Het kruis in de duinen van Valkenisse
BIGGEKERKE - Wie de duinen bij Klein Valkenisse (Biggekerke) oversteekt, ziet in de verte een betonnen kruis. Een tijd geleden fietste Colin Bal langs allerlei monumenten en ontdekte per toeval een afbrokkelend en slecht onderhouden kruis uit 1979 in de duinen bij Valkenisse, indertijd gemaakt door de vakman Pieter Schreijenberg, die altijd vertelde over deze vreselijke geschiedenis en de oorlog. Het kruis was aan vervanging toe. Er volgde archiefonderzoek om meer te weten te komen van alle vroegere gebeurtenissen van 77 jaar geleden.
DOOR BEN DAETER
Op 5 september 1944 (Dolle Dinsdag) verwachtte namelijk iedereen de Bevrijding. De Middelburger Willem Niesthoven (30 jaar), electricien in Vlissingen, wilde samen met een maat de geallieerden een handje helpen. Ze maakten een gat als autoval in de Poelendaeleweg/Koudekerkseweg. Inderdaad kwam een Duitse auto daarin terecht, waarna de mannen zich snel verborgen. De militairen dachten onmiddellijk aan sabotage. De volgende ochtend arresteerde de Feldgendarmerie echter zes mannen uit de buurt onder wie Willem Niesthoven.
Hoogste offer
Deze mannen zouden de volgende dag (volgens het standrecht) worden doodgeschoten. En inderdaad: op 11 en 19 september 1944 werden ze om zeven uur in de ochtend in een vrachtwagen vervoerd naar de duinen bij Valkenisse en daar moesten ze met de handen op de rug gebonden omhoogklimmen naar het hoogste punt van de duinen en werden ze vanuit een lagere plek geëxecuteerd door een vuurpeloton van de Duitse bezetters; kogels doorboorden de lichamen die daarna over en door elkaar neerstortten. Zij, die volgens sommigen tevoren zelfs hun eigen graf hadden moeten graven, hadden het hoogste offer gebracht en dat twee maanden voordat Walcheren werd bevrijd.De namen van de slachtoffers mogen best nog eens genoemd worden. Het ging om mannen als André Pierets (39) (Belg), Albert De Colvenaer (46) (Belg), Yvan Colvenaer (17) (Belg), Andries Dieleman (36) uit Wissenkerke en Willem Niesthoven (28) uit Middelburg. Later op 19 september volgde nog Johan van der Weij (19) uit Middelburg.
Waardevol
Na de oorlog werden hun stoffelijke overschotten opgegraven en elders begraven. Het stoffelijk overschot van deze Johan werd bij de opgravingen als eerste gevonden, ongeveer twee meter afstand van de anderen. In 2021 is ook dit oude kruis vervangen, gemaakt door leerlingen van Scalda in Vlissingen, op initiatief van veteraan Colin Bal en de gemeente Veere. Daarop kwam een gedenkplaat, met vlak daarbij een houten plaquette.In 2021 kwam een schitterende documentaire tot stand van Klaas van de Ketterij en Hans Sakkers over Het kruis in de duinen. Veel achtergrondinformatie die niet in de documentaire verwerkt kon worden, verschijnt nu in deze waardevolle publicatie van Hans Sakkers, Colin Bal, Klaas van de Ketterij. Het is geworden een uitstekend, goed gedocumenteerd, prettig en vol spanning geschreven boekje. Veel foto’s van ook opa’s en oma’s die de relatie met de geëxecuteerde familieleden toont. Van harte aanbevolen voor iedere Nederlander, Belg, Zeeuw en zeker voor iedere Walchenaar, ook uit eerbetoon aan deze moedige mannen die voor ons hun leven gaven.[n]
Meer uit Middelburg
MIDDELBURG - Bij een flat aan de Vrijlandstraat in de Middelburgse wijk Dauwendaele is donderdagavond politie uitgerukt na een melding over een verdachte situatie met mogelijk een wapen.
49 minuten geledenMIDDELBURG/DOMBURG - Gedeputeerde Staten van de provincie Zeeland hebben het Stikstofplan 2025 vastgesteld. 'In dit plan staan duidelijke kaders voor natuurherstel en stikstofreductie, met als doel om sámen met ondernemers, agrariërs, natuurorganisaties, gemeenten en andere betrokkenen te werken aan uitvoerbare oplossingen', staat in een persbericht van de provincie.
3 uur geledenMIDDELBURG - Ben je na de film De Wilde Noordzee enthousiast over het duiken geworden, dan ben je welkom voor een introductieduik. Duikvereniging Duikteam Zeeland biedt op de woensdagen 26 november en 17 december gratis introductieduiken aan in het Feel Fit Center Middelburg-Vlissingen.
12 uur geledenVEERE - Namens de gebiedssamenwerking Veerse Meer zijn de eerste tien gastheren en -vrouwen van het Veerse Meer verwelkomd.
17 uur geledenMIDDELBURG - De Vrienden Loterij verlengt de samenwerking met het Zeeuws Museum in Middelburg met vijf jaar. Voor de periode van 2026 tot en met 2030 ontvangt het museum opnieuw een jaarlijkse bijdrage van € 250.000.
21 uur geledenVROUWENPOLDER/SEROOSKERKE - In Vrouwenpolder en Serooskerke wordt zaterdag de beëindiging van de Tweede Wereldoorlog herdacht.
22 uur geledenMIDDELBURG - Uit recent onderzoek blijkt dat meer dan de helft van de ouderen eenzaamheidsgevoelens ervaart (Bron: Nationaal Ouderenonderzoek, 2025). Nu de dagen korter worden en de avonden langer, is goed gezelschap en een warme huisgemaakte maaltijd belangrijker dan ooit. Stichting Thuisgekookt wil deze ouderen die - vanwege de leeftijd, ziekte of een beperking - niet meer elke dag zelf kunnen koken, oproepen om zich aan te melden bij Stichting Thuisgekookt voor hulp bij de warme maaltijd én waardevol contact met een thuiskok uit de buurt.
1 dag geleden