Greenpeace naar rechter als Brussel gas en kernenergie groen noemt
LUXEMBURG (ANP) - Greenpeace stapt naar de Europese rechter als de Europese Commissie niet afziet van het verlenen van een groen label aan aardgas en kernenergie. De milieuorganisatie heeft de commissie een ultimatum gesteld.
De Europese Unie gaat sommige manieren van stroomopwekking en verwarming uit aardgas en kernenergie vanaf 1 januari als duurzaam aanmerken. Ze krijgen een groen stempel in het classificatiesysteem dat als gids dient voor beleggers en investeerders.
Maar daarmee gaat de EU in tegen haar eigen regels voor dat classificatiesysteem, de zogeheten taxonomie, stelt Greenpeace. Bovendien zou zij de Europese klimaatwet en de afspraken in het klimaatakkoord van Parijs schenden.
Voor- en tegenstanders
Het duurzame etiket voor het fossiele gas en de immer omstreden kernenergie, met steun van de EU-landen en het Europees Parlement, was al zwaarbevochten. Voorstanders stellen dat gas- en kerncentrales de komende jaren nog nodig zijn om de nog klimaatonvriendelijker kolencentrales te vervangen zolang de EU nog niet over genoeg echte duurzame energie beschikt. En kerncentrales, die geen broeikasgassen als CO2 uitstoten, kunnen ook nadien van pas komen als bijvoorbeeld de wind en de zon het eens laten afweten.
De tegenstanders werpen tegen dat de overgang naar bijvoorbeeld zonne- en windenergie vertraagt als er nog volop geld wordt gestoken in gas- en kerncentrales. Bovendien zou Brussel er nooit meer wat van kunnen zeggen als een ander land voor gascentrales kiest.
Heroverwegen
Acht Europese Greenpeace-afdelingen hebben de commissie nu laten weten dat die tot februari heeft om de kwestie nog eens te heroverwegen en zich te bedenken. Als zij doorzet, spant Greenpeace een zaak aan bij het Europees Hof van Justitie. Oostenrijk en Luxemburg hadden al aangekondigd de nieuwe taxonomie aan te vechten. Weer andere natuur- en milieuorganisaties zijn inmiddels naar het hof gestapt uit protest tegen weer een andere etikettering, die voor biomassa.
Als energie uit gas- en kerncentrales geen groen stempel had gekregen, was het daarmee zeker niet verboden. Maar investeerders zoals banken en pensioenfondsen hadden dan mogelijk hun handen ervan afgetrokken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Er moeten duidelijke regels over verantwoording komen voordat AI-hulpmiddelen op grotere schaal worden ingezet bij de handel op kapitaalmarkten. Dat zegt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek naar AI op de kapitaalmarkten.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De huizen van bijna een half miljoen woningeigenaren hebben een hoog risico op funderingsproblemen of een mogelijke kwetsbare fundering. Daarvoor waarschuwt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) na onderzoek. De hoogste risico's spelen bij de bijna 220.000 huizen van meer dan 120.000 eigenaren. Hun funderingsproblemen moeten volgens de toezichthouder worden hersteld.
23 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De opeenstapeling van verschillende soorten risico's van de afgelopen tijd zorgt voor meer druk op de financiële markten. Economische onzekerheid, technologische versnellingen en aanhoudende geopolitieke spanningen grijpen steeds meer in elkaar. De financiële sector moet daarom meer inspelen op onvoorspelbaarheid en grillige marktbewegingen, stelt de Autoriteit Financiële Markten (AFM) bij het presenteren van haar jaarverslag over 2025.
24 minuten geledenSINGAPORE (ANP) - Ralph Hamers wordt de nieuwe voorzitter van de raad van bestuur van Banking Circle Group, een in Singapore gevestigd financieel technologieplatform. Hij start op 20 april.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse regering wil de prijzen aan de pomp verlagen. Bondskanselier Friedrich Merz kondigde daarvoor een accijnsverlaging op benzine en diesel van 17 cent per liter aan.
1 uur geledenLELYSTAD (ANP) - Nederlandse slachterijen hebben in het eerste kwartaal van 2026 het laagste aantal varkens verwerkt sinds 2009. Dat blijkt uit onderzoek van marktbureau DCA Market Intelligence. De terugval hangt samen met stoppersregelingen in de varkenshouderij, die de sector de afgelopen jaren aanzienlijk hebben doen krimpen.
1 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Het datalek bij Basic-Fit treft in totaal 1 miljoen van de 5,8 miljoen leden. Eerder werd al bekend dat er in Nederland van 200.000 mensen gegevens waren buitgemaakt, maar de keten zit ook nog in vijf andere landen. Basic-Fit zegt iedereen die getroffen is te hebben geïnformeerd.
2 uur geleden