Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

IEA: verhoging productie kan verwachte krapte oliemarkt opvullen

IEA: verhoging productie kan verwachte krapte oliemarkt opvullen

PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De overeenkomst van oliekartel OPEC om de olieproductie te verhogen kan een groot deel van het verwachte tekort aan aanbod opvullen. Dat zegt het Internationaal Energie Agentschap (IEA) in reactie op de deal. Het IEA waarschuwde eerder voor krapte op de oliemarkt. Daardoor zouden de prijzen van brandstoffen als benzine mogelijk nog sterker gaan stijgen in de tweede helft van het jaar.

Oliekartel OPEC en andere olieproducerende landen sloten zondag een akkoord om meer olie op te pompen. De zogeheten OPEC+, waartoe ook Rusland en Kazachstan worden gerekend, zal vanaf augustus iedere maand de olieproductie met 400.000 vaten per dag verhogen. De geleidelijke verhogingen gaan door totdat alle productiecapaciteit die wegens de coronacrisis was stilgelegd weer wordt benut, zo maakte het verbond bekend in een verklaring.

Een jaar geleden stortte de oliemarkt nog in door de coronacrisis. Wegens reisbeperkingen was er veel minder vraag naar de grondstof voor benzine, kerosine en diesel. Ook de industrie had minder behoefte aan olie. Daarop spraken de OPEC en Rusland, overigens na hoog oplopende meningsverschillen, af om drastisch te snijden in de hoeveelheid olie die ze zouden produceren.

Maar de olieprijzen liepen de afgelopen maanden hard op, omdat met het economisch herstel de vraag naar brandstoffen ook weer toeneemt. In Nederland bereikte de benzineprijs volgens consumentenorganisatie UnitedConsumers onlangs zijn hoogste niveau ooit, met een adviesprijs voor een liter E10 (Euro95) van 1,962 euro. UnitedConsumers verwacht overigens niet dat de prijzen aan de pomp snel zullen dalen.

Meer uit Financieel

Broadcom onderuit na resultaten, Dow-Jonesindex vestigt record

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag overwegend met winsten gesloten, waarbij de Dow-Jonesindex een recordniveau bereikte. Beleggers reageerden aanvankelijk teleurgesteld op het kwartaalbericht van de grote chipfabrikant Broadcom, maar de aandelenkoersen van andere chipbedrijven herstelden gedurende de sessie enigszins.

5 minuten geleden
Euroclear krijgt toegang tot berucht AI-model Mythos

BRUSSEL (ANP) - De Belgische financieel dienstverlener Euroclear krijgt toegang tot het AI-model Mythos van Anthropic. Dat bevestigt de grote afhandelaar van effectentransacties tegenover persbureau Belga. Mythos kan zwakke plekken in softwarebeveiliging razendsnel opsporen. Dat heeft tot grote zorgen geleid over de gevolgen als het systeem in verkeerde handen valt.

40 minuten geleden
HSBC verdacht van hulp bij verduistering door centralebankbaas

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - HSBC wordt in Frankrijk verdacht van hulp aan de voormalige gouverneur van de Libanese centrale bank bij het wegsluizen van geld, meldden Franse financieel aanklagers. Ze beschuldigen de Zwitserse divisie van de bank van witwassen en betrokkenheid bij omkoping en verduistering.

1 uur geleden
Amsterdam gunt contract IT-diensten aan KPN voor meer autonomie

AMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam legt een aantal technische diensten in handen van het Nederlandse KPN, om zo minder afhankelijk te zijn van niet-Europese techbedrijven. KPN werkt momenteel met een Duits bedrijf aan een Europese soevereine cloud, als lokaal alternatief voor het opslaan van data.

3 uur geleden
Aandelenbeurs in Amsterdam herstelt van dreun voor chipfondsen

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag met een bescheiden winst de handel uitgegaan. Daarmee werkte hoofdgraadmeter AEX verliezen van eerder op de dag weg. De beurskoers van chipbedrijven stond aanvankelijk onder druk door tegenvallende prognoses van de Amerikaanse chipmaker Broadcom, maar de koers van zwaargewicht ASML herstelde op het Damrak.

4 uur geleden
EU past normen voor banken tijdelijk aan om concurrentiezorgen

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie grijpt in om Europese banken te behoeden voor een concurrentienadeel door de invoering van strengere toezichtsnormen. Het dagelijks EU-bestuur stelde invoering van die nieuwe regels rondom kapitaalbuffers al twee keer uit door zorgen over het verschil met lossere Amerikaanse en Britse regels.

5 uur geleden
Bitcoin daalt voor vijfde dag op rij na verkoop 32 bitcoins

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De waarde van bitcoin daalt donderdag voor de vijfde dag op rij; de langste verliesreeks van de grootste cryptomunt sinds augustus vorig jaar. De daling volgt onder meer op het verrassende besluit van beursgenoteerde bitcoinopkoper Strategy om bitcoins te verkopen en door de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

6 uur geleden