Handelsnetwerk DNHK vreest economische schade door grenscontroles
DEN HAAG (ANP) - De Duits-Nederlandse Handelskamer (DNHK) waarschuwt voor economische schade door de plotselinge invoering van grenscontroles tussen Nederland en Duitsland. Die maatregel heeft Nederlandse bedrijven "volledig verrast", aldus de DNHK, het zakennetwerk waar meer dan 1500 Duitse en Nederlandse bedrijven bij zijn aangesloten.
Het is nog niet duidelijk in welke mate Duitsland de grenscontroles wil uitvoeren, maar "feit is dat ze ondernemers niet alleen tijd, maar ook geld kosten en de toeleveringsketens verstoren". Dat zal vooral versproducten zoals zuivel en bloemen raken, vreest de DNHK. Elke dag passeren ongeveer 100.000 vrachtwagens de Duits-Nederlandse grens, meldt de DNHK op basis van Duitse tolstatistieken. Een uur wachttijd kost volgens TLN 100 euro per vrachtwagen, zei die ondernemersorganisatie eerder deze week.
Vanaf komende maandag wil Duitsland paspoortcontroles invoeren aan alle Duitse buitengrenzen, inclusief de 567 kilometer lange Duits-Nederlandse grens. "Wij hebben begrip voor de discussie in Duitsland, maar feit is dat open grenzen een belangrijke Europese verworvenheid zijn en essentieel voor de welvaart." Steekproefcontroles op langeafstandstransporten kunnen de schade verzachten, volgens de DNHK. Ook oppert die de invoering van Green Lanes waardoor goederenvervoer vrij over de grens kan, zoals tijdens de coronacrisis.
Afwachten
Doordat Duitsland de belangrijkste exportmarkt is voor Nederland, lopen bedrijven uit ons land schade op bij grenscontroles, verwacht de DNHK. Het handelsvolume tussen de twee landen bedroeg vorig jaar 215 miljard euro.
Transport en Logistiek Nederland (TLN) laat weten dat er niet meer duidelijk is over de grenscontroles dan eerder deze week. "Het is echt even afwachten. Je kan er ook niet op inspelen, omdat we domweg niet weten of ze doorgaan, hoe dan en hoe streng ze zijn. Het is uitermate vervelend voor ondernemers", zegt een woordvoerder. De brancheorganisatie gaf eerder aan zich grote zorgen te maken en te vrezen voor aanzienlijke economische en sociale schade.
Bloemenexport
Directeur Matthijs Mesken van de Vereniging van Groothandelaren en Bloemkwekerijproducten (VGB) benadrukt dat Duitsland voor de bloemenexport het belangrijkste land is. Als vrachtwagens stil moeten staan bij de grens, heeft dat logistieke gevolgen. "Wij hebben met bederfelijk waar te maken. Het is niet zo dat er elke minuut een bloemetje doodgaat, maar het moet niet te lang duren."
Meer uit Financieel
BUSAN (ANP/AFP) - China en de Verenigde Staten hebben een akkoord bereikt op het gebied van handel na gesprekken tussen presidenten Donald Trump en Xi Jinping. Dat heeft Xi gezegd na de ontmoeting in de Zuid-Koreaanse stad Busan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - AB InBev, de grootste bierbrouwer ter wereld, heeft afgelopen kwartaal opnieuw minder bier verkocht. De verkoopdaling bij de brouwer achter Hertog Jan, Jupiler en Leffe was in de zomermaanden ook groter dan in de maanden ervoor. Met het Mexicaanse merk Corona boekte AB InBev nog wel goede resultaten.
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De wereldwijde vraag naar goud is in het derde kwartaal naar een record gestegen, terwijl ook de goudprijs zelf naar ongekende hoogtes klom. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag in de afgelopen periode 1313 ton. Dat is 3 procent meer dan een jaar eerder.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft afgelopen kwartaal minder winst in de boeken gezet. De rente-inkomsten lieten wel een kleine verbetering zien en ING ziet ruimte om komende tijd weer 1,6 miljard euro naar de aandeelhouders te laten terugvloeien. Zo gaat ING weer aandelen inkopen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in september weer toegenomen, na een kleine daling in augustus. Gemiddeld stegen de afzetprijzen met 0,6 procent ten opzichte van dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In augustus daalden de prijzen met 0,1 procent.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van Nederlandse fabrikanten is in oktober verder toegenomen tot het hoogste niveau in 2,5 jaar. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Producenten in de industrie zijn volgens het CBS vooral positiever over de verwachte bedrijvigheid. Daarnaast zijn ze minder negatief over de voorraden gereed product en hun orderportefeuille.
2 uur geledenAIR FORCE ONE (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zei na zijn ontmoeting met zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping in Zuid-Korea dat de twee leiders "belangrijke beslissingen" hebben genomen. Trump deed zijn uitspraken tegen verslaggevers in het presidentiƫle vliegtuig Air Force One, nadat hij ruim anderhalf uur met Xi had gesproken.
2 uur geleden