Feestelijke opening Notre-Dame welkome afleider voor Macron
PARIJS (ANP) - Ruim 5,5 jaar na de verwoestende brand in de Notre-Dame wordt de kathedraal in Parijs heropend. President Emmanuel Macron zal hopen dat de feestelijke ceremonie zaterdag en de vele aanwezige wereldleiders de aandacht enigszins kunnen afleiden van de politieke crisis in Frankrijk.
Onder anderen de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump is naar Parijs afgereisd voor de opening. Voor Trump is het zijn eerste buitenlandse bezoek sinds zijn overwinning bij de presidentsverkiezingen vorige maand. Hij ontmoet daar mogelijk de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die ook naar Parijs komt. Namens Nederland is premier Dick Schoof aanwezig.
Paus Franciscus heeft de uitnodiging afgeslagen. Een bisschop zei later dat hij dat deed omdat de ruim 850 jaar oude kathedraal zelf de "ster" van de ceremonie moet zijn.
Vrijdagavond werd besloten dat de ceremonie in zijn geheel binnen wordt gehouden vanwege de slechte weersomstandigheden. Weerdienst Météo France voorspelde windstoten tot 80 kilometer per uur.
De schok onder Parijzenaars was groot toen in april 2019 de vlammen uit de Notre-Dame kwamen en het dak instortte. Het is nog altijd onduidelijk wat de brand heeft veroorzaakt, maar volgens onderzoekers was het waarschijnlijk een ongeluk tijdens restauratiewerkzaamheden. Macron beloofde direct om alle schade te herstellen. De restauratie kostte uiteindelijk zo'n 700 miljoen euro.
Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen en het aftreden van premier Michel Barnier. Macron sprak donderdagavond het land toe over de politieke crisis en had het ook toen over de restauratie van de Notre-Dame. Hij zei dat het project een voorbeeld was van hoeveel het land kan bereiken als mensen samenwerken.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zou zijn medewerkers hebben opgedragen zich voor te bereiden op een langdurige blokkade van Iran. Dat meldt The Wall Street Journal op basis van Amerikaanse functionarissen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De beeltenis van president Donald Trump zal binnenkort op sommige Amerikaanse paspoorten verschijnen, zo lieten regeringsfunctionarissen dinsdag weten aan Fox News en The Bulwark.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De door Republikeinen geleide Amerikaanse Senaat heeft een door Democraten ingediende resolutie geblokkeerd. Deze resolutie zou president Donald Trump hebben verboden om zonder goedkeuring van het Congres militair op te treden tegen Cuba.
3 uur geledenPRISTINA (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De diep verdeelde parlementsleden van Kosovo zijn er dinsdag niet in geslaagd een president te kiezen. Daardoor stevent het land af op een derde verkiezing in iets meer dan een jaar tijd.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Britse koning Charles III heeft de Verenigde Staten erop aangedrongen om standvastig te blijven met hun westerse bondgenoten, nu de spanningen rond Iran en Oekraïne de trans-Atlantische betrekkingen dreigen te ondermijnen. "De uitdagingen waar we voor staan zijn te groot voor één enkel land om alleen te dragen", zei hij onder meer in een zeldzame toespraak tot het Amerikaanse Congres.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De voormalige FBI-directeur James Comey is aangeklaagd voor het bedreigen van de Amerikaanse president. Eerder meldden internationale media al dat Comey opnieuw werd vervolgd, maar de precieze aanklacht was toen nog onduidelijk. Tegen Comey is ook een arrestatiebevel uitgevaardigd, meldt CNN.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft uitgehaald naar de Duitse bondskanselier Friedrich Merz. Merz zei maandag dat de VS de oorlog tegen Iran zonder strategie zijn begonnen en dat het land nu vernederd wordt door het Iraanse leiderschap. "Hij weet niet waar hij het over heeft!", schrijft Trump als reactie op zijn Truth Social.
7 uur geleden