Greenpeace naar rechter als Brussel gas en kernenergie groen noemt
LUXEMBURG (ANP) - Greenpeace stapt naar de Europese rechter als de Europese Commissie niet afziet van het verlenen van een groen label aan aardgas en kernenergie. De milieuorganisatie heeft de commissie een ultimatum gesteld.
De Europese Unie gaat sommige manieren van stroomopwekking en verwarming uit aardgas en kernenergie vanaf 1 januari als duurzaam aanmerken. Ze krijgen een groen stempel in het classificatiesysteem dat als gids dient voor beleggers en investeerders.
Maar daarmee gaat de EU in tegen haar eigen regels voor dat classificatiesysteem, de zogeheten taxonomie, stelt Greenpeace. Bovendien zou zij de Europese klimaatwet en de afspraken in het klimaatakkoord van Parijs schenden.
Voor- en tegenstanders
Het duurzame etiket voor het fossiele gas en de immer omstreden kernenergie, met steun van de EU-landen en het Europees Parlement, was al zwaarbevochten. Voorstanders stellen dat gas- en kerncentrales de komende jaren nog nodig zijn om de nog klimaatonvriendelijker kolencentrales te vervangen zolang de EU nog niet over genoeg echte duurzame energie beschikt. En kerncentrales, die geen broeikasgassen als CO2 uitstoten, kunnen ook nadien van pas komen als bijvoorbeeld de wind en de zon het eens laten afweten.
De tegenstanders werpen tegen dat de overgang naar bijvoorbeeld zonne- en windenergie vertraagt als er nog volop geld wordt gestoken in gas- en kerncentrales. Bovendien zou Brussel er nooit meer wat van kunnen zeggen als een ander land voor gascentrales kiest.
Heroverwegen
Acht Europese Greenpeace-afdelingen hebben de commissie nu laten weten dat die tot februari heeft om de kwestie nog eens te heroverwegen en zich te bedenken. Als zij doorzet, spant Greenpeace een zaak aan bij het Europees Hof van Justitie. Oostenrijk en Luxemburg hadden al aangekondigd de nieuwe taxonomie aan te vechten. Weer andere natuur- en milieuorganisaties zijn inmiddels naar het hof gestapt uit protest tegen weer een andere etikettering, die voor biomassa.
Als energie uit gas- en kerncentrales geen groen stempel had gekregen, was het daarmee zeker niet verboden. Maar investeerders zoals banken en pensioenfondsen hadden dan mogelijk hun handen ervan afgetrokken.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump. Trump kondigde vervolgens een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent aan die maximaal 150 dagen gaat gelden.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump vindt het besluit van het Hooggerechtshof over het onwettig verklaren van een groot deel van zijn importheffingen "zeer teleurstellend". Dat zei Trump bij een persconferentie in het Witte Huis. Volgens hem is dat besluit "verschrikkelijk" en "niet-vaderlandslievend".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump gaat een decreet ondertekenen voor een nieuwe wereldwijde importheffing van 10 procent. Dat zei Trump in een persconferentie na het besluit van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van zijn eerder ingevoerde importheffingen onwettig werd verklaard.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met winst gesloten na de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof waarin een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig werd verklaard. Volgens de rechters heeft Trump zijn bevoegdheden overschreden door die heffingen op buitenlandse goederen op te leggen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump noemt de uitspraak van het Hooggerechtshof dat een groot deel van zijn importheffingen onwettelijk is een "schande". Dat meldt een verslaggever van CNN. De president had ten tijde van de uitspraak een ontbijt met gouverneurs in het Witte Huis. Hij zou de aanwezigen hebben gezegd dat hij een plan B heeft. Trump is nog niet met een officiƫle reactie gekomen.
6 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk verwacht dat het zijn "bevoorrechte handelspositie" met de Verenigde Staten behoudt, ook nu het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de tarieven van president Donald Trump onwettig heeft verklaard. Dat stelt de Britse regering in een reactie op de uitspraak.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft afwachtend gereageerd op de uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van president Donald Trump. Een groot deel van de invoertarieven die Trump heeft opgelegd op buitenlandse goederen, is volgens rechters onwettelijk. De EU "analyseert de uitspraak zorgvuldig", zegt een woordvoerder.
6 uur geleden