Herstel mensen met langdurige covid gaat nauwelijks vooruit
ROTTERDAM (ANP) - Veel mensen met langdurige gezondheidsklachten na een coronabesmetting zijn in het afgelopen jaar niet of nauwelijks hersteld. Over het algemeen neemt de ernst van de klachten tot zes maanden na de besmetting iets af, daarna blijven ze stabiel. Dat komt naar voren uit tussentijdse resultaten van het onderzoek naar langdurige covid, uitgevoerd door C-support en het Erasmus MC.
Voor de besmetting had 95 procent betaald werk, nu heeft 68 procent van de deelnemers werk. Van hen is 18 procent volledig ziek gemeld bij hun werkgever en 41 procent werkt minder uren. Van gemiddeld 34 uur werken per week zijn de deelnemers nu naar gemiddeld 19 uur per week gegaan. De rest werkt nu weer evenveel uren als voorheen.
C-support is opgericht om mensen met langdurige covid te ondersteunen. Bijna 4500 deelnemers met langdurige covid vulden in de eerste helft van 2023 de vragenlijsten in. Het onderzoek loopt nog tot februari 2024. Het grootste deel (66 procent) van de deelnemers raakte voor het eerst besmet met het coronavirus in 2020. C-support wijst erop dat de verschillen tussen de patiënten erg groot zijn. "Maar de grilligheid van de klachten is voor iedereen herkenbaar."
Vermoeidheid
De deelnemers geven hun algemene gezondheid gemiddeld genomen een 52 op een schaal van honderd. De score van een gemiddelde Nederlander komt neer op 82. De meest voorkomende gezondheidsklachten zijn vermoeidheid, problemen met prikkels en concentratieproblemen. Het merendeel van de deelnemers heeft overdag rust nodig op bed of op de bank.
Ook de kwaliteit van leven achten patiënten met langdurige covid lager. Ze geven dat een 5,8 als rapportcijfer, tegenover een 8,9 bij gemiddelde Nederlanders. Sommige deelnemers hebben ook angstklachten (17 procent) of depressieklachten (22 procent). Een op de vijf deelnemers voelt zich erg eenzaam.
Terugval
Van de deelnemers heeft 72 procent in het afgelopen jaar een terugval van een of meerdere klachten meegemaakt. Zo'n terugval duurde gemiddeld zes weken, en kwam gemiddeld vier keer voor. Een belangrijk deel van de patiënten kreeg een terugval als de mentale inspanning toenam.
Aan het onderzoek doen meer vrouwen mee dan mannen en de leeftijd is gemiddeld 49 jaar. Zo'n 10 procent heeft vanwege een besmetting met het coronavirus in het ziekenhuis gelegen, 9 procent was gevaccineerd voor de eerste besmetting. De helft van de deelnemers raakte in het afgelopen jaar nog een keer besmet met het coronavirus. Soms kreeg iemand daardoor een terugval.
Meer uit Gezond
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil met een rookverbod bij kinderspeelplaatsen "een norm stellen", zei zorgminister Sophie Hermans vrijdag. Het gaat er volgens de VVD-minister om dat duidelijk wordt gemaakt waar het normaal is om te roken en waar niet.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minder jongeren kregen jeugdzorg in de eerste helft van dit jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In de eerste helft van 2026 ontvingen ruim 392.000 jongeren een vorm van jeugdzorg. Een jaar eerder waren dat er nog ruim 412.000, een daling van 5 procent.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - De Nederlandse Transplantatiestichting is blij met de stijging van het aantal geregistreerde orgaandonoren, laat een woordvoerder weten. Woensdag maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend dat 8,2 miljoen volwassenen als orgaandonor staan geregistreerd, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder.
2 dagen geledenUTRECHT (ANP) - Vier op de tien zorgmedewerkers zeggen dit jaar een griepprik te halen. Dat blijkt uit een onderzoek onder iets minder dan duizend personen van beroepsvereniging Verpleegkundigen & Verzorgenden Nederland (V&VN). Meer dan de helft van de invullers gaf aan dit niet van plan te zijn; 5 procent wist het nog niet.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In totaal stonden er aan het begin van dit jaar 8,2 miljoen volwassenen geregistreerd als orgaandonor, ruim 90.000 meer dan een jaar eerder. Deze stijging komt enkel doordat mensen vaker geen keuze maken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van het aantal registraties in het Donorregister op 1 januari 2026. Sinds de Donorwet in 2020 werd gewijzigd, worden Nederlanders die geen keuze maken vanaf 18 jaar automatisch geregistreerd als orgaandonor.
2 dagen geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De uitbraak van vogelgriep bij een legpluimveebedrijf in het Groningse Lutjegast komt niet onverwacht, maar het lijkt er vooralsnog op dat er minder van het virus rondwaart dan voorgaande jaren. Dat zegt voorzitter Kees de Jong van brancheorganisatie AVINED. "We hopen op een wat rustiger vogelgriepseizoen."
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Vooral mensen met een laag inkomen sporten minder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van nieuw onderzoek. Tegelijkertijd ziet het statistiekbureau dat het verschil met de hogere inkomens groeit.
3 dagen geleden