Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Facebook overtrad wet bij verwerking Nederlandse persoonsgegevens

Facebook overtrad wet bij verwerking Nederlandse persoonsgegevens

AMSTERDAM (ANP) - Facebook heeft onrechtmatig gehandeld bij de verwerking van Nederlandse persoonsgegevens over een periode van bijna tien jaar. Dat oordeelt de rechtbank van Amsterdam. Persoonsgegevens van Facebookgebruikers uit Nederland werden zonder toestemming gebruikt voor advertentiedoeleinden, maar dat mocht in dit geval niet volgens de wet.

Onder de door Facebook verwerkte gegevens vielen bijvoorbeeld seksuele voorkeur of religie. Maar het ging daarbij niet alleen om informatie die de gebruikers zelf hadden verstrekt; sommige gegevens werden namelijk door Facebook verkregen door het volgen van surfgedrag. Dat gebeurde buiten Facebook om.

Facebook zou bovendien persoonsgegevens aan derden hebben gegeven, zonder de gebruikers daarover te informeren. Dat ging om zowel informatie van de gebruikers zelf, maar ook om de persoonsgegevens van hun Facebookvrienden. Het sociale medium ging volgens de rechtbank tussen 1 april 2010 en 1 januari 2020 in de fout.

Geen schadevergoeding

De zaak werd aangespannen door Data Privacy Stichting (DPS) en de Consumentenbond. DPS komt op voor Nederlandse slachtoffers van privacyinbreuken. De zaak draaide enkel om de vraag of Facebook onrechtmatig heeft gehandeld. De rechtbank verklaart dat er daarom nog geen schadevergoeding bij het socialmediabedrijf kon worden gevorderd.

Facebook claimde twee jaar geleden nog dat de zaak niet behandeld mocht worden in Nederland omdat het bedrijf, met een Europees hoofdkantoor in Ierland, onder het Ierse recht zou vallen. Ook vond Facebook dat DPS geen aangifte kon doen omdat het geen benadeelde partij was. De rechter verklaarde die bezwaren ongegrond, waarna de zaak inhoudelijk kon worden beoordeeld.

Overwinning

"De uitspraak van de rechtbank is voor ons dan ook een grote overwinning, echt baanbrekend", laat de Consumentenbond in een reactie weten. Directeur Sandra Molenaar spreekt verder van een signaal naar andere techbedrijven.

DPS-voorzitter Dick Bouma verwacht dat Facebook gedupeerde gebruikers uiteindelijk zal moeten compenseren als gevolg van deze uitspraak. "Het is nu aan Facebook om die te bieden. Daarover willen we samen met de Consumentenbond in gesprek met het bedrijf", zegt hij.

Meta, het moederbedrijf van Facebook, laat weten in hoger beroep te gaan tegen bepaalde punten in de rechtszaak. De techonderneming zegt daarnaast blij te zijn dat de rechtbank Facebook op andere punten gelijk heeft gegeven. Zo handelde het bedrijf volgens de rechtbank niet onrechtmatig door cookies te plaatsen op websites van anderen. Een woordvoerder wijst verder op nieuwe hulpmiddelen die gebruikers helpen bij privacy-instellingen, zoals Privacy Check-up en Privacy Basics.

Meer uit Financieel

Minnen op Wall Street na stijging olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag flink lager gesloten. Beleggers hadden onder meer aandacht voor de stijgende olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Zo nam de prijs van een vat Brentolie donderdag toe tot ruim 100 dollar per vat.

7 uur geleden
Oliekartel OPEC+ verhoogt productie in september, meldt Reuters

LONDEN (ANP) - De olieproducerende landen van OPEC+ stemmen tijdens hun vergadering volgende week zondag waarschijnlijk in met een nieuwe verhoging van de productiequota vanaf september. Dat zeggen bronnen tegen persbureau Reuters. De oorlog in het Midden-Oosten belemmert sommige landen wel om meer olie op te pompen.

8 uur geleden
Chocolademaker Lindt aangeklaagd in VS om kinderarbeid in Afrika

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Chocoladefabrikant Lindt & Sprüngli is in de Verenigde Staten aangeklaagd door een activistisch advocatenkantoor. Het Zwitserse bedrijf wordt beschuldigd van het onterecht promoten van zijn inspanningen om kinderarbeid in Ghana en Ivoorkust te bestrijden. Lindt, dat ook in Nederland chocoladeproducten verkoopt, haalt zijn cacao uit deze twee landen.

8 uur geleden
Reuters: bedrijven overwegen overname ingenieursbureau Arcadis

LONDEN (ANP/RTR) - Meerdere partijen hebben interesse getoond in een overname van het Nederlandse advies- en ingenieursbureau Arcadis. Een van hen is de Canadese branchegenoot WSP Global. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.

8 uur geleden
AEX sluit flink lager, olieprijzen stijgen fors door Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag flink lager gesloten. Ook op andere Europese beurzen was de stemming negatief. Beleggers reageerden onder meer op de flinke stijging van de olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De prijs van Brentolie steeg daardoor naar boven de 100 dollar per vat.

11 uur geleden
ECB presenteert tien mogelijke ontwerpen toekomstig eurobiljet

FRANKFURT (ANP) - De Europese Centrale Bank (ECB) heeft donderdag de tien mogelijke ontwerpen voor het nieuwe eurobiljet gepresenteerd. Europeanen wordt nu gevraagd hun mening te geven over de verschillende opties. De raad van bestuur van de ECB neemt aan het eind van dit jaar een definitief besluit over het nieuwe ontwerp. De nieuwe eurobiljetten komen in de jaren daarna in omloop.

13 uur geleden
Alphabet en Tesla dalen op Wall Street, olie weer duurder

NEW YORK (ANP) - Alphabet, het moederbedrijf van Google, en elektrische-autofabrikant Tesla stonden donderdag bij de dalers op de beurzen in New York, na publicatie van de resultaten. Alphabet presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht door de sterke groei van zijn cloudactiviteiten. Het bedrijf kondigde echter aan nog meer te investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Beleggers vragen zich af of de enorme investeringen in AI ook rendementen zullen opleveren.

14 uur geleden