Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Feestelijke opening Notre-Dame welkome afleider voor Macron

Feestelijke opening Notre-Dame welkome afleider voor Macron

PARIJS (ANP) - Ruim 5,5 jaar na de verwoestende brand in de Notre-Dame wordt de kathedraal in Parijs heropend. President Emmanuel Macron zal hopen dat de feestelijke ceremonie zaterdag en de vele aanwezige wereldleiders de aandacht enigszins kunnen afleiden van de politieke crisis in Frankrijk.

Onder anderen de aanstaande Amerikaanse president Donald Trump is naar Parijs afgereisd voor de opening. Voor Trump is het zijn eerste buitenlandse bezoek sinds zijn overwinning bij de presidentsverkiezingen vorige maand. Hij ontmoet daar mogelijk de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die ook naar Parijs komt. Namens Nederland is premier Dick Schoof aanwezig.

Paus Franciscus heeft de uitnodiging afgeslagen. Een bisschop zei later dat hij dat deed omdat de ruim 850 jaar oude kathedraal zelf de "ster" van de ceremonie moet zijn.

Vrijdagavond werd besloten dat de ceremonie in zijn geheel binnen wordt gehouden vanwege de slechte weersomstandigheden. Weerdienst Météo France voorspelde windstoten tot 80 kilometer per uur.

De schok onder Parijzenaars was groot toen in april 2019 de vlammen uit de Notre-Dame kwamen en het dak instortte. Het is nog altijd onduidelijk wat de brand heeft veroorzaakt, maar volgens onderzoekers was het waarschijnlijk een ongeluk tijdens restauratiewerkzaamheden. Macron beloofde direct om alle schade te herstellen. De restauratie kostte uiteindelijk zo'n 700 miljoen euro.

Frankrijk heeft een hectische politieke week achter de rug, met een motie van wantrouwen en het aftreden van premier Michel Barnier. Macron sprak donderdagavond het land toe over de politieke crisis en had het ook toen over de restauratie van de Notre-Dame. Hij zei dat het project een voorbeeld was van hoeveel het land kan bereiken als mensen samenwerken.

Meer uit Buitenland

Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

1 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

3 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

5 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

6 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

8 uur geleden
Zelensky meldt doden na nacht van zware aanvallen op Oekraïne

KYIV (ANP) - Russische aanvallen door heel Oekraïne hebben volgens president Volodymyr Zelensky aan zeker vier mensen het leven gekost. Dertig mensen raakten gewond. "De meeste doelen zijn burgerinfrastructuur in steden", schrijft hij op X.

10 uur geleden
Duitse minister: alvast mijnenjager richting Straat van Hormuz

BERLIJN (ANP) - Duitsland stuurt een mijnenjager en een bevoorradings- en commandoschip naar de Middellandse Zee om zich voor te bereiden op mogelijke inzet in de Straat van Hormuz, zegt minister van Defensie Boris Pistorius in de Rheinische Post. Wanneer de schepen vertrekken, zegt hij niet.

11 uur geleden