Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IMF-team: Suriname is op weg naar economische herstel

IMF-team: Suriname is op weg naar economische herstel

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse regering boekt succes met de maatregelen en begrotingsdiscipline waarmee zij macro-economische stabiliteit wil bereiken. Dat vindt het team van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) dat in augustus twee weken in Suriname was om het economisch beleid van de regering-Santokhi te beoordelen.

De druk op de wisselkoers van de Surinaamse dollar is afgenomen, en de nog altijd hoge inflatie vertoont een neerwaartse beweging, zegt het team in een persbericht. Gaat de raad van bestuur van het IMF akkoord met de evaluatie van het team, dan ontvangt Suriname binnenkort circa 53 miljoen Amerikaanse dollar (ruim 48 miljoen euro) van het fonds. Eerder ontving het land al 159 miljoen Amerikaanse dollar (ruim 145 miljoen euro).

De regering is van plan om zich te houden aan de begroting en wil investeringen bevorderen die leiden tot groei. Wanneer de regering haar economisch herstelprogramma goed uitvoert, verwacht het IMF dit jaar een economische groei van 2,1 procent. Het team denkt dat de inflatie eind 2023 zal zijn gedaald tot 40 procent.

Schulden in het buitenland

De regering-Santokhi zag zich bij haar aantreden in 2020 geconfronteerd met een buitenlandse schuld van miljarden dollars met extreem hoge rentes die van de regering-Bouterse was overgenomen. Suriname is erin geslaagd om de schulden te herstructureren met vrijwel alle crediteuren. Met China is dat nog niet gelukt, maar daarover wordt intensief onderhandeld, staat in het persbericht.

Het IMF-team meldt verder dat ook binnenlandse schulden en betalingsachterstanden worden weggewerkt. De Centrale Bank van Suriname werkt hard aan hervormingen, en de regering probeert transparanter te werken en corruptie, witwassen en terrorismefinanciering te bestrijden.

Kwetsbaren

Het blijft heel belangrijk om arme en kwetsbare mensen te beschermen tegen de economische gevolgen van het programma, benadrukt het team. Door de inflatie van rond de 60 en 50 procent in de afgelopen jaren is de Surinaamse bevolking sterk verarmd. Ouderen en mensen met een beperking hebben het extra moeilijk. De koopkrachtversterkende maatregelen bereiken lang niet iedereen die daar aanspraak op maakt.

Meer uit Financieel

Mestafvoerkosten stijgen door vervallen EU-uitzondering

LELYSTAD (ANP) - De prijs die Nederlandse boeren betalen om hun mest te laten afhalen, is in de afgelopen twintig jaar niet zo hoog geweest. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. Veehouderijen mogen in de winter geen mest uitrijden en moeten hun mestoverschot afzetten. Daar moeten zij voor betalen.

30 minuten geleden
Lagarde: ECB nog steeds in goede positie met rentebeleid

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) verkeert nog steeds in een "goede positie" met het rentebeleid en de inflatie. Dat zei ECB-president Christine Lagarde in een toelichting op het besluit van de centrale bank om de rente in de eurozone voor de vijfde keer op rij onveranderd te laten, zoals was verwacht door kenners.

32 minuten geleden
Baas Britse centrale bank verwelkomt nominatie Warsh voor Fed

LONDEN (ANP/RTR) - De Britse centralebankgouverneur Andrew Bailey verwelkomt de voordracht van Kevin Warsh door president Donald Trump om de nieuwe voorzitter te worden van de Federal Reserve. Dat zei Bailey in een toelichting op het besluit van de Bank of England (BoE) om de rente in het Verenigd Koninkrijk onveranderd te laten, na vier verlagingen op rij.

1 uur geleden
Vakbonden hekelen sluiten klantenservicecentrum H&M in Maastricht

MAASTRICHT (ANP) - Vakbonden hebben met onbegrip gereageerd op het besluit van H&M om het klantenservicecentrum in Maastricht te sluiten. Het Zweedse kledingconcern sluit de locatie op 1 juni van dit jaar, waardoor 250 banen op de tocht staan.

2 uur geleden
Cyberaanval zadelt Jaguar Land Rover op met miljoenenverlies

WHITLEY (ANP) - Autofabrikant Jaguar Land Rover is in het afgelopen kwartaal diep in de rode cijfers beland. Het bedrijf legde dit najaar veel fabrieken stil na een cyberaanval, waardoor het ook veel minder auto's kon verkopen. Daarnaast had de Britse automaker last van een kwakkelende markt voor luxeauto's in China en hogere importheffingen in de Verenigde Staten.

2 uur geleden
ECB handhaaft rente eurozone opnieuw bij eerste besluit in 2026

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) laat de rente in de eurozone opnieuw onveranderd, zoals algemeen werd verwacht op de financiƫle markten. Het belangrijkste rentetarief blijft daarmee na de eerste rentevergadering van dit jaar op 2 procent. Het is de vijfde rentepauze op rij van de centrale bank in Frankfurt. Ook de Britse centrale bank hield donderdag de rente ongewijzigd op 3,75 procent, na vier verlagingen op rij.

2 uur geleden
Bitcoin daalt tot laagste niveau in 15 maanden

DEN HAAG (ANP/BLOOMBERG) - De bitcoin, 's werelds belangrijkste digitale munt, is donderdag tot onder de 70.000 dollar gezakt. Dat is het laagste niveau in ongeveer vijftien maanden. De cryptomunt is inmiddels meer dan 44 procent gedaald ten opzichte van de piek in oktober vorig jaar.

2 uur geleden