Hongaarse premier Orbán gunt alle EU-landen opt-out voor asiel
STRAATSBURG (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán vindt dat elke EU-lidstaat een eigen asiel- en migratiebeleid moet kunnen voeren. Daarom heeft Hongarije in navolging van Nederland aan de Europese Commissie een officieel verzoek tot opt-out ingediend. Als de EU-lidstaten het gemeenschappelijk migratiebeleid willen handhaven, is dat "acceptabel" zei Orbán. Maar landen die daar tegen zijn, moeten een opt-out worden gegund. "Anders maken we de Europese Unie kapot", zei Orbán tijdens een persconferentie in het Europees Parlement in Straatsburg.
Hongarije is het "volledig oneens met de aanpak van het migratiebeleid en we verzetten ons ertegen", zei Orbán. "We proberen de gekke regels die de Hongaarse cultuur zouden vernietigen, niet uit te voeren. Daarom verzetten we ons."
"Maar verzet is mooi en vechten is ook goed, maar vroeg of laat moet je een uitgang vinden", voegde hij daaraan toe. Hij ziet in het huidige "mijnenveld" geen andere oplossing dan een opt-out.
Opt-out
Orbán zei blij te zijn dat Nederland als eerste om een opt-out heeft gevraagd. Dat deed PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie). "Jullie zijn niet zo barbaars als wij uit het Verre Oosten. Dus als jullie een opt-out aan de orde stellen, is dat een beschaafde actie", antwoordde Orbán op vragen van het ANP. Tijdens zijn persconferentie van ruim 1,5 uur sprak Orbán regelmatig met zelfspot over zichzelf en Hongarije, omdat hij wel weet dat veel Europese landen hem en zijn land verfoeien.
"We doen dus graag mee en volgen jullie spoor." Het is niet duidelijk of Hongarije het initiatief gaat nemen voor zo'n verdragswijziging. Nu Hongarije net als Nederland een officieel verzoek heeft ingediend, "gaan we bespreken hoe we dat gaan doen". Stap voor stap. "Waarschijnlijk moeten we het ook nog over het verdrag hebben, maar laten we het eerst over ons verzoek hebben."
Bij een opt-out op Europees asiel- en migratiebeleid hoeft een lidstaat zich niet te houden aan de EU-regels, maar mag eigen beleid voeren. Voor een opt-out, oftewel uitzonderingspositie, moet het EU-verdrag worden gewijzigd. Ook moeten alle lidstaten instemmen met een opt-out. Dat geldt nu als onmogelijk.
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP/RTR) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft fel uitgehaald naar de Veiligheidsraad van de VN en president Donald Trump, zonder die laatste bij naam te noemen.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR) - Een Franse VN-militair is omgekomen bij een aanval in Zuid-Libanon. Volgens de Franse president Emmanuel Macron zit Hezbollah achter de aanval, schrijft hij op X.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De hoogste leider van Iran, ayatollah Mojtaba Khamenei, heeft ter gelegenheid van de Dag van het Leger gedreigd dat Iran de vijand nieuwe nederlagen kan toebrengen. "De strijdkrachten van Iran die vertrouwen op de almachtige God en de steun van het volk, hebben de twee legers van het front van de wereldwijde arrogantie (Israël en de VS) voor de ogen van de wereld vernederd", aldus Khamenei.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Ten minste twee schepen zijn beschoten in de Straat van Hormuz, melden maritieme bronnen aan persbureau Reuters.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse actrice Nathalie Baye is vrijdagavond op 77-jarige leeftijd in Parijs overleden. Dat maakte haar familie zaterdag bekend, meldt het Franse persbureau AFP. Baye leed aan de hersenaandoening Lewy body dementie, die vergelijkbare symptomen van alzheimer en parkinson met zich meebrengt.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De Straat van Hormuz is weer voor de scheepvaart gesloten volgens het Iraanse opperbevel. Vrijdag kondigde Iran de heropening aan, maar de Amerikaanse blokkade van Iraanse havens duurt voort. Die blokkade moet eerst worden opgeheven volgens Iran.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een deel van het luchtruim weer heropend voor de burgerluchtvaart, aldus de autoriteiten. Internationale vluchten kunnen over het oosten van Iran gaan en sommige luchthavens daar zijn weer open. Het gaat voornamelijk om vliegvelden in het noordoosten en oosten, zoals die van Mashhad, Birjand en Zahedan. Later meldden de luchtvaartautoriteiten dat de twee grote luchthavens van de hoofdstad Teheran in het noorden van het land ook weer open zijn.
6 uur geleden