Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hermans wil geen extra klimaatmiljarden voor landbouw inzetten

Hermans wil geen extra klimaatmiljarden voor landbouw inzetten

DEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) voelt er niets voor om 5 miljard euro uit het Klimaatfonds te halen en te gebruiken voor de landbouwsector. In een opmerkelijke zet pleitte de Eerste Kamer hiervoor. Gesteund door de BBB, de grootste partij in de senaat, vroeg een meerderheid om deze kasschuif. Maar toen eerder een soortgelijk plan voorbijkwam in de Tweede Kamer, was de partij van Caroline van der Plas nog tegen.

In de senaat willen BBB, CDA, GroenLinks-PvdA, D66, ChristenUnie en OPNL dat het kabinet 5 miljard euro minder uittrekt voor kernenergie, zodat dit ten goede kan komen aan de landbouw. Die sector heeft namelijk niet alleen stikstofdoelen, maar moet ook klimaatdoelen halen. Bij veeteelt komt veel methaan vrij, wat een veel sterker broeikasgas is dan CO2. Het vorige kabinet had een fonds ter waarde van 25 miljard euro opgericht om de landbouw te transformeren. Maar daar zette het huidige kabinet grotendeels een streep door: nu is er nog maar 5 miljard euro over.

Hermans wijst vooral naar dit geld als reden om geen geld uit het Klimaatfonds te hoeven halen. Bovendien kan de landbouwsector andere subsidies gebruiken voor verduurzaming, bijvoorbeeld voor zonnepanelen. Ook kunnen bijvoorbeeld glastuinbouwers geld uit het Klimaatfonds krijgen om hun kassen zuiniger te maken. Hermans denkt dat het kabinet als onbetrouwbaar te boek komt te staan, als het geld weghaalt dat bedoeld was voor kernenergie. Bouwers van kerncentrales zouden zich kunnen terugtrekken.

Gesneuveld amendement CDA

Eerder vroeg CDA-leider Henri Bontenbal al om eenzelfde aanpassing van het Klimaatfonds. Later stelde zijn partij een wijziging van de begroting voor om het geld vrij te maken voor de boerensector. Maar dat amendement haalde slechts 46 stemmen en sneuvelde. Ook steun van de BBB, die in de Tweede Kamer 7 zetels heeft, had hiervoor niet uitgemaakt.

Het is nu dan niet waarschijnlijk dat het kabinet de klimaatmiljarden voor landbouw gaat vrijmaken. Hiervoor is een aanpassing van de wet, en dus een meerderheid in de Tweede Kamer nodig. Wel kan het verzoek van de Eerste Kamer onderdeel van onderhandelingen worden voor de Voorjaarsnota.

Meer uit Politiek

Minister Sjoerdsma naar China om handelsrelatie te versterken

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) begint dinsdag met zeventien Nederlandse bedrijven een drie dagen durende handelsmissie in China. Hij werd als Kamerlid vijf jaar geleden nog door Beijing op een sanctielijst geplaatst vanwege onder meer zijn kritiek op mensenrechtenschendingen in China.

58 minuten geleden
Oud-RIVM-directeur voelde 'enorme druk' over vaccinatiegraad

DEN HAAG (ANP) - Jaap van Delden voelde een "enorme druk" over hoe het met de vaccinatiegraad ging in Nederland ten opzichte van andere landen. Dat zei de oud-RIVM-vaccinatiedirecteur tegen de parlementaire enquĂȘtecommissie corona.

2 uur geleden
RIVM-vaccinatiedirecteur: geen plan B voor vaccinaties voorbereid

DEN HAAG (ANP) - Voor het uitvoeren van de coronavaccinaties was geen plan B voorbereid, toen bleek dat de prikken niet door de huisarts gezet konden worden. Dat zei Jaap van Delden, tijdens een deel van de pandemie programmadirecteur vaccinatie voor het RIVM, tijdens zijn verhoor door de parlementaire enquĂȘtecommissie corona.

4 uur geleden
Jetten roept OVSE op om druk op Rusland te houden voor vrede

DEN HAAG (ANP) - De Organisatie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (OVSE) moet druk op Rusland houden, zodat het land kiest voor een staakt-het-vuren en onderhandelingen om tot een duurzame vrede te komen. Die oproep deed premier Rob Jetten zaterdag op de openingsdag van de Parlementaire Assemblee van de OVSE in Den Haag.

1 dag geleden
Van den Brink neemt volgende stap tegen asielweigergemeenten

DEN HAAG (ANP) - Gemeenten die geen asielopvang organiseren, moeten langskomen bij het ministerie van Asiel. Minister Bart van den Brink zegt in radioprogramma Dit is de Dag dat hij volgende week "de volgende stap" zet in het escalatieproces bij de eerste gemeenten. Welke gemeenten dat zijn, maakt Van den Brink dan ook bekend.

2 dagen geleden
Staatssecretaris wil jonge daders niet zwaarder straffen

DEN HAAG (ANP) - Er moeten geen hogere straffen komen voor daders tussen de 12 en 17 jaar, vindt staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie en Veiligheid, D66). Onder meer het vorige kabinet-Schoof wilde de maximale straffen voor 14- en 15-jarigen verhogen, maar Van Bruggen ziet dat niet zitten.

2 dagen geleden
Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan

DEN HAAG (ANP) - Dierproeven op apen mogen ook na 2030 doorgaan, schrijft minister Rianne Letschert van Wetenschap in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de D66-minister zijn de proeven nog nodig voor onder meer de ontwikkeling van geneesmiddelen.

2 dagen geleden