Hongaarse premier Orbán gunt alle EU-landen opt-out voor asiel
STRAATSBURG (ANP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán vindt dat elke EU-lidstaat een eigen asiel- en migratiebeleid moet kunnen voeren. Daarom heeft Hongarije in navolging van Nederland aan de Europese Commissie een officieel verzoek tot opt-out ingediend. Als de EU-lidstaten het gemeenschappelijk migratiebeleid willen handhaven, is dat "acceptabel" zei Orbán. Maar landen die daar tegen zijn, moeten een opt-out worden gegund. "Anders maken we de Europese Unie kapot", zei Orbán tijdens een persconferentie in het Europees Parlement in Straatsburg.
Hongarije is het "volledig oneens met de aanpak van het migratiebeleid en we verzetten ons ertegen", zei Orbán. "We proberen de gekke regels die de Hongaarse cultuur zouden vernietigen, niet uit te voeren. Daarom verzetten we ons."
"Maar verzet is mooi en vechten is ook goed, maar vroeg of laat moet je een uitgang vinden", voegde hij daaraan toe. Hij ziet in het huidige "mijnenveld" geen andere oplossing dan een opt-out.
Opt-out
Orbán zei blij te zijn dat Nederland als eerste om een opt-out heeft gevraagd. Dat deed PVV-minister Marjolein Faber (Asiel en Migratie). "Jullie zijn niet zo barbaars als wij uit het Verre Oosten. Dus als jullie een opt-out aan de orde stellen, is dat een beschaafde actie", antwoordde Orbán op vragen van het ANP. Tijdens zijn persconferentie van ruim 1,5 uur sprak Orbán regelmatig met zelfspot over zichzelf en Hongarije, omdat hij wel weet dat veel Europese landen hem en zijn land verfoeien.
"We doen dus graag mee en volgen jullie spoor." Het is niet duidelijk of Hongarije het initiatief gaat nemen voor zo'n verdragswijziging. Nu Hongarije net als Nederland een officieel verzoek heeft ingediend, "gaan we bespreken hoe we dat gaan doen". Stap voor stap. "Waarschijnlijk moeten we het ook nog over het verdrag hebben, maar laten we het eerst over ons verzoek hebben."
Bij een opt-out op Europees asiel- en migratiebeleid hoeft een lidstaat zich niet te houden aan de EU-regels, maar mag eigen beleid voeren. Voor een opt-out, oftewel uitzonderingspositie, moet het EU-verdrag worden gewijzigd. Ook moeten alle lidstaten instemmen met een opt-out. Dat geldt nu als onmogelijk.
Meer uit Buitenland
HOUSTON (ANP) - De supertanker Skipper, die de Verenigde Staten deze week in de buurt van Venezuela in beslag hebben genomen, is onderweg naar de Amerikaanse stad Houston. Dat zeiden twee bronnen vrijdag tegen persbureau Reuters.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Venezolaanse oppositieleidster en Nobelprijswinnares María Corina Machado wil meer druk van de Verenigde Staten om de Venezolaanse president Nicolás Maduro te bewegen op te stappen. Dat zei ze tegen de Amerikaanse televisiezender CBS.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse koning Charles heeft in een videoboodschap "goed nieuws" gedeeld over zijn kanker. De vorst zei in een persoonlijk bericht dat zijn behandeling in het nieuwe jaar kan worden afgebouwd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikanen organiseren op 16 december in Doha, de hoofdstad van Qatar, een conferentie met partnerlanden over de geplande internationale stabilisatiemacht (ISF) voor de Palestijnse Gazastrook. Dat hebben twee Amerikaanse functionarissen gemeld. Mogelijk kan een dergelijke vredesmacht volgende maand al worden ingezet.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Europese landen en Oekraïne willen dat de VS eerst veiligheidsgaranties bieden voordat Oekraïne eventueel gebied kan opgeven aan Rusland. De Franse president Emmanuel Macron heeft dat vrijdag laten weten, drie dagen voordat Oekraïne, de Europese bondgenoten van Oekraïne en de top van de EU en van de NAVO bijeenkomen in Berlijn.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben besloten hun opgelaaide strijd over omstreden grensgebied te stoppen. Volgens de bemiddelende Amerikaanse president Trump zijn de Aziatische buurlanden overeengekomen een einde te maken aan de gevechten.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten zijn akkoord met het voorstel de Russische financiële tegoeden in de unie voor onbepaalde tijd te bevriezen. Tot nu toe moest daar elk halfjaar met unanimiteit een nieuw besluit over worden genomen. Op voorstel van de Europese Commissie is een noodbevoegdheid ingezet, waarvoor een gekwalificeerde meerderheid voldoende is. Daarmee wordt een mogelijk veto van Hongarije of andere Poetin-gezinde lidstaten omzeild.
7 uur geleden