Franse treinverkeer ontregeld door brandstichtingen langs spoor
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse spoorwegen (SNCF) zijn naar eigen zeggen in de nacht van donderdag op vrijdag het doelwit geweest van opzettelijke brandstichtingen of andere sabotage. Hierdoor is het treinverkeer met hogesnelheidstreinen van Parijs naar het westen, het noorden en het noordoosten erg moeilijk geworden. Veel tgv's rijden niet of moeten over oudere spoorlijnen een omweg maken.
De minister van Sport, Amélie Oudéa-Castéra, spreekt van mogelijk "gecoördineerde sabotage". Ze vermoedt een verband met de opening van de Olympische Spelen vrijdagavond. Ze noemde het "afschuwelijk". De bewindsvrouw zegt te bekijken wat voor gevolgen dit kan hebben voor alle reizigers, inclusief de atleten die ergens naartoe moeten in het kader van de Spelen.
De sabotage lijkt begonnen bij de spoorlijn van de hogesnelheidstreinen naar het westen en zuidwesten met een brandstichting aan het spoor bij de plaats Courtalain, circa 115 kilometer ten zuidwesten van Parijs. Maar er zijn naar verluidt op vijf plaatsen brandbare objecten op de rails gelegd om het treinverkeer te verstoren en/of signaalkasten in brand gestoken. De SNCF spreekt van "gelijktijdige kwaadwillige handelingen".
Grote vertragingen
Die waren behalve bij Courtalain ook ten zuidoosten van Parijs in het departement Yonne, en in het uiterste noorden. Ook waren er twee sabotageacties in de noordoostelijke regio's van Bar-le-Duc en Nancy.
De brandstichtingen hebben de hogesnelheidsverbindingen naar het westen, noorden (Lille) en noordoosten (Straatsburg) getroffen aldus Franse media. Er zijn grote vertragingen in Parijse stations zoals dat van Montparnasse. Veel treinen lopen een half tot twee uur vertraging op of rijden niet. Volgens de SNCF zijn 800.000 reizigers door de sabotage getroffen.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse president Tamás Sulyok is niet van plan af te treden, zegt hij in een interview met de Hongaarse nieuwssite Index.hu. Eerder had de onlangs verkozen premier Péter Magyar hem tot eind mei gegeven om zijn functie neer te leggen.
7 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi is zondag ontslagen uit het ziekenhuis, meldt haar stichting op sociale media. De activist, die eerder in de gevangenis zat, mag naar huis en heeft de komende weken nog afspraken in het ziekenhuis, aldus de stichting.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt een nieuwe reactie op een Amerikaans vredesvoorstel te hebben gegeven. Ook een Pakistaanse bron meldt dat het bemiddelende land een herzien voorstel met de Amerikanen heeft gedeeld.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De Colombiaanse zangeres Shakira krijgt tientallen miljoenen euro's terug van de Spaanse belastingdienst. Volgens Spaanse media als El Mundo moet de fiscus zo'n 60 miljoen euro betalen aan de artiest.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In de Europese Unie zijn duizenden onlineberichten van de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) in kaart gebracht en verwijderd, meldt Europol. Het EU-samenwerkingsverband van politiediensten heeft samen met lidstaten in totaal 14.200 berichten van de IRG op verschillende websites en onlineplatforms in de EU gevonden.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Door de verstoring van handelsroutes in het Midden-Oosten loopt de prijs van voedsel en noodhulp snel op, ziet hulporganisatie CARE. Door de gedeeltelijke sluiting van de Straat van Hormuz moeten hulpgoederen via andere routes vervoerd worden. Dat zorgt er onder meer voor dat de prijs van noodvoeding voor ondervoede kinderen is verdrievoudigd, aldus CARE.
3 uur geledenNICOSIA (ANP) - De Global Sumud Flotilla, die op weg is naar Gaza met hulpgoederen, meldt dat militaire schepen ter hoogte van Cyprus zijn begonnen met het onderscheppen van de vloot. De flotilla vertrok vorige week vanaf Turkije, nadat Israëlische troepen schepen eerder hadden onderschept bij Kreta. Aan boord van de flotilla bevinden zich zes Nederlanders, laat de organisatie weten aan het ANP.
4 uur geleden