Horeca wordt in hele sector getroffen door faillissementen
AMSTERDAM (ANP) - De stijging van het aantal faillissementen in de horeca die dit jaar wordt verwacht, zal de hele sector treffen. Dat denkt Marijke Vuik, voorzitter van branchevereniging Koninklijke Horeca Nederland (KHN). Zowel caféhouders als restaurant- en hoteleigenaren kampen met problemen zoals de gestegen personeelskosten.
ABN AMRO maakte vorige week bekend dat het aantal bankroeten van restaurants en andere eetgelegenheden dit jaar waarschijnlijk oploopt tot een recordhoogte. Zij rekenen in 2025 op ongeveer 450 faillissementen in de sector. Vuik herkent dit beeld: "Het klinkt voor ons niet vreemd."
"Er zit niet veel verschil tussen de sectoren. Dit is echt horecabreed", legt Vuik uit. Zowel bij cafés als hotels en restaurants zijn er "uitdagingen", zoals de gestegen personeelskosten. "Het blijft een arbeidsintensieve branche." Ook kampen ondernemers met hogere inkoopkosten.
Afname horecabedrijven
Maandag publiceerde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) cijfers over het totale aantal faillissementen in Nederland. Vorig jaar steeg dit aantal met ruim 30 procent. In de horeca nam het aantal faillissementen volgens het CBS ook flink toe, van 267 in 2023 tot 377 vorig jaar.
Het aantal horecabedrijven nam vorig jaar af tot 43.120, van 44.389 in 2023. Dat komt deels door faillissementen, maar ook doordat ondernemers vrijwillig stoppen met hun restaurant, hotel of café.
Maatregelen
Om een bankroet te voorkomen, kunnen ondernemers verschillende maatregelen nemen. Volgens Vuijk kan het probleem van dalende marges worden aangepakt door prijzen te verhogen, maar ook door de portiegroottes te heroverwegen of voedselverspilling tegen te gaan.
Innovatieve oplossingen kunnen ook uitkomst bieden, denkt Vuik. "Een simpel voorbeeld van ondersteuning is de QR-code op tafels. Dat kan sommige bedrijven ontzettend helpen." Hoewel er bij bestellingen via QR-code geen direct contact met gasten is, kan een café of restaurant toch gastvrijheid bieden door personeel bij de deur te laten staan of rond te laten lopen voor advies.
Vuijk wijst ook op andere innovaties, zoals schoonmaakrobots in hotels, snellere en zuinigere keukenapparatuur en het gebruik van kunstmatige intelligentie op websites en sociale media. Maar horeca blijft mensenwerk, benadrukt ze. "Het contact met gasten blijft heel erg belangrijk."
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
2 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
9 uur geleden