Hoofd van Secret Service stapt op na kritiek op beveiliging Trump
WASHINGTON (ANP/RTR) - Het hoofd van de dienst die onder meer Amerikaanse presidenten beveiligt, is opgestapt. Kimberly Cheatle was als directeur van de Secret Service (USSS) verantwoordelijk voor de bewaking bij het evenement waar oud-president Donald Trump werd beschoten. De Amerikaanse president Joe Biden heeft haar bedankt voor haar werk.
Trump werd anderhalve week geleden onder vuur genomen bij een campagnebijeenkomst in Pennsylvania. De schutter lag op een dak, vlak bij de plek waar de Republikein sprak. Maandag moest Cheatle voor het Huis van Afgevaardigden uitleggen hoe dat kon gebeuren. Ze sprak toen zelf van "de grootste operationele blunder van de Secret Service in decennia".
Zowel Republikeinen als Democraten pleitten voor het vertrek van Cheatle. Onder de parlementariërs was er ook irritatie over haar opstelling tijdens de commissievergadering. Veel vragen kon of wilde ze niet beantwoorden, tot frustratie van de leden van het Huis.
Onbaatzuchtig
President Joe Biden heeft Cheatle bedankt voor haar "decennia in overheidsdienst". "Ze heeft haar leven onbaatzuchtig gewijd en in de waagschaal gesteld tijdens haar carrière bij de United States Secret Service", schrijft hij in een verklaring. "Het onafhankelijke onderzoek om tot op de bodem uit te zoeken wat er is gebeurd op 13 juli gaat verder en ik zie ernaar uit om de bevindingen te bestuderen. We weten allemaal dat wat die dag gebeurd is, nooit meer mag gebeuren." Hij zegt "spoedig" een nieuwe directeur aan te willen stellen.
Cheatle gaf sinds 2022 leiding aan de USSS, op verzoek van Biden. Ze had eerder 27 jaar bij de dienst gewerkt, maar was toen ze voor de topfunctie gevraagd werd directeur beveiliging bij PepsiCo.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse regering bereidt zich voor op een nieuwe reeks militaire aanvallen op Iran, melden bronnen aan CBS News. Er is nog geen definitief besluit genomen, benadrukken de bronnen. Vrijdag meldde nieuwssite Al Arabiya nog dat een conceptvoorstel voor een volledig bestand in Iran juist snel mogelijk is.
2 uur geledenSTARBASE (ANP) - Raket Starship van het ruimtevaartbedrijf SpaceX is in de nacht van vrijdag op zaterdag succesvol gelanceerd. Om 00.30 uur (Nederlandse tijd) steeg de onbemande raket op. Ruim tien minuten later was op beelden die SpaceX op X deelde te zien dat de raket in de ruimte was.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het hoofd van de Amerikaanse inlichtingendiensten, Tulsi Gabbard, stapt op. Fox News meldt dat op basis van haar ontslagbrief. Haar man kreeg onlangs de diagnose van een zeldzame vorm van botkanker. Ze stopt op 30 juni om haar man te steunen.
10 uur geledenFEZ (ANP/AFP) - Het dodental door het instorten van een pand in de Marokkaanse stad Fez is opgelopen tot vijftien. Dat meldden lokale autoriteiten. Onder de doden zijn twee kinderen. Ook zijn er nog enkele gewonden.
10 uur geledenHAVANA (ANP/RTR) - Duizenden mensen hebben zich bij de Amerikaanse ambassade in de Cubaanse hoofdstad Havana verzameld om te protesteren tegen de aanklachten tegen de voormalige president Raúl Castro. Volgens de VS was Castro betrokken bij het neerhalen van twee civiele vliegtuigjes dertig jaar geleden. Daarbij vielen vier doden.
11 uur geledenHELSINGBORG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "geen concreet beroep" op de NAVO gedaan om te helpen de geblokkeerde Straat van Hormuz weer open te krijgen, zegt buitenlandminister Marco Rubio. Maar als de blokkade voortduurt, kunnen Europese bondgenoten niet blijven wachten tot de strijd echt voorbij is voor ze in actie komen, waarschuwt hij.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk, Italië en Duitsland roepen Israël gezamenlijk op om te stoppen met het uitbreiden van illegale nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het land moet beschuldigingen tegen Israëlische troepen, die zouden bijdragen aan het toenemende geweld op de Westoever, onderzoeken, aldus de landen in een verklaring.
13 uur geleden