Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongaarse premier Orbán gunt alle EU-landen opt-out voor asiel

Hongaarse premier Orbán gunt alle EU-landen opt-out voor asiel

STRAATSBURG (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán vindt dat elke EU-lidstaat een eigen asiel- en migratiebeleid moet kunnen voeren. Daarom heeft Hongarije in navolging van Nederland aan de Europese Commissie een officieel verzoek tot opt-out ingediend. Als de EU-lidstaten het gemeenschappelijk migratiebeleid willen handhaven, is dat "acceptabel" zei Orbán. Maar landen die daar tegen zijn, moeten een opt-out worden gegund. "Anders maken we de Europese Unie kapot", zei Orbán tijdens een persconferentie in het Europees Parlement in Straatsburg.

Hongarije is het "volledig oneens met de aanpak van het migratiebeleid en we verzetten ons ertegen", zei Orbán. "We proberen de gekke regels die de Hongaarse cultuur zouden vernietigen, niet uit te voeren. Daarom verzetten we ons."

"Maar verzet is mooi en vechten is ook goed, maar vroeg of laat moet je een uitgang vinden", voegde hij daaraan toe. Hij ziet in het huidige "mijnenveld" geen andere oplossing dan een opt-out.

Opt-out

Orbán zei blij te zijn dat Nederland als eerste om een opt-out heeft gevraagd. Dat deed PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie). "Jullie zijn niet zo barbaars als wij uit het Verre Oosten. Dus als jullie een opt-out aan de orde stellen, is dat een beschaafde actie", antwoordde Orbán op vragen van het ANP. Tijdens zijn persconferentie van ruim 1,5 uur sprak Orbán regelmatig met zelfspot over zichzelf en Hongarije, omdat hij wel weet dat veel Europese landen hem en zijn land verfoeien.

"We doen dus graag mee en volgen jullie spoor." Het is niet duidelijk of Hongarije het initiatief gaat nemen voor zo'n verdragswijziging. Nu Hongarije net als Nederland een officieel verzoek heeft ingediend, "gaan we bespreken hoe we dat gaan doen". Stap voor stap. "Waarschijnlijk moeten we het ook nog over het verdrag hebben, maar laten we het eerst over ons verzoek hebben."

Bij een opt-out op Europees asiel- en migratiebeleid hoeft een lidstaat zich niet te houden aan de EU-regels, maar mag eigen beleid voeren. Voor een opt-out, oftewel uitzonderingspositie, moet het EU-verdrag worden gewijzigd. Ook moeten alle lidstaten instemmen met een opt-out. Dat geldt nu als onmogelijk.

Meer uit Buitenland

Zes offpiste-skiërs gedood dit weekend door lawines Franse Alpen

PARIJS (ANP/AFP) - Drie offpiste-skiërs zijn zondag omgekomen door lawines in de Franse Alpen, een dag nadat drie mannen al waren overleden tijdens het skiën buiten de piste. De Franse weerdienst Météo-France wijst al sinds vrijdag op een verhoogd lawinerisico in vrijwel alle Alpenketens en raadt offpiste-skiën ten zeerste af.

3 uur geleden
Israël doodt drie Palestijnen in Gaza ondanks staakt-het-vuren

GAZA-STAD (ANP/RTR) - Israël heeft minstens drie Palestijnen gedood bij twee afzonderlijke incidenten in de Gazastrook, meldden lokale gezondheidsautoriteiten. Sinds in oktober een wapenstilstand werd gesloten in het Palestijnse gebied, zijn meer dan 440 Palestijnen gedood, evenals drie Israëlische soldaten.

3 uur geleden
Honderden agenten extra naar Minnesota na protest tegen ICE-agent

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid stuurt honderden extra agenten naar de Amerikaanse staat Minnesota. De inzet komt een dag nadat tienduizenden mensen door de stad Minneapolis in Minnesota marcheerden om te protesteren tegen het doodschieten van een vrouw door een agent van de immigratiedienst ICE.

4 uur geleden
President Cuba: we verdedigen vaderland tot laatste druppel bloed

HAVANA (ANP) - "Cuba bereidt zich voor en staat klaar om het vaderland tot de laatste druppel bloed te verdedigen." Dat schreef de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel op X.

4 uur geleden
Dodental protesten Iran inmiddels boven de 500, meldt HRANA

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het streng islamitische regime en de slechte economische omstandigheden stijgt snel en is al ruim vijfhonderd. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran. Inmiddels zouden na twee weken onrust 490 betogers en 48 veiligheidsfunctionarissen om het leven zijn gekomen. Ook zouden ruim 10.000 mensen zijn gearresteerd.

5 uur geleden
Dodental richting 500 bij protesten in Iran

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door de jongste protesten in Iran tegen het regime en de slechte economische situatie is opgelopen tot 466. Dat meldt HRANA, een in de Verenigde Staten gevestigde organisatie die zich bezighoudt met de mensenrechten in Iran.

6 uur geleden
Oekraïne bestookt drie Russische booreilanden

KYIV (ANP) - Het Oekraïense leger meldt dat drie booreilanden in de Kaspische Zee zijn aangevallen die eigendom zijn van het Russische oliebedrijf Lukoil. De getroffen platforms worden gebruikt om het Russische bezettingsleger te ondersteunen, aldus Oekraïne.

7 uur geleden