Hongaarse premier Orbán gunt alle EU-landen opt-out voor asiel
STRAATSBURG (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán vindt dat elke EU-lidstaat een eigen asiel- en migratiebeleid moet kunnen voeren. Daarom heeft Hongarije in navolging van Nederland aan de Europese Commissie een officieel verzoek tot opt-out ingediend. Als de EU-lidstaten het gemeenschappelijk migratiebeleid willen handhaven, is dat "acceptabel" zei Orbán. Maar landen die daar tegen zijn, moeten een opt-out worden gegund. "Anders maken we de Europese Unie kapot", zei Orbán tijdens een persconferentie in het Europees Parlement in Straatsburg.
Hongarije is het "volledig oneens met de aanpak van het migratiebeleid en we verzetten ons ertegen", zei Orbán. "We proberen de gekke regels die de Hongaarse cultuur zouden vernietigen, niet uit te voeren. Daarom verzetten we ons."
"Maar verzet is mooi en vechten is ook goed, maar vroeg of laat moet je een uitgang vinden", voegde hij daaraan toe. Hij ziet in het huidige "mijnenveld" geen andere oplossing dan een opt-out.
Opt-out
Orbán zei blij te zijn dat Nederland als eerste om een opt-out heeft gevraagd. Dat deed PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie). "Jullie zijn niet zo barbaars als wij uit het Verre Oosten. Dus als jullie een opt-out aan de orde stellen, is dat een beschaafde actie", antwoordde Orbán op vragen van het ANP. Tijdens zijn persconferentie van ruim 1,5 uur sprak Orbán regelmatig met zelfspot over zichzelf en Hongarije, omdat hij wel weet dat veel Europese landen hem en zijn land verfoeien.
"We doen dus graag mee en volgen jullie spoor." Het is niet duidelijk of Hongarije het initiatief gaat nemen voor zo'n verdragswijziging. Nu Hongarije net als Nederland een officieel verzoek heeft ingediend, "gaan we bespreken hoe we dat gaan doen". Stap voor stap. "Waarschijnlijk moeten we het ook nog over het verdrag hebben, maar laten we het eerst over ons verzoek hebben."
Bij een opt-out op Europees asiel- en migratiebeleid hoeft een lidstaat zich niet te houden aan de EU-regels, maar mag eigen beleid voeren. Voor een opt-out, oftewel uitzonderingspositie, moet het EU-verdrag worden gewijzigd. Ook moeten alle lidstaten instemmen met een opt-out. Dat geldt nu als onmogelijk.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - België dirigeert een van zijn mijnenjagers naar het Midden-Oosten, melden Belgische media. Het marineschip is zo dichter bij de Straat van Hormuz, waar een groep landen mogelijk zeemijnen gaat ruimen om de belangrijke zeestraat weer bevaarbaar te maken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Iran heeft er volgens de Amerikaanse president Donald Trump mee ingestemd het eigen nucleaire programma voor onbepaalde tijd stil te leggen. Onderhandelingen over een deal worden "waarschijnlijk" dit weekend weer gehouden, zei hij tegen persbureau Bloomberg. "De meeste hoofdpunten zijn afgerond. Het zal vrij snel gaan."
5 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/DPA/AFP) - De Libanese president Joseph Aoun zegt dat het versterken van het bestand met Israël zijn prioriteit is. Ook na het ingaan van het bestand werden nog aanvallen op Libanon gemeld, maar toch noemt Aoun het "een kans om stabiliteit en wederopbouw te promoten."
5 uur geledenWARSCHAU (ANP) - Ook het concert van rapper Ye, beter bekend als Kanye West, dat half juni in Polen stond gepland, gaat niet door. Dat heeft de directie van het Śląski-stadion in de stad Chorzów vrijdag gemeld.
7 uur geledenPARIJS (ANP) - Een dozijn landen heeft bijdragen toegezegd aan een "multinationale missie" om de scheepvaart in de Straat van Hormuz weer op gang te brengen, aldus Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. Die twee landen zullen de missie leiden zodra de omstandigheden dat toelaten, zeiden ze na topoverleg met 49 deelnemers aan de 'Hormuz-coalitie'.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het internationaal recht staat onder druk, juist ook door "landen die unieke verantwoordelijkheden hebben voor het handhaven van internationale vrede en veiligheid", zei VN-chef António Guterres bij een viering van tachtig jaar Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Daar zijn ook onder anderen minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen en koning Willem-Alexander aanwezig.
10 uur geledenDOUALA (ANP/DPA/AFP) - Paus Leo heeft de grootste bijeenkomst geleid sinds hij begon aan zijn rondreis door Afrika. Zo'n 120.000 mensen woonden volgens het Vaticaan een mis bij in Kameroen.
10 uur geleden