Grote beleggers konden moeilijker naar aandeelhoudersvergadering
DEN HAAG (ANP) - Algemene aandeelhoudersvergaderingen waren dit jaar moeilijker bereikbaar voor vertegenwoordigers van grote beleggers, zoals pensioenfondsen, verzekeraars of vermogensbeheerders. Dat komt door aangescherpte veiligheidsmaatregelen na acties van demonstranten die eerdere bijeenkomsten verstoorden, schrijft belangenvereniging Eumedion.
De bewaarbanken die de aandelen in opdracht van beleggers bewaren, voeren volgens de organisatie voor institutionele beleggers "steeds omslachtiger en langduriger controles uit" voordat iemand een toegangsbewijs krijgt voor de vergadering.
In een terugblik op de voorbije jaarvergaderingen noemt Eumedion de controles op handtekeningen als voorbeeld. Internationale bewaarbanken zouden bijvoorbeeld erg moeilijk doen als die niet overeenkwamen met de krabbel van degene die het eerdere contract met de bewaarbank had getekend. Hierdoor was het bij veel beleggingsinstellingen lang onzeker of ze wel naar een bijeenkomst toe konden. Sommige beleggers zagen er hierdoor van af om naar een aandeelhoudersvergadering te gaan, stelt Eumedion.
Protestacties
In 2023 verliepen onder andere de aandeelhoudersvergaderingen van ING en Shell chaotisch doordat sympathisanten van klimaatbeweging Extinction Rebellion de bijeenkomst verstoorden. Dit jaar waren de bijeenkomsten ook het toneel van protestacties, maar die duurden veel minder lang. Eumedion merkt daarbij wel op dat de veiligheidscontroles voor de ingang van de vergaderzaal vaak veel strenger waren.
Een ander punt van kritiek van institutionele beleggers is de vroegere deadline voor het doorgeven van hun stemmen via internationale bewaarbanken. Waar dat de afgelopen jaren zo'n vijftien tot tien dagen voor de vergadering kon, moest dat volgens Eumedion nu soms 25 dagen voor de bijeenkomst. Daardoor was er minder tijd voor beleggers om zich te verdiepen in de onderwerpen waarover ze konden stemmen. Bij kleinere beursgenoteerde bedrijven brachten hierdoor minder aandeelhouders hun stem uit, stelt Eumedion.
Meer uit Financieel
ZEIST (ANP) - Het aantal juridische conflicten over de koop en verkoop van woningen neemt toe, ziet verzekeraar Achmea. Die trend wordt door de verzekeraar toegeschreven aan de krapte op de woningmarkt. Achmea Rechtsbijstand ontving vorig jaar 3600 meldingen van geschillen tussen kopers en verkopers, een toename van ruim 14 procent.
1 uur geledenSEATTLE (ANP) - Webwinkelconcern Amazon is van plan volgende week een tweede ronde van ontslagen door te voeren als onderdeel van een breder doel om zo'n 30.000 kantoorfuncties te schrappen. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Autofabrikant Tesla was donderdag een duidelijke winnaar op de beurs in New York. Beleggers leken vooral positief over nieuws dat het bedrijf begint met het aanbieden van echte Robotaxi-ritten in het Texaanse Austin. Dat wordt gezien als een belangrijke mijlpaal. Verder kondigde topman Elon Musk vanuit Davos aan dat Tesla waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots gaat verkopen aan het grote publiek.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Lingerieketen Hunkemöller hoeft een groep boze investeerders geen inzage te geven in documenten rond de "onteigening" van hun obligaties. De rechter in Amsterdam wees door de investeerders ingediende vorderingen donderdag af en noemde de zaak te prematuur en te speculatief.
3 uur geledenBROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
4 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
6 uur geleden