Hezbollah zweert jaar na 7 oktober Israël te blijven bestrijden
BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese militante beweging Hezbollah erkent dat er een "hoge prijs" is betaald voor de steun aan bondgenoot Hamas, dat precies een jaar geleden een verrassingsaanval pleegde op Israël. Toch zweert Hezbollah dat het zal blijven vechten tegen de Israëlische "agressie".
Op 7 oktober 2023 kwamen ongeveer 1200 mensen in Israël om door aanvallen van Hamas en andere Palestijnse militanten. Israël reageerde door een oorlog te beginnen in de Gazastrook, die inmiddels bijna 42.000 mensen het leven heeft gekost.
Een dag later, op 8 oktober, vuurde Hezbollah voor het eerst raketten af op Israël om Hamas te steunen, net als Hezbollah een bondgenoot van Iran. Sindsdien namen Hezbollah en Israël elkaar vrijwel dagelijks onder vuur. De laatste weken is de strijd verder geëscaleerd door grootschalige Israëlische luchtaanvallen en een grondoffensief.
Hezbollah zegt nu nog altijd "vertrouwen" te hebben dat het zich kan blijven verzetten tegen Israël. De Libanese beweging noemt het land een "kankergezwel dat geëlimineerd moet worden, hoe lang het ook duurt".
Meer uit Buitenland
HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.
2 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.
4 uur geledenJERUZALEM/ROME/PARIJS (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.
5 uur geledenDERBY (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn zaterdagavond zwaargewond geraakt toen een auto inreed op voetgangers in de Britse stad Derby. De politie heeft een man gearresteerd.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De Russische haven van Oest-Loega heeft opnieuw schade opgelopen door een Oekraïense droneaanval. Dat meldt de gouverneur van Leningrad, die stelt dat tientallen onbemande toestellen zijn neergehaald boven het gebied.
6 uur geleden