Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greenpeace naar rechter als Brussel gas en kernenergie groen noemt

Greenpeace naar rechter als Brussel gas en kernenergie groen noemt

LUXEMBURG (ANP) - Greenpeace stapt naar de Europese rechter als de Europese Commissie niet afziet van het verlenen van een groen label aan aardgas en kernenergie. De milieuorganisatie heeft de commissie een ultimatum gesteld.

De Europese Unie gaat sommige manieren van stroomopwekking en verwarming uit aardgas en kernenergie vanaf 1 januari als duurzaam aanmerken. Ze krijgen een groen stempel in het classificatiesysteem dat als gids dient voor beleggers en investeerders.

Maar daarmee gaat de EU in tegen haar eigen regels voor dat classificatiesysteem, de zogeheten taxonomie, stelt Greenpeace. Bovendien zou zij de Europese klimaatwet en de afspraken in het klimaatakkoord van Parijs schenden.

Voor- en tegenstanders

Het duurzame etiket voor het fossiele gas en de immer omstreden kernenergie, met steun van de EU-landen en het Europees Parlement, was al zwaarbevochten. Voorstanders stellen dat gas- en kerncentrales de komende jaren nog nodig zijn om de nog klimaatonvriendelijker kolencentrales te vervangen zolang de EU nog niet over genoeg echte duurzame energie beschikt. En kerncentrales, die geen broeikasgassen als CO2 uitstoten, kunnen ook nadien van pas komen als bijvoorbeeld de wind en de zon het eens laten afweten.

De tegenstanders werpen tegen dat de overgang naar bijvoorbeeld zonne- en windenergie vertraagt als er nog volop geld wordt gestoken in gas- en kerncentrales. Bovendien zou Brussel er nooit meer wat van kunnen zeggen als een ander land voor gascentrales kiest.

Heroverwegen

Acht Europese Greenpeace-afdelingen hebben de commissie nu laten weten dat die tot februari heeft om de kwestie nog eens te heroverwegen en zich te bedenken. Als zij doorzet, spant Greenpeace een zaak aan bij het Europees Hof van Justitie. Oostenrijk en Luxemburg hadden al aangekondigd de nieuwe taxonomie aan te vechten. Weer andere natuur- en milieuorganisaties zijn inmiddels naar het hof gestapt uit protest tegen weer een andere etikettering, die voor biomassa.

Als energie uit gas- en kerncentrales geen groen stempel had gekregen, was het daarmee zeker niet verboden. Maar investeerders zoals banken en pensioenfondsen hadden dan mogelijk hun handen ervan afgetrokken.

Meer uit Financieel

Zorgen over escalatie Iranoorlog zetten beurzen flink lager

AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zijn donderdag met stevige verliezen gesloten door zorgen van beleggers dat de oorlog in het Midden-Oosten escaleert. Door aanvallen van Iran is grote schade ontstaan aan gasinstallaties in Qatar, waardoor de olie- en gasprijzen almaar verder oplopen. Ook verwerkte de markt een nieuw rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB).

49 minuten geleden
Transavia onderzoekt vlucht met passagiers in cockpit

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia stelt een onderzoek in naar gebeurtenissen rond een vlucht vorige maand omdat enkele passagiers tijdens de vlucht in de cockpit zaten. Het gaat om een vlucht op 21 februari van het Egyptische Hurghada naar Schiphol die overboekt was. Dat bevestigt een woordvoerster van Transavia na berichtgeving door RTL Nieuws.

1 uur geleden
Landen moeten niet overdrijven met energiesteun, vindt Lagarde

FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Eurolanden moeten niet overdrijven met het helpen van burgers om de stijging van de energieprijzen het hoofd te bieden. Met die waarschuwing is president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) donderdag gekomen na het nieuwe ECB-rentebesluit. "Elke budgettaire reactie op de energieprijsschok moet tijdelijk, gericht en op maat zijn", stelde de Française.

1 uur geleden
Kabinet krijgt signalen dat VS zich houden aan afspraken met EU

DEN HAAG (ANP) - Nederland krijgt vanuit de Verenigde Staten en de Europese Commissie "geruststellende signalen" dat de Amerikaanse regering zich zal houden aan de handelsafspraken die zij met de EU heeft gemaakt. Dat zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) donderdag in de Kamer.

1 uur geleden
Rekenkamer kraakt resultaten EU-innovatiefonds voor verduurzaming

LUXEMBURG (ANP) - Het Innovatiefonds van de Europese Unie levert veel minder resultaat op dan verwacht op het gebied van verduurzaming en innovatie. Het miljardenfonds werd in 2020 opgericht voor financiële steun aan projecten waarbij nieuwe technologieën de uitstoot van broeikasgassen moeten verlagen. Maar het gebruik van dat geld komt amper op gang, meldt de Europese Rekenkamer (ERK) na een analyse.

1 uur geleden
Lagarde: eurozone is ondanks oorlog goed gepositioneerd

FRANKFURT (ANP/RTR) - De eurozone is ondanks de oorlog in het Midden-Oosten en de gestegen energieprijzen "goed gepositioneerd" om de bijbehorende onzekerheid aan te kunnen. Dat heeft president Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) gezegd in een toelichting op het besluit eerder donderdag om de rente in de eurozone onveranderd te laten.

2 uur geleden
17 procent lng-exportcapaciteit Qatar uitgeschakeld, zegt topman

DOHA (ANP) - De recente Iraanse aanvallen op gasinstallaties in Qatar hebben 17 procent van de exportcapaciteit van vloeibaar gemaakt aardgas (lng) van Qatar uitgeschakeld. Die inschatting heeft de topman van het Qatarese staatsgasbedrijf donderdag gemaakt tegenover persbureau Reuters.

2 uur geleden