In België aangehouden terreurverdachten vermoedelijk lid van IS
BRUSSEL (ANP) - De zeven terreurverdachten die donderdag in België zijn opgepakt, zouden lid zijn van de tak van de terreurorganisatie IS die wortels heeft in Tsjetsjenië en Dagestan. Dat schrijft de Vlaamse krant De Standaard.
Deze tak van IS (Islamitische Staat) pleegde eerst vooral aanslagen in de eigen regio, maar heeft sinds een jaar of twee het werkterrein uitgebreid binnen Europa. Dat gaat "via een propaganda-apparaat dat in verschillende talen publiceert", zegt een onderzoeker bij het Amerikaanse Soufan Center tegen De Standaard.
Het actiegebied van de IS Korasan Provincie, of ISKP-tak, had zich eerder al uitgebreid naar Rusland. In maart pleegde ISKP een aanslag op een concertzaal in Moskou waarbij meer dan 140 mensen omkwamen. Een andere trend is volgens de onderzoeker dat bij de uitbreiding binnen Europa niet alleen mensen uit de regio van Tsjetsjenië of omgeving tot het netwerk toetreden, maar Europeanen die niet afkomstig zijn uit de Kaukasus.
Olympische Spelen
Niet alleen in België, maar ook in Frankrijk, Duitsland en Oostenrijk loopt een gerechtelijk onderzoek naar deze groep.
De aanhoudingen in België waren onder meer in Gent, Antwerpen en Zonhoven. De aangehouden mensen worden verdacht van deelname aan een terroristische groep en voorbereiding van een terroristische aanslag, mogelijk in verband met de Olympische Spelen in Parijs.
Meer uit Buitenland
TEKNAF (ANP/AFP) - Een boot met daarin ongeveer 250 vluchtelingen is gekapseisd tijdens een reis van Bangladesh naar Maleisië, meldt vluchtelingenorganisatie UNHCR. Aan boord zouden Rohingya-vluchtelingen en mensen met de Bengaalse nationaliteit zijn geweest, onder wie ook kinderen.
31 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Israël en Libanon zijn begonnen aan hun eerste directe topoverleg sinds 1993. Ambassadeurs van de landen zijn samengekomen op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De ministers van Buitenlandse Zaken van zeventien landen, waaronder Nederland, roepen Libanon en Israël op om "de kans die het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran biedt" aan te grijpen. Het aanhouden van de oorlog in Libanon brengt "de huidige de-escalatie in de regio" in gevaar, stellen de Europese landen en Australië in een verklaring.
1 uur geledenPALMA (ANP/AFP) - Een Spaanse rechtbank zegt geen onderzoek te kunnen doen naar de deepfakezaak van de Duitse tv-presentatrice Collien Fernandes. Zij had een aanklacht ingediend tegen haar ex, tv-ster Christian Ulmen, voor het jarenlang heimelijk verspreiden van gemanipuleerde naaktfoto's en -video's van haar.
2 uur geledenROME (ANP/RTR/DPA/AFP) - Italië schort een meer dan twintig jaar oude defensiedeal met Israël op. Dat maakte premier Giorgia Meloni bekend tijdens een bezoek aan Verona. Israël zegt in een reactie dat dat besluit weinig gevolgen zal hebben.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt "geschokt" te zijn door de Italiaanse premier Giorgia Meloni, omdat ze zou weigeren de Amerikanen te helpen bij de oorlog in Iran. De twee hadden de afgelopen jaren een goede relatie, maar nu uit Trump zijn teleurstelling.
3 uur geledenMERSIN (ANP/DPA) - De Turkse oud-oppositieleider Kemal Kiliçdaroğlu heeft bijna een jaar gevangenisstraf opgelegd gekregen voor het beledigen van president Recep Tayyip Erdogan, aldus zijn advocaat. Hij leidde dertien jaar de grootste oppositiepartij CHP en deed mee aan de presidentsverkiezingen in 2023.
3 uur geleden