Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Georgië verspeelt kans op toetreding tot EU, zegt Europarlement

Georgië verspeelt kans op toetreding tot EU, zegt Europarlement

STRAATSBURG (ANP) - In Georgië is sprake van een "democratische terugval", vindt het Europees Parlement. De afgelopen tijd zijn er diverse wetten aangenomen die de vrijheid van meningsuiting schenden, de rechten van de lhbti-gemeenschap inperken en de media censureren. Als die wetten niet worden ingetrokken, moeten de toetredingsonderhandelingen van Georgië tot de Europese Unie worden gestaakt, wat het Europees Parlement betreft.

Een resolutie van deze strekking is woensdag met 495 stemmen voor en 73 tegen door het Europees Parlement aangenomen. 86 Europarlementariërs onthielden zich van stemming.

In die resolutie eist het parlement ook dat alle EU-financiering aan Georgië wordt bevroren, totdat de "ondemocratische wetten" zijn ingetrokken. Eventuele toekomstige financiering aan de Georgische regering kan alleen onder "strikte voorwaarden worden uitbetaald", vinden de Europarlementariërs.

Parlementsverkiezingen

Ook de toenemende anti-EU-retoriek van Georgië baart het Europees Parlement zorgen. Daarnaast lijkt de regerende Georgische Droom-partij, die zich steeds autoritairder opstelt, af te stevenen op winst bij de komende parlementsverkiezingen op 26 oktober.

Het Europarlement meent dat de komende parlementsverkiezingen "doorslaggevend" zullen zijn voor de "toekomstige democratische ontwikkeling en geopolitieke keuze van Georgië, evenals zijn vermogen om vooruitgang te boeken met zijn kandidatuur als EU-lidstaat."

Meer uit Buitenland

Zuid-Afrika benadrukt belang samenwerking bij start G20-top

JOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.

24 minuten geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro opgepakt

BRASILIA (ANP/RTR) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie, meldt zijn advocaat. Het is niet direct duidelijk waarom hij is aangehouden. Een ingewijde spreekt van een voorzorgsmaatregel met betrekking tot Bolsonaro's huisarrest.

1 uur geleden
Belarus verleent gratie aan 31 Oekraïners

MINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.

1 uur geleden
Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

2 uur geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

3 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

4 uur geleden
Marjorie Taylor Greene verlaat Huis van Afgevaardigden

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.

9 uur geleden