Geweld laait op in Libië, politieke crisis neemt toe
TRIPOLI (ANP/AFP/RTR) - In Libië is het geweld weer opgelaaid. Rivaliserende groeperingen beschoten elkaar in Tripoli. Daarbij zijn volgens het ministerie van Volksgezondheid ten minste twaalf doden gevallen, 87 personen raakten gewond. De vrees bestaat dat de vijandelijkheden weer uitgroeien tot een grootschalig conflict in het olierijke Noord-Afrikaanse land, dat al jaren in een ernstige politieke crisis verkeert.
De gevechten braken in de nachtelijke uren uit in districten van de hoofdstad en het geweervuur ging zaterdag door. Ook waren er explosies te zien en te horen. Videobeelden toonden brandende auto's, rokende panden met kogelgaten en brand in zowel een moskee als een gezondheidscentrum. Volgens de lokale overheid zijn zes ziekenhuizen getroffen. Voor ambulances was het onmogelijk hulp te bieden in de wijken waar het zwaarst werd gevochten, onder meer het centrum.
De VN-missie voor Libië heeft een oproep gedaan "onmiddellijk te stoppen met de vijandelijkheden". De organisatie maakte melding van onder meer het lukraak beschieten en bombarderen van doelen in woonbuurten. De Amerikaanse ambassade in Tripoli zei erg bezorgd te zijn door de hernieuwde strijd, na maanden van toenemende spanningen tussen de twee regeringen die elkaar de macht betwisten in Libië.
Militair konvooi
Zaterdagmiddag is ook melding gemaakt van een militair konvooi dat op weg is naar Tripoli. Een ooggetuige spotte volgens persbureau Reuters de troepenverplaatsing in der buurt van Zlitan, ten westen van Misrata. De milities zouden verbonden zijn met de 'oostelijke' regering van premier Fathi Bashagha in Tobroek. Die heeft de steun van de machtige krijgsheer Khalifa Haftar.
In het westen van Libië, waar Tripoli ligt, zegt premier Abdulhamid Dbeibah dat hij de wettige en internationaal erkende regering van nationale eenheid leidt. Hij is alleen bereid plaats te maken als de bevolking die wens te kennen geeft in democratische verkiezingen. Dbeibah zei dat het vechten in de hoofdstad weer is begonnen nadat onderhandelingen om bloedvergieten te voorkomen op niets waren uitgelopen.
Meer uit Buitenland
BELÉM (ANP) - De Europese Unie vervult nog altijd een belangrijke leiderschapsrol in de onderhandelingen die momenteel gaande zijn tijdens de klimaattop in het Braziliaanse Belém, verzekert Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat). Met twijfels van milieuorganisaties over de opgestelde doelen voor 2035 en 2040 is hij het niet eens. "Kijk naar wat hier echt op tafel ligt in termen van ambities en plannen", zegt hij. "Met uitzondering van Groot-Brittannië is er niemand die net zoveel doet als de Europese Unie."
1 uur geledenPARIJS (ANP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
4 uur geledenMEDINA (ANP/AFP) - Bij de Saudische stad Medina heeft een fataal ongeluk plaatsgevonden met een bus vol Indiase pelgrims. Minstens 45 inzittenden zijn om het leven gekomen, aldus de politie in India.
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Oekraïne gaat de komende jaren tot een honderdtal moderne Franse gevechtsvliegtuigen aanschaffen. Naast de Rafale-toestellen koopt het land ook geavanceerde luchtverdedigingssystemen, hebben president Volodymyr Zelensky en zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron afgesproken.
7 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - Een Britse man die is veroordeeld voor een Twitter-hack in 2020, waarbij accounts van bekende personen zoals de Amerikaanse oud-president Barack Obama werden gehackt, moet meer dan 4,6 miljoen euro aan bitcoin terugbetalen. Dat melden Britse aanklagers.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR/DPA) - Duitsland heft een gedeeltelijke stop op wapenexporten naar Israël op. Daardoor kunnen vanaf 24 november opnieuw wapens voor gebruik in Gaza worden geëxporteerd.
8 uur geledenSEOUL (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - Zuid-Korea stelt militair overleg met Noord-Korea voor over de grens tussen de landen. Het doel hiervan is om botsingen langs de grens te voorkomen en de militaire spanningen te verminderen, aldus een Zuid-Koreaanse topfunctionaris.
8 uur geleden