Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Groei werkgelegenheid in VS sterker dan verwacht

Groei werkgelegenheid in VS sterker dan verwacht

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in oktober sterker gegroeid dan verwacht. Ook nam het aantal nieuwe banen in 's werelds grootste economie harder toe dan in september, aldus cijfers van het Amerikaanse ministerie van Arbeid.

Het aantal banen, exclusief de landbouwsector, nam vorige maand met 531.000 toe. Economen hadden in doorsnee op een aanwas van 450.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend. Het cijfer van september werd duidelijk opwaarts bijgesteld naar 312.000 nieuwe banen, van een eerder gemelde 194.000. De Amerikaanse werkloosheid ging naar 4,6 procent van 4,8 procent een maand eerder.

Beleggers kijken altijd erg uit naar het maandelijkse banenrapport van de overheid, omdat de Federal Reserve de cijfers gebruikt bij het uitstippelen van zijn rentebeleid. De Amerikaanse koepel van centrale banken kondigde woensdag nog aan dat later deze maand wordt begonnen met de afbouw van zijn coronasteunmaatregelen omdat de economie sterk herstel laat zien van de coronacrisis.

Vrijetijdssector en horeca

Met name in de vrijetijdssector en horeca waren er meer banen, dankzij het dalende aantal coronabesmettingen in de VS en de vaccinaties tegen het virus. Maar ook in de industrie, dienstensector en bouw groeide de werkgelegenheid. Bij de overheid was wel een daling van de werkgelegenheid te zien.

Veel bedrijven hebben zelfs moeite voldoende personeel te vinden en bieden hogere lonen en andere lokkertjes om mensen te krijgen. Op jaarbasis stegen de gemiddelde uurlonen met 4,9 procent, de sterkste stijging sinds februari. Die hogere arbeidskosten jagen de inflatie in de VS verder aan, omdat bedrijven die kostenstijging doorberekenen in hun verkoopprijzen. De inflatie wordt ook gestuwd door de wereldwijde leveringsproblemen en hoge energieprijzen.

Desondanks is de Amerikaanse arbeidsmarkt nog niet volledig hersteld van de pandemie, want er zijn altijd nog miljoenen banen minder dan voor de uitbraak. Veel mensen die tijdens de crisis werkloos zijn geraakt zijn ook nog niet op zoek gegaan naar nieuw werk. De Amerikaanse overheid is in september gestopt met coronasteuncheques voor huishoudens.

Meer uit Financieel

Trump voert tarieven in voor Europese landen om Groenland

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft op Truth Social aangekondigd dat hij importtarieven van 10 procent invoert tegen een aantal Europese landen die de afgelopen dagen militairen naar Groenland hebben gestuurd. Dat geldt dus ook voor Nederland, dat twee militairen stuurde naar het arctische eiland, dat onderdeel is van Denemarken.

27 minuten geleden
Von der Leyen over Mercosur-verdrag: krachtig signaal aan wereld

ASUNCIÓN (ANP) - Na een kwart eeuw onderhandelen wordt zaterdag het vrijhandelsverdrag tussen de EU en de Mercosur-landen Brazilië, Argentinië, Paraguay en Uruguay ondertekend. Een historische mijlpaal tussen de twee regio's, noemt de Europese Commissie het akkoord.

57 minuten geleden
Musk eist megaschadevergoeding van OpenAI en Microsoft

OAKLAND (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Elon Musk eist een megaschadevergoeding van tot wel 134 miljard dollar van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Microsoft. Volgens Musk heeft OpenAI hem namelijk bedrogen doordat de AI-startup een bedrijf is geworden met winstoogmerkplannen en daarbij financiële hulp heeft gekregen van Microsoft.

6 uur geleden
FT: Carglass-moederbedrijf Belron werkt aan plannen beursgang

LONDEN (ANP) - Belron, het moederbedrijf van Carglass, werkt aan plannen voor een beursgang. Dat meldt Financial Times. Volgens bronnen tegen de Britse zakenkrant wordt daarbij gekeken naar een notering in New York of Amsterdam. Belron is 's werelds grootste bedrijf voor reparatie en vervanging van autoruiten.

7 uur geleden
Recordstroomverbruik China door elektrisch rijden en datacenters

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China heeft vorig jaar een recordhoeveelheid stroom verbruikt, vooral gestuwd door elektrische auto's en datacenters voor kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt staatszender China Central Television (CCTV) die zich baseert op cijfers van de nationale energieautoriteit. Het stroomverbruik van China lag volgens CCTV daarbij ruim twee keer zo hoog als dat van de Verenigde Staten.

9 uur geleden
KLM vliegt rond Winterspelen met grotere vliegtuigen naar Milaan

SCHIPHOL (ANP) - KLM zet rond de Winterspelen in Milaan en Cortina grotere vliegtuigen in omdat meer mensen naar Milaan willen vliegen dan gebruikelijk voor februari. Door de extra ruime toestellen zijn er zo'n 2600 stoelen meer beschikbaar en kan KLM meer vliegtickets verkopen.

9 uur geleden
Storing bij X is voorbij

BASTROP (ANP) - De storing bij X is voorbij. Vrijdagmiddag rond 16.00 uur kwamen op de website allestoringen.nl duizenden meldingen binnen van gebruikers die problemen ondervonden en op de Engelstalige website Downdetector tienduizenden.

17 uur geleden