Consumentenbond: chatbots maken contact met medewerker lastiger
DEN HAAG (ANP) - Consumenten vinden het door chatbots moeilijker om met een echte medewerker van bedrijven in contact te komen als ze met vragen zitten. Dat stelt de Consumentenbond na onderzoek onder zijn duizenden panelleden. In veel gevallen krijgen consumenten helemaal geen antwoord op hun vraag aan de virtuele assistent.
Ruim 10 procent kreeg wel antwoord of hulp en bijna 18 procent werd gedeeltelijk geholpen. Maar de overige panelleden die door een chatbot werden geholpen, stellen geen antwoord te hebben gehad. Het lukte hen vervolgens maar moeilijk of zelfs helemaal niet om een echte medewerker te bereiken, volgens de belangenbehartiger voor consumenten.
De Consumentenbond vindt dat bedrijven altijd de mogelijkheid moeten bieden om met een mens van vlees en bloed te chatten of te bellen. "De chatbot is in veel gevallen een obstakel geworden naar menselijk contact. Wij vinden dat een echte medewerker altijd makkelijk te bereiken moet zijn", zegt directeur van de Consumentenbond Sandra Molenaar.
Regels voor chatbots
Bedrijven zijn sinds mei 2022 verplicht om een e-mailadres en telefoonnummer op een goed vindbare plek op hun website te vermelden. Maar daar voldoen veel bedrijven niet aan, stelt de Consumentenbond.
De belangenbehartiger onderzocht ook zelf de klantenservice bij honderd bedrijven. Bij ruim een derde was het niet mogelijk om gesprekken met een chatbot op te slaan. De Consumentenbond wil dat daar verandering in komt.
De Autoriteit Consument & Markt (ACM) en de Autoriteit Persoonsgegevens (AP) werken samen aan een leidraad voor het verantwoord inzetten van chatbots. De toezichthouders meldden vorig jaar dat ze een snelle toename zagen in het aantal meldingen van problemen met chatbots die werken met kunstmatige intelligentie.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Nederland gaat het vuldoel voor de gasvoorraden voor deze winter niet meer halen. Die verwachting bevestigt een woordvoerster van Gasunie na berichtgeving door NU.nl. Ze denkt echter dat we niet te maken krijgen met een gastekort, tenzij we een strenge winter krijgen.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse detailhandel zette in het tweede kwartaal van dit jaar gemiddeld 3,1 procent meer om dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat meldt het CBS (Centraal Bureau voor de Statistiek). Het aantal verkochte spullen of voedingsmiddelen nam op jaarbasis met 2,5 procent toe.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met winsten de handel uitgegaan. Daarbij waren tech- en chipaandelen weer in trek na koersverliezen een dag eerder. Dalende olieprijzen zorgden voor enige opluchting bij de obligatiehandel.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol zegt donderdag weer te overleggen met vakbonden over de werkomstandigheden van beveiligers op de luchthaven. Beveiligers hielden dinsdag drie werkonderbrekingen van een kwartier, uit onvrede over de werkomstandigheden. Volgens een woordvoerder van Schiphol moesten reizigers kort na de acties zo'n 20 minuten wachten.
11 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - De Italiaanse bank Banco BPM heeft met scepsis gereageerd op het ongevraagde overnamebod van Banca Monte dei Paschi di Siena. De financieel dienstverlener wees erop dat het bod in aandelen van 25,3 miljard geen premie bevat voor aandeelhouders van Banco BPM.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is dinsdag met een klein verlies gesloten, vooral door een koersdaling van chipbedrijf Besi. De chiptoeleverancier sloot de rij nadat er tegenvallend nieuws vanuit Zuid-Korea werd gepubliceerd.
14 uur geledenOTTAWA (ANP/BLOOMBERG) - Canada heeft importheffingen aangekondigd op Amerikaanse goederen met een waarde van omgerekend 27,6 miljard Canadese dollar (17 miljard euro). Daarmee vergeldt het land de heffingen die de regering-Trump invoerde voor Canadese waren "dollar voor dollar", meldde de regering. De heffingen zijn onder andere gericht op staal, zuivel, landbouwmachines en elektronica.
15 uur geleden