Gasunie: verlagen gascapaciteit Nord Stream 1 nu geen probleem
DEN HAAG (ANP) - De woensdag geplande verlaging van de hoeveelheid gas die door de Nord Stream 1-pijplijn stroomt heeft "op dit moment geen effect", zegt gastransporteur Gasunie. Gasunie verwijst daarbij naar een eerder rapport waarin de transporteur becijferde dat Nederland een jaar zonder Russisch gas zou kunnen.
Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom schroeft vanaf woensdag de capaciteit van de pijplijn terug naar 20 procent. Volgens Moskou komt dit door onderhoud aan een turbine. Eerder was de capaciteit al op 40 procent gezet door onderhoud aan een andere turbine. Die bevindt zich in Canada, maar mag het land niet uit vanwege sancties die zijn opgelegd door de Europese Unie vanwege de inval van de Russen in Oekraïne.
"Stel dat de Nord Stream 1 open blijft, dan kunnen we de gasvoorraden beter aanvullen", zegt een woordvoerster van Gasunie. Op dit moment zijn de Nederlandse gasreservoirs voor zo'n 60 procent gevuld, blijkt uit cijfers van het speciale gasdashboard van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat. Eind van de zomer zouden de gasopslagen voor 80 procent gevuld moeten zijn.
Voorlopig geen crisissituatie
"Voorlopig komen we niet in een crisissituatie", zegt de woordvoerster. Volgende zomer kan het echter een ander verhaal worden, zegt ze. "Dan moeten we de bergingen gaan vullen voor die winter. We hebben geen glazen bol, dan moeten we verder kijken." Het gasverbruik is bijna een derde minder dan de afgelopen jaren. "Dus in die zin zitten we goed met de voorwaarden die de Europese Commissie heeft gesteld", zegt de Gasunie-woordvoerster.
De 27 EU-landen werden het dinsdag eens over vrijwillige gasbesparingen van 15 procent in het komende half jaar. Daarmee wil het blok voorkomen dat huishoudens, belangrijke bedrijven en ziekenhuizen zonder verwarming komen te zitten als Rusland de gaskraan volledig zou dichtdraaien. Lidstaten kunnen ook verplichte besparingsmaatregelen invoeren als de energiezekerheid in gevaar dreigt te komen.
Gasunie becijferde eerder in juli de gevolgen van het wegvallen van Russisch gas. Zelfs als de Russen een jaar lang de gaskraan dichtdraaien, zou Nederland deze winter geen tekort hebben. Ook hoeven gebruikers niet verplicht afgeschakeld te worden. Wel moet dan onder meer de vraag naar gas niet verder stijgen, moet de capaciteit van kolencentrales niet beperkt worden en moeten de gasopslagen voor minstens 80 procent gevuld zijn. Een koude winter en een tegenvallend aanbod van de alternatieve brandstof vloeibaar gemaakt aardgas (lng) kunnen nog wel roet in het eten gooien.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
9 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
14 uur geleden