Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Handelsverdrag met Britten officieel na goedkeuring EU-parlement

Handelsverdrag met Britten officieel na goedkeuring EU-parlement

BRUSSEL (ANP) - Het Europees Parlement keurt het handels- en samenwerkingsverdrag van de Europese Unie met het Verenigd Koninkrijk goed, met 660 stemmen voor, 5 tegen en 32 onthoudingen. Ratificatie door het parlement was de laatste benodigde stap voor de formele, nieuwe relatie tussen de EU en het land dat bijna een halve eeuw EU-lid was. Het verdrag, dat sinds 1 januari al tijdelijk in werking was, wordt door de ratificatie nu officieel van kracht. Brussel zet daarmee een punt achter de brexit.

De meeste Europarlementariërs betreuren het definitieve vertrek van de Britten uit de EU. "Brexit betekent verstoring en ongemak voor burgers en bedrijven", zei parlementsvoorzitter David Sassoli. "Maar ondanks de beslissing van het VK om onze unie te verlaten, blijven we diepe en langdurige banden delen, waarden, geschiedenis en geografische nabijheid. Het is in ons aller belang om deze nieuwe relatie te laten werken".

"Hoe intens verdrietig het ook blijft dat het zover is gekomen, we moeten nu vooruitkijken", stelt PvdA-buitenlandwoordvoerder Thijs Reuten. "De Britten zijn onze buren, we hebben een gedeelde geschiedenis en gedeelde waarden." Volgens PvdA-fractievoorzitter Agnes Jongerius zal de toekomstige relatie "blijvende inzet en toewijding vragen van ons allemaal".

Eerlijke concurrentie

Het parlement zal een actieve rol spelen in het zorgvuldig controleren of het Verenigd Koninkrijk zijn verplichtingen volledig nakomt. Bas Eickhout (GroenLinks) wijst erop dat de Britten zich moeten houden aan de regels voor eerlijke concurrentie op het gebied van werknemersrechten en milieustandaarden. "De EU kan eenzijdig maatregelen nemen als het VK deze standaarden afzwakt."

Liesje Schreinemacher (VVD): "Ik hoop dat we in de toekomst ook kunnen kijken naar samenwerking op beleidsterreinen waar we nu geen afspraken over hebben gemaakt, zoals een uitwisselingsprogramma voor studenten of het buitenlandbeleid. Maar zoals de Britten zelf zeggen: 'first things first' en dat is zorgen dat deze deal in de praktijk zijn werk gaat doen."

Het land trad in 1973 toe tot de EU. De brexit was het gevolg van een referendum over het lidmaatschap van de EU in 2016. Na moeizame onderhandelingen over de scheidingsvoorwaarden, die zijn vastgelegd in het terugtrekkingsakkoord van oktober 2019, sloten Brussel en Londen op 24 december 2020 ook een handels- en samenwerkingsverdrag. Daarmee werd op het nippertje een chaotisch 'no-deal-scenario' voorkomen, want op 1 januari werd het Britse vertrek uit de Europese Unie definitief. Het verdrag ging alvast voorlopig in werking omdat het Europees Parlement tijd nodig had om het heel technische akkoord goed te kunnen bestuderen voor het zijn instemming gaf.

Meer uit Buitenland

Trump probeert nieuwe ruzie Thailand en Cambodja te beslechten

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Trump heeft contact opgenomen met Thailand en Cambodja na het oplaaien van het grensconflict tussen de Zuidoost-Aziatische buurlanden. Het jongste geschil dreigt het door Trump bemiddelde vredesakkoord te doen mislukken, aldus het Witte Huis.

17 minuten geleden
CNN: experts VS proberen nieuwe kernproeven te voorkomen

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse kernwapenspecialisten gaan de komende dagen vergaderen met het Witte Huis om president Trump ervan te overtuigen geen nieuwe kernproeven uit te voeren, melden bronnen aan CNN. Trump gaf eind oktober opdracht om direct te beginnen met het testen van kernwapens "op gelijke basis" met andere landen. Dat leidde wereldwijd tot verwarring.

1 uur geleden
Cel voor diefstal Meisje met Ballon van Banksy

LONDEN (ANP/RTR/AFP) - Een man die een Girl with Balloon (Meisje met Ballon), een van de bekendste werken van de Britse straatkunstenaar Banksy, had gestolen, is veroordeeld tot dertien maanden gevangenisstraf. Het werk, dat volgens de politie een waarde heeft van omgerekend ruim 300.000 euro, toont een jong meisje dat reikt naar een rode hartvormige ballon. Er zijn meerdere muurschilderingen met dezelfde afbeelding in Londen en elders.

1 uur geleden
Aanvallen op Oekraïne eisen meer levens

KYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op onder meer de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn minstens acht doden gevallen. Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky vuurde Rusland 430 drones en 18 raketten af op Oekraïne. De aanval op Kyiv was een van de grootste sinds het begin van de oorlog.

5 uur geleden
Zoon Noorse kroonprinses verliest zaak, boek blijft in winkels

OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby, de voor verkrachting aangeklaagde zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit, is er niet in geslaagd een boek uit de handel te laten halen. Hij was naar de rechter gestapt voor een verbod, maar de rechtbank in Oslo ging daar niet in mee.

6 uur geleden
Orbán daagt EU voor rechter om verbod op Russische gasimport

BOEDAPEST (ANP/AFP) - De Hongaarse premier Viktor Orbán gaat de Europese Unie voor de rechter dagen vanwege het besluit van vorige maand om de Russische gasimport geleidelijk af te bouwen. Vanaf eind 2027 geldt voor de hele EU een verbod op de import van Russisch gas. Hongarije accepteert dat besluit niet, zei Orbán vrijdag. Zijn regering stapt naar het Europese Hof van Justitie.

6 uur geleden
Rusland maakt melding van Oekraïense aanval op kerncentrale

KALININGRAD (ANP/RTR) - Oekraïne heeft volgens een Russische topfunctionaris met acht drones een aanval uitgevoerd op de Russische kerncentrale van Novovoronezj, 155 kilometer ten noorden van de Oekraïense grens. De chef van het Russische kernenergieagentschap Rosatom, Aleksej Lichatsjev, zei dit in de marge van gesprekken met de baas van het Internationale Atoomenergieagentschap IAEA, Rafael Grossi. Hij bezoekt Rusland voor gesprekken over de veiligheid van kernenergiecentrales zoals die van Zaporizja. Die is in Russische handen en ligt aan de rivier de Dnjepr die er de frontlijn vormt.

6 uur geleden