Franse treinverkeer ontregeld door brandstichtingen langs spoor
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse spoorwegen (SNCF) zijn naar eigen zeggen in de nacht van donderdag op vrijdag het doelwit geweest van opzettelijke brandstichtingen of andere sabotage. Hierdoor is het treinverkeer met hogesnelheidstreinen van Parijs naar het westen, het noorden en het noordoosten erg moeilijk geworden. Veel tgv's rijden niet of moeten over oudere spoorlijnen een omweg maken.
De minister van Sport, Amélie Oudéa-Castéra, spreekt van mogelijk "gecoördineerde sabotage". Ze vermoedt een verband met de opening van de Olympische Spelen vrijdagavond. Ze noemde het "afschuwelijk". De bewindsvrouw zegt te bekijken wat voor gevolgen dit kan hebben voor alle reizigers, inclusief de atleten die ergens naartoe moeten in het kader van de Spelen.
De sabotage lijkt begonnen bij de spoorlijn van de hogesnelheidstreinen naar het westen en zuidwesten met een brandstichting aan het spoor bij de plaats Courtalain, circa 115 kilometer ten zuidwesten van Parijs. Maar er zijn naar verluidt op vijf plaatsen brandbare objecten op de rails gelegd om het treinverkeer te verstoren en/of signaalkasten in brand gestoken. De SNCF spreekt van "gelijktijdige kwaadwillige handelingen".
Grote vertragingen
Die waren behalve bij Courtalain ook ten zuidoosten van Parijs in het departement Yonne, en in het uiterste noorden. Ook waren er twee sabotageacties in de noordoostelijke regio's van Bar-le-Duc en Nancy.
De brandstichtingen hebben de hogesnelheidsverbindingen naar het westen, noorden (Lille) en noordoosten (Straatsburg) getroffen aldus Franse media. Er zijn grote vertragingen in Parijse stations zoals dat van Montparnasse. Veel treinen lopen een half tot twee uur vertraging op of rijden niet. Volgens de SNCF zijn 800.000 reizigers door de sabotage getroffen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De bondgenoten van Oekraïne zullen volgend jaar nog meer Amerikaanse wapens voor het land moeten kopen dan in 2025, waarschuwt NAVO-topman Mark Rutte. De ongeveer 1 miljard dollar per maand die ze daarvoor nu met pijn en moeite bijeenbrengen, schiet volgens hem in 2026 tekort.
37 minuten geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron is in China aangekomen voor een driedaags staatsbezoek. Hij heeft in Beijing een ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping. Zij gaan naar verwachting praten over onder meer handel en de oorlog in Oekraïne.
40 minuten geledenBRUSSEL/BRUGGE (ANP) - Oud-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini, die dinsdag is opgepakt in een onderzoek naar fraude bij een opleiding voor jonge EU-diplomaten, is weer vrij. Dat meldt het Europees openbaar ministerie (EPPO) woensdag. De oud-vicevoorzitter van de Europese Commissie werd aangehouden in haar rol van rector van het Europacollege in Brugge.
1 uur geledenSEOUL (ANP/AFP/RTR) - De afgezette Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol heeft woensdag opgeroepen tot actie voor vrijheid, precies een jaar nadat hij een politieke crisis had veroorzaakt door de militaire noodtoestand af te kondigen.
1 uur geledenRAFAH (ANP) - De grensovergang bij Rafah, die de Gazastrook met Egypte verbindt, gaat ergens in de komende dagen weer open. Dat meldt COGAT, de Israëlische defensieorganisatie die noodhulp in de regio coördineert, in een bericht op X. De organisatie voegt eraan toe dat de grens slechts opent voor burgers die vanuit Gaza naar Egypte willen reizen.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Canada investeert nog eens 200 miljoen dollar in Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Ook steekt het land 35 miljoen in het NAVO-steunfonds. Dat zegt buitenlandminister Anita Anand, die in Brussel is voor een overleg met andere NAVO-lidstaten.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Noorwegen trekt nog eens een half miljard dollar uit om Amerikaanse wapens te kopen voor Oekraïne. Het NAVO-land was al een van de landen die Oekraïne het gulst steunden. Met de Noorse bijdrage is het zogeheten PURL-pakket, waarvoor Nederland al een kwart miljard euro vrijmaakte, nu rond.
3 uur geleden