Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Greenpeace naar rechter als Brussel gas en kernenergie groen noemt

Greenpeace naar rechter als Brussel gas en kernenergie groen noemt

LUXEMBURG (ANP) - Greenpeace stapt naar de Europese rechter als de Europese Commissie niet afziet van het verlenen van een groen label aan aardgas en kernenergie. De milieuorganisatie heeft de commissie een ultimatum gesteld.

De Europese Unie gaat sommige manieren van stroomopwekking en verwarming uit aardgas en kernenergie vanaf 1 januari als duurzaam aanmerken. Ze krijgen een groen stempel in het classificatiesysteem dat als gids dient voor beleggers en investeerders.

Maar daarmee gaat de EU in tegen haar eigen regels voor dat classificatiesysteem, de zogeheten taxonomie, stelt Greenpeace. Bovendien zou zij de Europese klimaatwet en de afspraken in het klimaatakkoord van Parijs schenden.

Voor- en tegenstanders

Het duurzame etiket voor het fossiele gas en de immer omstreden kernenergie, met steun van de EU-landen en het Europees Parlement, was al zwaarbevochten. Voorstanders stellen dat gas- en kerncentrales de komende jaren nog nodig zijn om de nog klimaatonvriendelijker kolencentrales te vervangen zolang de EU nog niet over genoeg echte duurzame energie beschikt. En kerncentrales, die geen broeikasgassen als CO2 uitstoten, kunnen ook nadien van pas komen als bijvoorbeeld de wind en de zon het eens laten afweten.

De tegenstanders werpen tegen dat de overgang naar bijvoorbeeld zonne- en windenergie vertraagt als er nog volop geld wordt gestoken in gas- en kerncentrales. Bovendien zou Brussel er nooit meer wat van kunnen zeggen als een ander land voor gascentrales kiest.

Heroverwegen

Acht Europese Greenpeace-afdelingen hebben de commissie nu laten weten dat die tot februari heeft om de kwestie nog eens te heroverwegen en zich te bedenken. Als zij doorzet, spant Greenpeace een zaak aan bij het Europees Hof van Justitie. Oostenrijk en Luxemburg hadden al aangekondigd de nieuwe taxonomie aan te vechten. Weer andere natuur- en milieuorganisaties zijn inmiddels naar het hof gestapt uit protest tegen weer een andere etikettering, die voor biomassa.

Als energie uit gas- en kerncentrales geen groen stempel had gekregen, was het daarmee zeker niet verboden. Maar investeerders zoals banken en pensioenfondsen hadden dan mogelijk hun handen ervan afgetrokken.

Meer uit Financieel

Wonen belangrijkste verkiezingsthema voor jongeren en huurders

DEN HAAG (ANP) - Wonen is het belangrijkste thema deze verkiezingen. Net iets minder dan de helft van de kiezers vindt dat een nieuw kabinet daar met voorrang aandacht aan moet besteden, een hoger percentage dan voor elk ander onderwerp. Vooral jongeren en particuliere huurders vinden het thema belangrijk, meldt woningcorporatiekoepel Aedes na onderzoek onder ruim 2000 Nederlanders door Ipsos I&O.

33 minuten geleden
Universiteiten: rem op buitenlandse studenten kost 5 miljard

ROTTERDAM (ANP) - Een rem op het aantal internationale studenten op vijf universiteiten in de Randstad heeft negatieve gevolgen voor de Nederlandse economie. Het bruto binnenlands product zal zo'n 4 tot 5 miljard euro dalen, schrijven de Universiteit Leiden, Universiteit Utrecht, Universiteit van Amsterdam, Vrije Universiteit Amsterdam en de Erasmus Universiteit Rotterdam.

1 uur geleden
Productie Nederlandse industrie stabiel in augustus

DEN HAAG (ANP) - De productie in de Nederlandse industrie was in augustus even groot als vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In iets meer dan de helft van de industriële sectoren was krimp van de productie te zien.

2 uur geleden
Ruim een kwart minder bedrijven failliet in september

DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in september opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal gingen vorige maand 276 bedrijven bankroet. Dat zijn 97 faillissementen minder dan in dezelfde maand een jaar eerder, een daling van 26 procent. Ten opzichte van augustus nam het aantal faillissementen met 1 procent af.

2 uur geleden
Aandelenbeurzen in New York sluiten met verlies na recordopmars

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers lijken voorzichtiger te worden nu de overheidssluiting in de Verenigde Staten aanhoudt. Ook leven er zorgen over mogelijk overgewaardeerde aandelen, na de recordstanden op Wall Street van een dag eerder.

10 uur geleden
VS schieten Argentinië te hulp met 20 miljard en opkoop peso's

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Financiën is Argentinië te hulp geschoten. De Verenigde Staten hebben Argentijnse peso's opgekocht. Daarnaast stelt Washington 20 miljard dollar beschikbaar voor de Argentijnse centrale bank via een swaplijn, waarbij peso's worden uitgeruild voor dollars.

11 uur geleden
Schip Nederlandse rederij in noordpoolgebied vlotgetrokken

DELFZIJL (ANP) - Het vrachtschip van de Nederlandse rederij Wagenborg dat sinds begin september vastzat ten noorden van Canada is vlotgetrokken. Het schip Thamesborg ligt volgens de reder stabiel in het water en is op weg naar een haven.

13 uur geleden