Hitte en branden in Griekenland houden aan, meer gewonden gemeld
ATHENE (ANP/AFP/DPA) - Griekenland gaat nog steeds gebukt onder een extreme hittegolf en natuurbranden. Griekse media berichten zondag dat zeker 16 mensen met ademhalingsproblemen behandeld moesten worden in ziekenhuizen op de Peloponnesos. Bijna 300 brandweerlieden hebben nog steeds de handen vol aan de strijd tegen een bosbrand die tientallen gebouwen heeft verwoest.
De brand brak zaterdag uit in de buurt van de stad Patras, op zo'n 210 kilometer ten westen van hoofdstad Athene. Sindsdien hebben de autoriteiten vijf dorpen ontruimd. Lokale media berichten dat ongeveer dertig huizen, schuren en stallen zijn afgebrand. "We hebben buiten geslapen en waren doodsbang dat ons huis weg zou zijn als we wakker werden", zei een inwoner van die regio tegen tv-zender Skai.
De autoriteiten lieten volgens persbureau ANA uit voorzorg het verkeer stilleggen over een snelweg in het gebied en de Rio-Antirriobrug over de Golf van Korinthe. Brandweerlieden krijgen bij het blussen van het vuur hulp van blusvliegtuigen en helikopters.
Bezoek aan het gebied
Minister van Civiele Bescherming Michalis Chrisochoidis bracht zondag een bezoek aan het gebied. Hij concludeerde dat de situatie in een dag tijd was verbeterd. "Honderd panden zijn gered dankzij de strijd van de brandweerlieden tegen het vuur", zei de minister, die gedupeerde burgers steun beloofde.
In Griekenland worden al dagen temperaturen gemeten van boven de 40 graden. Grieken hoeven voorlopig ook niet te rekenen op verkoeling. Er worden zondag lokaal temperaturen verwacht die rond de 45 graden liggen. Ook 's nachts blijft het heet. Vooral in stedelijke gebieden zakt het kwik soms niet onder de 30 graden.
Historische hittegolf
Meteorologen spreken al over een "historische hittegolf". Gemeenten hebben gebouwen met airconditioning opengesteld voor mensen die hun snikhete woningen willen ontvluchten. De autoriteiten waarschuwen dat er door de aanhoudende droogte ook een verhoogd risico blijft op branden.
Griekenland wordt iedere zomer getroffen door natuurbranden. De Civiele Bescherming zegt dat in 24 uur tijd 58 branden zijn uitgebroken. De brandweer kreeg het vuur in de meeste gevallen snel onder controle.
Griekse eilanden als Kreta, Rodos en Kos zijn ondertussen ook opgeschrikt door aardschokken. De krachtigste aardbeving had zondagochtend een kracht van 5.3. Het epicentrum bevond zich in de buurt van Nisyros, een vulkanisch eiland met ongeveer 1000 inwoners. De Griekse zender ERT berichtte dat er geen melding is gemaakt van schade of slachtoffers.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/RTR) - Het is de Verenigde Staten niet gelukt het vertrouwen van Iran te winnen in de onderhandelingen in Islamabad dit weekend. Dat zegt parlementsvoorzitter Mohammad Bagher Ghalibaf, die de 71-koppige Iraanse delegatie voorzit.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft zijn stem uitgebracht in Boedapest. In reactie op de toegestroomde journalisten zei hij voor niets minder dan de winst te zijn gekomen. "Ik ben hier om te winnen." Gevraagd naar de ongewoon hoge opkomst zo kort na het openen van de stembussen, zei hij blij te zijn. "Heel goed - hoe meer van ons komen opdagen, hoe beter." Ook zei hij zijn belangrijkste tegenstander, Péter Magyar van Tisza, niet te hebben onderschat.
4 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse vicepresident JD Vance vertrekt uit Islamabad nadat hij Iran een "laatste en beste" voorstel heeft gedaan. Een akkoord bleef uit na 21 uur overleg, zei hij zondag tegen verslaggevers. Het stuklopen van de gesprekken brengt het fragiele staakt-het-vuren in gevaar. Dat werd deze week voor een periode van twee weken ingesteld, op verzoek van Pakistan.
6 uur geledenBOEDAPEST (ANP) - In Hongarije zijn de stembureaus geopend voor de parlementsverkiezingen. Die worden ook buiten Hongarije nauwlettend gevolgd, met het oog op de ommezwaai die een winst van de oppositie kan betekenen.
6 uur geledenPORT-AU-PRINCE (ANP/AFP) - Bij een verdrukking bij een toeristische trekpleister in het noorden van Haïti zijn zaterdag zeker 30 mensen om het leven gekomen. Dat hebben de autoriteiten bekendgemaakt. Ze waarschuwen dat het dodental nog kan oplopen.
8 uur geledenN i e u w bericht, meer quotes in 4e en 5e alinea
11 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Iraanse en Amerikaanse delegaties zijn in Islamabad begonnen aan een nieuwe gespreksronde, met Pakistaanse functionarissen als bemiddelaars. Dat meldt het Iraanse persbureau Tasnim.
14 uur geleden