Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Great Barrier Reef voorlopig niet op lijst bedreigd werelderfgoed

Great Barrier Reef voorlopig niet op lijst bedreigd werelderfgoed

bCANBERRA (ANP/AFP) - Het Groot Barrièrerif in Australië komt voorlopig niet op de UNESCO-lijst voor bedreigd werelderfgoed. Het besluit hierover is uitgesteld na een uitgebreide lobby door Australië.

Vorige maand maakte UNESCO bekend het grootste koraalrif ter wereld op de bedreigde werelderfgoedlijst te willen plaatsen. Volgens de organisatie doet Australië te weinig om de waterkwaliteit te verbeteren en klimaatdoelstellingen te halen om zo het koraal te beschermen.

Australië verzet zich al jaren tegen plaatsing van het koraalrif op de lijst van bedreigd werelderfgoed. Milieuminister Sussan Ley beschuldigde het UNESCO-comité vorige maand van een vooringenomen besluit. Daarmee verwees ze naar voorzitter China. De relatie tussen beide landen is na een aantal voorvallen verslechterd. Bovendien vindt Australië dat de UNESCO niet op de hoogte is va de actuele situatie, omdat de organisatie het rif in 2012 voor het laatst heeft bezocht.

Tegenoffensief

Als tegenoffensief nodigde Australië half juli ambassadeurs uit de Europese Unie uit om te snorkelen bij het Great Barrier Reef, om zo te laten zien dat het goed zorgt voor het koraalrif. Door plaatsing op de lijst van bedreigd werelderfgoed komt er extra geld vrij, maar zijn er ook gevolgen voor het toerisme. Het Groot Barrièrerif trok voor de pandemie jaarlijks veel toeristen en levert bovendien duizenden banen op. Australië is bang dat de toeristen wegblijven als het koraalrif op de lijst wordt geplaatst. Dat zou grote economische gevolgen hebben.

Het Groot Barrièrerif kampt de laatste jaren door hoge temperaturen met verbleking en afsterving van het koraal. Australische onderzoekers hebben berekend dat 70 tot 90 procent van het rif afsterft als de watertemperatuur met nog eens 1,5 graad stijgt. Is er sprake van een stijging van 2 graden, dan zou het rif helemaal verdwijnen.

Volgens minister Ley is de klimaatverandering inderdaad een bedreiging van het rif, maar ze noemt het "verkeerd" om het "best beheerde rif ter wereld" op die lijst te zetten.

Meer uit Buitenland

Zoektocht naar vermiste vlucht MH370 eind december hervat

KUALA LUMPUR (ANP) - De zoektocht naar vlucht MH370 van Malaysia Airlines wordt op 30 december hervat, meldt het Maleisische ministerie van Transport. De meest recente zoektocht in de zuidelijke Indische Oceaan, waar het wrak van het vliegtuig zich naar alle waarschijnlijkheid bevindt, werd in april van dit jaar stopgezet vanwege slechte weersomstandigheden.

44 minuten geleden
Zuid-Koreaanse leider kiest geen kant in conflict China en Japan

SEOUL (ANP) - De Zuid-Koreaanse president Lee Jae-myung kiest geen partij in het onlangs gerezen diplomatieke conflict tussen China en Japan. Dat zei Lee woensdag tijdens zijn persconferentie ter gelegenheid van de herdenking van de staat van beleg op 3 december in Zuid-Korea. Exact een jaar geleden riep Lee's voorganger, de inmiddels afgezette Yoon Suk-yeol, die af.

1 uur geleden
Europa eens over afschaffing Russische gasimport tegen 2027

BRUSSEL (ANP) - De Europese Raad heeft woensdag een akkoord bereikt met het Europees Parlement over de geleidelijke afschaffing van de Russische gasimport tegen 2027. Het akkoord past in breder Europees beleid om de afhankelijkheid van Russische energie te beëindigen.

1 uur geleden
Congresleden VS willen voorkomen dat Trump Venezuela aanvalt

WASHINGTON (ANP) - Verschillende Republikeinen en Democraten in het Amerikaanse Congres willen voorkomen dat hun regering een aanval op Venezolaans grondgebied uitvoert. De parlementariërs zeiden dinsdag (lokale tijd) dat ze daartoe resoluties zullen indienen die president Donald Trump verbieden om zonder parlementaire goedkeuring een aanval te bevelen.

1 uur geleden
Palestijnen melden dood journalist door Israëlische droneaanval

KHAN YOUNIS (ANP) - De Palestijnse journalist Mahmoud Wadi is gedood bij een Israëlische droneaanval in de Gazastrook, meldt het Palestijnse persbureau WAFA. Een andere journalist raakte gewond bij dezelfde aanval, die plaatsvond in de zuidelijke stad Khan Younis.

5 uur geleden
Amnesty wil onderzoek naar RSF-oorlogsmisdaden opvangkamp Soedan

KHARTOEM (ANP) - De aanvallen van de paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) op een vluchtelingenkamp in Soedan moeten worden onderzocht als oorlogsmisdaden, meldt Amnesty International in een rapport. Afgelopen april voerde de RSF de grootschalige aanval uit op een opvangkamp in de buurt van el-Fasher.

5 uur geleden
Kremlin na gesprekken met VS: vrede in Oekraïne niet dichterbij

MOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en de Verenigde Staten hebben geen compromis bereikt over vrede in Oekraïne, en "vrede is niet dichterbij, maar ook niet verder weg". Dat zei Kremlin-functionaris Joeri Oesjakov na afloop van gesprekken die de Russische president Vladimir Poetin in Moskou voerde met de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en Jared Kushner, de schoonzoon van president Trump.

6 uur geleden