Buggenhout. Volgens de Belgische minister Jean-Luc Crucke (Mobiliteit) kwamen vier inzittenden van de schoolbus om door het ongeluk, onder wie twee tieners.
10 uur geleden