Groei werkgelegenheid in VS sterker dan verwacht
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in oktober sterker gegroeid dan verwacht. Ook nam het aantal nieuwe banen in 's werelds grootste economie harder toe dan in september, aldus cijfers van het Amerikaanse ministerie van Arbeid.
Het aantal banen, exclusief de landbouwsector, nam vorige maand met 531.000 toe. Economen hadden in doorsnee op een aanwas van 450.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend. Het cijfer van september werd duidelijk opwaarts bijgesteld naar 312.000 nieuwe banen, van een eerder gemelde 194.000. De Amerikaanse werkloosheid ging naar 4,6 procent van 4,8 procent een maand eerder.
Beleggers kijken altijd erg uit naar het maandelijkse banenrapport van de overheid, omdat de Federal Reserve de cijfers gebruikt bij het uitstippelen van zijn rentebeleid. De Amerikaanse koepel van centrale banken kondigde woensdag nog aan dat later deze maand wordt begonnen met de afbouw van zijn coronasteunmaatregelen omdat de economie sterk herstel laat zien van de coronacrisis.
Vrijetijdssector en horeca
Met name in de vrijetijdssector en horeca waren er meer banen, dankzij het dalende aantal coronabesmettingen in de VS en de vaccinaties tegen het virus. Maar ook in de industrie, dienstensector en bouw groeide de werkgelegenheid. Bij de overheid was wel een daling van de werkgelegenheid te zien.
Veel bedrijven hebben zelfs moeite voldoende personeel te vinden en bieden hogere lonen en andere lokkertjes om mensen te krijgen. Op jaarbasis stegen de gemiddelde uurlonen met 4,9 procent, de sterkste stijging sinds februari. Die hogere arbeidskosten jagen de inflatie in de VS verder aan, omdat bedrijven die kostenstijging doorberekenen in hun verkoopprijzen. De inflatie wordt ook gestuwd door de wereldwijde leveringsproblemen en hoge energieprijzen.
Desondanks is de Amerikaanse arbeidsmarkt nog niet volledig hersteld van de pandemie, want er zijn altijd nog miljoenen banen minder dan voor de uitbraak. Veel mensen die tijdens de crisis werkloos zijn geraakt zijn ook nog niet op zoek gegaan naar nieuw werk. De Amerikaanse overheid is in september gestopt met coronasteuncheques voor huishoudens.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.
14 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft zijn orderboek vorig jaar hard zien groeien naar een nieuw record. Door de grote investeringen in Europa in herbewapening ontvangt het bedrijf veel opdrachten. Volgens Rheinmetall was het orderboek eind vorig jaar 63,8 miljard euro waard. Dat is een toename van 36 procent vergeleken met een jaar eerder.
27 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De eerste tien dagen oorlog in het Midden-Oosten hebben de Europese belastingbetaler al "3 miljard euro extra aan import van fossiele brandstoffen gekost", stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. "Dat is de prijs van onze afhankelijkheid" van de import van energie, stelt ze in een toespraak in het Europees Parlement.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht lager geopend. Daarmee werd een stapje teruggedaan van de flinke plus een dag eerder toen de hoofdgraadmeter op het Damrak net boven de grens van 1000 punten sloot.
53 minuten geledenARTEIXO (ANP/AFP) - Inditex, de eigenaar van kledingwinkelketens als Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius en Massimo Dutti, heeft in het afgelopen boekjaar opnieuw zijn hoogste winst ooit geboekt. Dat is de derde keer op rij voor een van de grootste kledingverkopers ter wereld, ondanks dat het bedrijf te maken heeft met felle concurrentie van onder meer fastfashionwebwinkel Shein.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Nintendo was woensdag een grote winnaar op de beurs in Japan dankzij het succes van de nieuwste game van Pokémon. Dat spel, genaamd Pokémon Pokopia, zou de verkoop van Nintendo's nieuwste console, de Switch 2, ook kunnen aanjagen, denken kenners.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Alliander, het bedrijf achter netbeheerder Liander, heeft vorig jaar meer dan 43.000 huishoudens en kleinere bedrijven op het drukke elektriciteitsnet aangesloten. Het bedrijf investeerde meer in het uitbreiden van zijn energienetten en kon mede daardoor bijna 2000 grote bedrijven van de wachtlijst schrappen. Maar de vraag naar nieuwe en zwaardere aansluitingen neemt verder toe, net als het aantal aanvragen op de wachtlijst en de wachttijden.
2 uur geleden