IJslands dorp onder vulkaan opnieuw geëvacueerd
GRINDAVIK (ANP) - Het IJslandse dorp Grindavik moet opnieuw worden geëvacueerd, meldt de IJslandse zender RUV. Het ligt aan de voet van een vulkaan die vorige maand uitbarstte en de autoriteiten zeggen dat het risico op scheuren in de grond weer is toegenomen en dat daaruit lava naar boven kan komen.
De ongeveer 4000 inwoners van Grindavik moesten in november ook al vertrekken toen de vulkaanuitbarsting aanstaande was. Na een ruime maand mochten ze weer naar huis. Maar nu, ongeveer drie weken later, is er weer een evacuatiebevel. Vanaf maandag moeten de bewoners drie weken ergens anders verblijven.
De lava is na de uitbarsting op 19 december niet naar het dorpje gestroomd, maar volgens de autoriteiten kunnen er nog naschokken ontstaan die voor scheuren kunnen zorgen. Uit zo'n scheur zou dan lava kunnen stromen.
Meer uit Buitenland
MEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico heeft bemiddeling aangeboden tussen Cuba en de Verenigde Staten. President Claudia Sheinbaum stelde dat haar regering zich wil inzetten voor het "bevorderen van de dialoog" tussen de landen.
24 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het overleg tussen Denemarken, Groenland en de Verenigde Staten heeft het geschil over Groenland niet opgelost, meldt de Deense minister van Buitenlandse Zaken Lars Løkke Rasmussen. Hij zegt dat de "fundamentele meningsverschillen" nog steeds bestaan, maar dat ze in gesprek blijven met de Amerikanen. Er wordt nu een werkgroep "op hoog niveau" opgericht om verder te praten over de toekomst van Groenland.
27 minuten geledenKYIV (ANP) - In Oekraïne wordt de noodtoestand afgekondigd voor de energiesector, zegt president Volodymyr Zelensky. Russische aanvallen hebben de afgelopen tijd geleid tot grootschalige stroomuitval in de koude winter.
28 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP) - Denemarken steekt 88 miljard Deense kronen (bijna 12 miljard euro) in het versterken van de defensie van Groenland, zegt minister van Defensie Troels Lund Poulsen. Volgens hem is dat nodig voor de veiligheid van het Noordpoolgebied.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Het dodental door de protesten in Iran is opgelopen tot zeker 3428. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Iran Human Rights, die ook spreekt over minstens 10.000 arrestaties sinds het begin van de onrust.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff heeft de tweede fase aangekondigd van het bestandsakkoord voor de Gazastrook. Hij spreekt op X van een "overgang van een staakt-het-vuren naar demilitarisering, technocratisch bestuur en wederopbouw".
2 uur geledenCAÏRO (ANP/AFP) - Egypte meldt dat overeenstemming is bereikt over de leden van het vijftienkoppige Palestijnse technocratische comité dat de Gazastrook moet besturen. Dat moet dienen als overgangsautoriteit in het Palestijnse gebied, dat nu nog onder controle staat van Hamas.
3 uur geleden