Great Barrier Reef voorlopig niet op lijst bedreigd werelderfgoed
bCANBERRA (ANP/AFP) - Het Groot Barrièrerif in Australië komt voorlopig niet op de UNESCO-lijst voor bedreigd werelderfgoed. Het besluit hierover is uitgesteld na een uitgebreide lobby door Australië.
Vorige maand maakte UNESCO bekend het grootste koraalrif ter wereld op de bedreigde werelderfgoedlijst te willen plaatsen. Volgens de organisatie doet Australië te weinig om de waterkwaliteit te verbeteren en klimaatdoelstellingen te halen om zo het koraal te beschermen.
Australië verzet zich al jaren tegen plaatsing van het koraalrif op de lijst van bedreigd werelderfgoed. Milieuminister Sussan Ley beschuldigde het UNESCO-comité vorige maand van een vooringenomen besluit. Daarmee verwees ze naar voorzitter China. De relatie tussen beide landen is na een aantal voorvallen verslechterd. Bovendien vindt Australië dat de UNESCO niet op de hoogte is va de actuele situatie, omdat de organisatie het rif in 2012 voor het laatst heeft bezocht.
Tegenoffensief
Als tegenoffensief nodigde Australië half juli ambassadeurs uit de Europese Unie uit om te snorkelen bij het Great Barrier Reef, om zo te laten zien dat het goed zorgt voor het koraalrif. Door plaatsing op de lijst van bedreigd werelderfgoed komt er extra geld vrij, maar zijn er ook gevolgen voor het toerisme. Het Groot Barrièrerif trok voor de pandemie jaarlijks veel toeristen en levert bovendien duizenden banen op. Australië is bang dat de toeristen wegblijven als het koraalrif op de lijst wordt geplaatst. Dat zou grote economische gevolgen hebben.
Het Groot Barrièrerif kampt de laatste jaren door hoge temperaturen met verbleking en afsterving van het koraal. Australische onderzoekers hebben berekend dat 70 tot 90 procent van het rif afsterft als de watertemperatuur met nog eens 1,5 graad stijgt. Is er sprake van een stijging van 2 graden, dan zou het rif helemaal verdwijnen.
Volgens minister Ley is de klimaatverandering inderdaad een bedreiging van het rif, maar ze noemt het "verkeerd" om het "best beheerde rif ter wereld" op die lijst te zetten.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
34 minuten geledenPETSJENIHY (ANP/DPA) - Rusland heeft met een raketaanval een dam in de regio Charkiv geraakt, meldt de burgemeester van het nabijgelegen Petsjenihy. Daardoor is een belangrijke aanvoerroute voor het Oekraïense leger onbegaanbaar geworden.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Een waterlekkage vorige maand heeft honderden boeken beschadigd op de afdeling Egyptische oudheid van het Louvre in Parijs. Volgens adjunct-directeur Francis Steinbock van het Franse museum gaat het om "boeken die door egyptologen worden geraadpleegd".
1 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
5 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
6 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
7 uur geleden