Honderd klimaatactivisten bij vergadering Ahold Delhaize verwacht
ZAANDAM (ANP) - Bijna honderd leden van Milieudefensie zijn van plan op de aandeelhoudersvergadering van Ahold Delhaize in Zaandam vragen te stellen over het klimaatbeleid van het winkelconcern achter ketens als Albert Heijn, Etos en Delhaize. Ze vinden de doelstellingen die het bedrijf zelf heeft onvoldoende om de opwarming van de aarde tegen te gaan, legt voorzitter van Milieudefensie Winnie Oussoren uit in de aanloop naar de vergadering.
"Alles wat er gezegd wordt, is juridisch bindend. Dus we vragen topman Frans Muller met ja of nee te antwoorden op de vraag of Ahold Delhaize zich toelegt op de klimaatafspraken van Parijs", legt ze uit. "Eigenlijk verwacht ik veel wollig taalgebruik dat eromheen draait. Maar als het geen ja is, is het een nee. Dat nemen we mee voor een mogelijke rechtszaak", voegt ze eraan toe.
Milieudefensie vindt dat Ahold Delhaize in 2030 de uitstoot van broeikasgassen met minimaal 45 procent moet hebben verlaagd ten opzichte van 2019, terwijl het bedrijf zelf mikt op 37 procent minder emissies ten opzichte van 2020. Die 45 procent stond ook in het Shell-vonnis waarmee Milieudefensie via de rechter afdwong dat het gas- en olieconcern meer moest doen tegen klimaatverandering.
Anniek Pheifer
Op een podium liet Milieudefensie voorafgaand aan de vergadering enkele bekende mensen aan het woord over hun zorgen over het klimaat. Advocate Bénédicte Ficq riep op tot samenwerking om een probleem aan te pakken waar mensen "niet polariserend naar moeten kijken" omdat het iedereen raakt. Maar ze voegde eraan toe dat "multinationals niet moeten denken dat zij het voorrecht hebben" om te bepalen wat de toekomst van de planeet is.
Actrice Anniek Pheifer zei dat haar kind ooit vroeg of ze in de toekomst nog wel op aarde kan leven, na de klimaatverandering. "Allemachtig, wat zeg je dan tegen een kind?", sprak ze. "Ik zei dat ik ook bang ben, en dat het leven er een stuk moeilijker uit gaat zien. Maar er zijn oplossingen, we kunnen de veestapel halveren en andere maatregelen nemen." Zo vindt Pheifer zelf dat de regering grote bedrijven moet dwingen om hun uitstoot te verlagen.
Meer uit Financieel
STRAATSBURG (ANP) - Een deel van de Nederlandse Europese parlementariërs is tevreden over uitstel van stemming over het Mercosur-verdrag, een ander deel vindt het juist een gemiste kans. In een nauwe stemming van 334 voor- en 324 tegenstanders stemde het EU-parlement er woensdag voor de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen voor te leggen aan het EU-hof. Daarmee is de stemming in het parlement over de deal met anderhalf tot mogelijk twee jaar uitgesteld.
53 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Greenpeace toont zich opgelucht nu het Europees Parlement heeft besloten de zogeheten Mercosur-handelsdeal ter beoordeling voor te leggen aan het Europees Hof. Volgens de klimaatorganisatie moeten de Europese Commissie en de nationale regeringen de bezwaren serieus nemen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft een wetsvoorstel gepresenteerd dat telecombedrijven in de EU makkelijker en langduriger toegang moet geven tot glasvezel- en mobiele netwerken. Daarmee wil Brussel investeringen in sneller en betrouwbaarder internet stimuleren, de regels voor telecomaanbieders eenvoudiger maken en ze beter op elkaar afstemmen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie betreurt het besluit van het Europees Parlement om de vrijhandelsovereenkomst met de Mercosur-landen voor te leggen aan het Europees Hof van Justitie. Dat zei een commissiewoordvoerder woensdag.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement heeft ervoor gestemd de handelsdeal met Zuid-Amerikaanse landen naar het Europees Hof te sturen voor beoordeling. Zij vinden dat het proces rondom de handelsdeal niet democratisch is verlopen, omdat de Europese Commissie al een voorlopig akkoord heeft gesloten zonder instemming van het parlement en nationale parlementen.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR) - De Spaanse bank BBVA ziet grote mogelijkheden in Venezuela nu de Verenigde Staten de controle hebben genomen over de Venezolaanse olie-industrie. Dat zei BBVA-voorzitter Carlos Torres van de tweede bank van Spanje op het World Economic Forum. BBVA is de enige buitenlandse bank met een grote aanwezigheid in Venezuela.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De staalproductie in Duitsland is vorig jaar gedaald naar het laagste niveau sinds 2009, tijdens de financiële crisis. De productie werd vooral gedrukt door een zwakkere vraag en concurrentie van geïmporteerd staal in Europa. Dat meldt de Duitse staalassociatie in haar jaarverslag, dat is ingezien door persbureau dpa. Duitsland is de grootste staalproducent van Europa, met staalbedrijven als Thyssenkrupp en Salzgitter.
3 uur geleden