Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Topman Rosneft: bedrijven VS profiteren van blokkade Hormuz

Topman Rosneft: bedrijven VS profiteren van blokkade Hormuz

SINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.

Iran heeft de zeestraat geblokkeerd sinds het begin van de Iranoorlog, nadat de Verenigde Staten en Israël Iran aanvielen. De VS blokkeren Iraanse havens. Door de afsluiting van de Straat van Hormuz zijn de olieprijzen flink gestegen.

Sechin, die geldt als een belangrijke bondgenoot van de Russische president Vladimir Poetin, bestempelde het Amerikaanse optreden als een poging om de fundamentele contouren van de wereldwijde energiemarkten te veranderen ten gunste van Amerikaanse belangen. Hij voegde eraan toe dat de strategische risico's niet volledig zouden zijn ingeschat.

"De afsluiting van de Straat van Hormuz is een poging om de wereldwijde energiemarktregulering te hervormen in het voordeel van de Verenigde Staten", zei Sechin op een bijeenkomst in Sint-Petersburg. "De maatregelen om de straat te blokkeren waren gericht op Iran, maar sloegen terug op de hele wereld. De strategische risico's werden onderschat." Hij vervolgde: "De grootste begunstigden waren natuurlijk Amerikaanse bedrijven, die niet-competitieve voordelen kregen en de mogelijkheid om dure leveringen veilig te stellen."

Sechin denkt ook dat als de onrust in de Straat van Hormuz langer aanhoudt, dit mogelijk kan leiden tot een nieuwe golf van belangstelling voor alternatieve energie. De VS zijn 's werelds grootste olieproducent, gevolgd door Saudi-Arabië en Rusland.

Meer uit Financieel

Nederlandse chipfabrikant NXP ziet omzet en winst stijgen

EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors heeft in het derde kwartaal een hogere omzet behaald. De winst nam met meer dan een derde toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar.

27 minuten geleden
Boeing zakt op Wall Street na verlaging leveringsdoel

NEW YORK (ANP) - Boeing is dinsdag met een flink verlies geëindigd op de aandelenbeurs in New York. De Amerikaanse vliegtuigbouwer, die dinsdag met kwartaalresultaten kwam, verlaagde zijn leveringsdoelstelling voor dit jaar. Boeing zei meer tijd nodig te hebben om hogere productiesnelheden te kunnen realiseren.

1 uur geleden
Chipbedrijf ASMI boekt recordomzet, maar toelevering onder druk

ALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) heeft in het afgelopen kwartaal een recordomzet behaald als gevolg van een aanhoudende groei bij zijn AI-activiteiten. Volgens het bedrijf neemt de druk op de toeleveringsketens wel toe, waardoor het lastiger wordt om aan de groeiende vraag te voldoen.

3 uur geleden
Besi wint in AEX-index na uitbreiding belang Applied Materials

AMSTERDAM (ANP) - Besi was dinsdag verreweg de grootste winnaar bij de hoofdfondsen op het Damrak. Het Amerikaanse Applied Materials meldde zijn belang in de Nederlandse chiptoeleverancier uit te breiden. Applied Materials, de grootste fabrikant van chipapparatuur in de Verenigde Staten, kocht vorig jaar een belang van 9 procent in Besi en dat wordt uitgebreid tot ongeveer 20 procent.

4 uur geleden
ING verwacht dat mensen wereldwijd volgend jaar vaker vliegen

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal vliegtuigpassagiers neemt volgend jaar naar verwachting wereldwijd toe, ondanks dat vliegtickets waarschijnlijk duur blijven. Dat staat in een rapport van ING. Zelfs als de brandstofprijzen dalen, zullen de aanhoudend sterke vraag, de beperkte beschikbaarheid van vliegtuigen en de inflatie de ticketprijzen hoog houden, voorziet de bank.

4 uur geleden
Scheepsbouwer Damen schrapt 225 banen in Nederland

GORINCHEM (ANP) - Scheepsbouwer Damen gaat ongeveer 225 banen van de 4000 arbeidsplaatsen in Nederland schrappen, maakten de vakbonden De Unie en CNV bekend. Damen heeft de reorganisatie bevestigd. Volgens het bedrijf wordt de organisatie hiermee "eenvoudiger en efficiënter".

6 uur geleden
Porsche niet van plan auto's in VS te produceren

STUTTGART (ANP/AFP) - Het Duitse sportwagenmerk Porsche is niet van plan auto's te produceren in de Verenigde Staten, ondanks de importheffingen van 15 procent die het land rekent voor auto's uit de Europese Unie. Eventuele voordelen wegen niet op tegen de extra investeringen die daarvoor nodig zijn, zei financieel topman Jochen Breckner in een toelichting op kwartaalcijfers.

7 uur geleden