Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Haïtiaan opgepakt vanwege werven verdachten moord op president

Haïtiaan opgepakt vanwege werven verdachten moord op president

PORT-AU-PRINCE (ANP/AFP/RTR) - De politie van Haïti heeft een Haïtiaan gearresteerd die vermoedelijk betrokken was bij het rekruteren van de verdachten van de moord op de president Jovenel Moïse vorige week. Het gaat om de 63-jarige Christian Emmanuel Sanon, die zou hebben verklaard dat hij zelf president wilde worden. Hij zou de vermeende moordenaars aanvankelijk hebben ingehuurd als lijfwachten.

Sanon en zijn beveiligers vlogen volgens de politie begin juni met een privéjet naar Haïti. "De missie van deze aanvallers was aanvankelijk om de veiligheid te garanderen van Emmanuel Sanon", zei de politiechef van Haïti, Leon Charles. "De missie is later aangepast. Een van de aanvallers kreeg een arrestatiebevel gepresenteerd voor de president van de republiek."

President Moïse kwam in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven in zijn huis in de hoofdstad Port-au-Prince. Zijn vrouw raakte zwaargewond. De commando-eenheid die Moïse vermoordde, bestond uit 26 Colombianen en twee Haïtiaanse Amerikanen. Drie vermeende daders zijn gedood, terwijl meerdere verdachten nog op de vlucht zijn.

Venezolaans beveiligingsbedrijf

Achttien Colombianen zijn sinds woensdag opgepakt. Tijdens ondervragingen kwam de Haïtiaanse politie erachter dat Sanon 26 mensen had geworven via een Venezolaans beveiligingsbedrijf. Dat heet CTU en zou gevestigd zijn in Florida. Sanon heeft volgens de krant Miami Herald als arts gewerkt in die Amerikaanse staat.

De krant schrijft dat het nog de vraag is hoe Sanon, die op enig punt faillissement aanvroeg, achter een dure samenzwering kan zitten. Sommige verdachten verklaarden dat ze duizenden dollars per maand kregen betaald en al sinds het begin van het jaar in Haïti waren.

Niet de enige hoofdrolspeler

De Haïtiaanse autoriteiten denken dat de arts niet de enige hoofdrolspeler is. Een van de verdachten van de aanval op Moïse zou na de moord contact hebben opgenomen met Sanon. Die zou op zijn beurt weer twee mensen hebben ingeschakeld. Zij worden gezien als het "brein achter de moord", zei de politiechef.

De moord op Moïse heeft de politieke chaos op Haïti nog groter gemaakt. De autoriteiten in het land hebben de Verenigde Staten gevraagd om troepen te sturen. Amerikaanse functionarissen zeggen dat er nog geen plannen zijn om gehoor te geven aan dat verzoek, maar er gaat volgens een ingewijde wel een team naar Haïti om de situatie te monitoren.

Meer uit Buitenland

Gemeenteraadsverkiezingen VK: Reform UK op winst, Labour verliest

LONDEN (ANP) - Bij de donderdag gehouden gemeenteraadsverkiezingen in het Verenigd Koninkrijk lijkt Labour, de partij van premier Keir Starmer, op een groot verlies af te stevenen. Winst is er, zoals verwacht, voor Reform UK, de anti-immigratiepartij van Nigel Farage.

11 minuten geleden
Trump meldt volledige vernietiging van Iraanse aanvallers

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump meldt op Truth Social dat "drie Amerikaanse torpedobootjagers van wereldklasse zojuist, onder vuur, zeer succesvol de Straat van Hormuz zijn uitgevaren".

36 minuten geleden
Minister: bedreigingen VS kunnen leiden tot bloedbad op Cuba

HAVANA (ANP/RTR) - De bedreigingen van de VS kunnen leiden tot een bloedbad op Cuba. Dat heeft de Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken tegen ABC News gezegd.

3 uur geleden
Argentinië: bron besmetting hantavirus nog niet bevestigd

BUENOS AIRES (ANP/AFP) - Het is nog niet mogelijk om de bron van de besmetting met het hantavirus te bevestigen. Dat meldt het Argentijnse ministerie van Volksgezondheid donderdagavond in een verklaring.

3 uur geleden
Amerikaanse rechtbank: Trumps invoerheffingen onwettig

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Een Amerikaanse handelsrechtbank heeft donderdag de invoerheffingen van 10 procent van de Amerikaanse president Donald Trump op het grootste deel van de invoer naar de Verenigde Staten onwettig verklaard.

5 uur geleden
Iraanse staatsmedia melden explosies bij Straat van Hormuz

BANDAR ABBAS (ANP/AFP) - Volgens Iraanse staatsmedia hebben er explosies plaatsgevonden op een eiland in de Straat van Hormuz en boven de kuststad Bandar Abbas. Staatsomroep IRIB meldt dat de Amerikanen een olietanker hebben aangevallen en dat Iran heeft gereageerd met raketten.

8 uur geleden
Europarlement aan lidstaten: maak haast met Europese defensieunie

BRUSSEL (ANP) - Europarlementariërs uit elf landen en vier politieke groepen roepen de lidstaten op snel een Europese defensieunie op te richten. Alleen daarmee kan Europa zich zelfstandig verdedigen. Die unie moet een plek krijgen binnen de NAVO, maar ook los van de NAVO kunnen opereren.

15 uur geleden