Hermans wil geen extra klimaatmiljarden voor landbouw inzetten
DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) voelt er niets voor om 5 miljard euro uit het Klimaatfonds te halen en te gebruiken voor de landbouwsector. In een opmerkelijke zet pleitte de Eerste Kamer hiervoor. Gesteund door de BBB, de grootste partij in de senaat, vroeg een meerderheid om deze kasschuif. Maar toen eerder een soortgelijk plan voorbijkwam in de Tweede Kamer, was de partij van Caroline van der Plas nog tegen.
In de senaat willen BBB, CDA, GroenLinks-PvdA, D66, ChristenUnie en OPNL dat het kabinet 5 miljard euro minder uittrekt voor kernenergie, zodat dit ten goede kan komen aan de landbouw. Die sector heeft namelijk niet alleen stikstofdoelen, maar moet ook klimaatdoelen halen. Bij veeteelt komt veel methaan vrij, wat een veel sterker broeikasgas is dan CO2. Het vorige kabinet had een fonds ter waarde van 25 miljard euro opgericht om de landbouw te transformeren. Maar daar zette het huidige kabinet grotendeels een streep door: nu is er nog maar 5 miljard euro over.
Hermans wijst vooral naar dit geld als reden om geen geld uit het Klimaatfonds te hoeven halen. Bovendien kan de landbouwsector andere subsidies gebruiken voor verduurzaming, bijvoorbeeld voor zonnepanelen. Ook kunnen bijvoorbeeld glastuinbouwers geld uit het Klimaatfonds krijgen om hun kassen zuiniger te maken. Hermans denkt dat het kabinet als onbetrouwbaar te boek komt te staan, als het geld weghaalt dat bedoeld was voor kernenergie. Bouwers van kerncentrales zouden zich kunnen terugtrekken.
Gesneuveld amendement CDA
Eerder vroeg CDA-leider Henri Bontenbal al om eenzelfde aanpassing van het Klimaatfonds. Later stelde zijn partij een wijziging van de begroting voor om het geld vrij te maken voor de boerensector. Maar dat amendement haalde slechts 46 stemmen en sneuvelde. Ook steun van de BBB, die in de Tweede Kamer 7 zetels heeft, had hiervoor niet uitgemaakt.
Het is nu dan niet waarschijnlijk dat het kabinet de klimaatmiljarden voor landbouw gaat vrijmaken. Hiervoor is een aanpassing van de wet, en dus een meerderheid in de Tweede Kamer nodig. Wel kan het verzoek van de Eerste Kamer onderdeel van onderhandelingen worden voor de Voorjaarsnota.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - "Protesteren doe je niet met bakstenen," zegt asielminister Bart van den Brink naar aanleiding van de vernielingen die zijn aangebracht aan het gemeentehuis in IJsselstein. Dat dit is gebeurd, noemt de CDA'er onacceptabel in een bericht op X.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De protocollen van Defensie over oefeningen in droge periodes moeten worden aangepast, verwacht Derk Boswijk, de verantwoordelijke staatssecretaris. In Goedemorgen Nederland kon de CDA'er hierover nog geen uitsluitsel geven, omdat onderzoek naar de natuurbranden van deze week nog loopt.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft andere landen om hulp gevraagd bij het bestrijden van de verschillende natuurbranden die momenteel woeden, schrijft justitieminister David van Weel (VVD) op X. Hij benadrukt hoe uitzonderlijk deze stap is. "Nederland levert vaak hulp en vraagt nu voor het eerst zelf."
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland heeft Israël opgeroepen om de veiligheid te waarborgen van Nederlandse opvarenden van de Global Sumud Flotilla. Van die vloot met humanitaire hulp voor Gaza heeft Israël meer dan twintig schepen onderschept. Nederland heeft daarover contact met Israëlische autoriteiten, meldt een woordvoerder van Buitenlandse Zaken na vragen van het ANP.
3 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - "We zorgen ervoor dat er bij elk gezin gewoon drinkwater uit de kraan blijft komen, ook in geval van zoetwatertekorten bij droogte", zegt minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) in een reactie op het donderdag gepubliceerde onderzoek van de Raad voor de leefomgeving en infrastructuur (Rli). Volgens de raad staat de beschikbaarheid van drinkwater op de lange termijn ernstig onder druk.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Turkse Nederlanders in Gorinchem hebben veel te verduren gekregen na de gemeenteraadsverkiezingen vorige maand. Dat zegt burgemeester Reinie Melissant na het sluiten van de stemlokalen. De Zuid-Hollandse gemeente hield woensdag een nieuwe verkiezing, omdat er bij de vorige stembusgang mogelijk stemmen zijn geronseld.
3 dagen geledenGORINCHEM (ANP) - Bij drie stembureaus in Gorinchem zijn woensdag geen opmerkelijkheden geweest. Dat laten de verschillende leden weten tijdens het tellen van de stemmen in het stadhuis. Rond de verkiezingen in maart ontstonden vermoedens van stemfraude met onder meer het ronselen van volmachten. Daarom was er woensdag een herstemming.
3 dagen geleden