
Franse justitie opent onderzoek naar 'georganiseerde misdaad'
PARIJS/MARSEILLE (ANP) - Justitie in Parijs is een onderzoek gestart naar de sabotage-actie die op de dag van de opening van de Olympische Spelen het netwerk van de hogesnelheidstreinen in heel het land tot doelwit had.
Het onderzoek is in handen van de Junalco, de Nationale Jurisdictie voor Strijd tegen de Georganiseerde Misdaad. Junalco ziet volgens een verklaring dat er "vernielingen zijn aangericht met het doel een aanslag te plegen op fundamentele belangen van de Franse natie". Dat kan met vijftien jaar cel bestraft worden.
Er zijn volgens Junalco nog meer misdaden die worden onderzocht, inclusief "vernielingen aangericht met gevaarlijke middelen in een crimineel georganiseerd verband". Daar kan een hogere gevangenisstraf op staan van twintig jaar.
Geen verdachte in beeld
De baas van de Franse staatsspoorwegmaatschappij SNCF, Jean-Pierre Farandou, spreekt van "een aanslag op Frankrijk en op de Olympische Spelen" die vrijdagavond in Parijs officieel beginnen.
Over mogelijke daders en hun mogelijke motieven is nog niets bekend. Er zijn geen claims voor de verantwoordelijkheid gekomen en er is geen verdachte in beeld. De krant Le Figaro bericht dat een bron bij de Franse inlichtingendiensten zei dat die diensten op het eerste gezicht denken aan ultralinkse kringen, afgaande op de werkwijze met brandstichting in deze zaak. Maar duidelijke aanwijzingen zijn hier nog niet voor en premier Gabriel Attal heeft gewaarschuwd niet te gaan speculeren.
Israëlische minister Katz
Volgens bronnen bij de politie in het zuiden van Frankrijk zijn op een spoorlijn van de TGV in mei tussen Aix-en-Provence en Marseille soortgelijke brandbare objecten aangetroffen die het treinverkeer moesten verstoren. Dat was op de dag dat de olympische vlam naar Marseille kwam. Het onderzoek naar deze poging tot sabotage heeft nog geen verdachte opgeleverd.
De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Israel Katz geeft de schuld aan daders "die onder invloed staan van het kwaad van Iran en de radicale islam".
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/AFP) - Tienduizenden mensen hebben in Tel Aviv gedemonstreerd tegen de uitbreiding van de oorlog in de Gazastrook. De organisatoren zeggen dat er 100.000 demonstranten zijn gekomen. Andere bronnen spreken van circa 60.000 betogers.
4 uur geledenNUSEIRAT (ANP) - Een boven de Gazastrook uitgeworpen pallet met hulpgoederen heeft in Nuseirat een jongen van vijftien jaar oud gedood. Dat meldden hulpverleners uit een nabijgelegen ziekenhuis. Onder meer de nieuwszender Al Jazeera heeft gezegd dat de jongen in de richting rende waar pallets neerkwamen en er door een werd verpletterd.
8 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP) - Onderhandelingen bij de Verenigde Naties over het sluiten van een verdrag over de bestrijding van plasticvervuiling hebben nog onvoldoende vooruitgang geboekt. Dat zegt de onderhandelingsvoorzitter zaterdag in een tussentijdse evaluatie.
13 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse vicepresident J.D. Vance overlegt zaterdag in het Verenigd Koninkrijk met een aantal Europese veiligheidsadviseurs over de oorlog in Oekraïne. Volgens de Britse regering organiseert Vance de bijeenkomst samen met de Britse minister van Buitenlandse Zaken, David Lammy.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/AFP) - Door een schietpartij op Times Square, in het toeristische centrum van New York, zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mensen gewond geraakt. Een 17-jarige jongen is aangehouden. Geen van de gewonden verkeert in levensgevaar, meldt de politie.
14 uur geledenIBIZA-STAD (ANP) - De Amerikaanse speciale gezant Steve Witkoff ontmoet zaterdag op het Spaanse eiland Ibiza de Qatarese premier Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, meldt nieuwssite Axios. Ze zouden het gaan hebben over een plan om de oorlog in de Gazastrook te beëindigen.
15 uur geledenCÓRDOBA (ANP/AFP) - De historische moskee in het Zuid-Spaanse Córdoba waar vrijdag brand woedde, is weer open voor het publiek. Dat meldt een woordvoerder van de wereldberoemde Mezquita aan het Franse persbureau AFP.
16 uur geleden