Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ultimatum aan Nederlandse rederijen om beloning zeevaarders

Ultimatum aan Nederlandse rederijen om beloning zeevaarders

DEN HAAG (ANP) - De Stichting Equal Justice Equal Pay stelt een ultimatum aan Nederlandse rederijen over de ongelijke beloning van zeevaarders uit Indonesië en de Filipijnen op Nederlandse schepen. De stichting wil dat rederijen gehoor geven aan een uitspraak van het College voor de Rechten van de Mens uit augustus. Daarin oordeelde het college dat Filipijnse en Indonesische zeevaarders worden gediscrimineerd als het gaat om hun beloning. Zij ontvangen aanzienlijk minder loon dan hun Europese collega's aan boord.

Als de reders binnen drie weken geen actie ondernemen, volgt een rechtszaak. De stichting zegt deze week een brief te sturen aan ongeveer zevenhonderd rederijen met de eis een einde te maken aan de "structurele ongelijke behandeling" van Filipijnse en Indonesische zeevaarders en compensatie voor "onderbetaling". Ook aan de Nederlandse staat en andere partijen in de sector wordt een ultimatum gesteld om het volgens de stichting "achterhaalde" beloningssysteem te moderniseren.

De stichting zegt dat meer dan 13.000 mensen zich hebben aangesloten. De zaak bij het college draaide om een Indonesische en een Filipijnse zeevaarder die werken op Nederlandse schepen. In de zaak beriepen de reders zich op cao-afspraken waarin het woonlandbeginsel is opgenomen. Dat houdt in dat zeelieden die wonen in landen als de Filipijnen of Indonesië beloond mogen worden naar het prijspeil van hun land. Het college is van mening dat zo'n uitzondering niet strookt met het discriminatieverbod in de wet.

Hetzelfde loon

"Het oordeel van het college is duidelijk. Het is nu aan de rederijen, de werkgeversbonden en de Staat om verantwoordelijkheid te nemen en om deze grote en belangrijke groep zeelieden te betalen waar zij recht op hebben: hetzelfde loon als hun collega's", aldus voorzitter Kees van Ast van de Stichting Equal Justice Equal Pay.

De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) zegt de brief al te hebben ontvangen en stelt dat er momenteel door de overheid onderzoek wordt gedaan naar de gevolgen voor de gehele maritieme sector bij het eventueel loslaten van het woonlandbeginsel. De KVNR is tegenstander van loslaten en wijst daarbij op de toekomst van de Nederlandse zeevaart en het internationale concurrentievermogen. Ook zegt voorzitter Annet Koster dat werknemers uit landen als Indonesië en de Filipijnen juist goed betaald worden.

Meer uit Financieel

Vakbonden verwachten nieuwe stakingen na eindbod ov-werkgevers

UTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV en CNV zijn zeer teleurgesteld over het eindbod dat werkgevers in het streekvervoer vrijdag hebben neergelegd. De bonden gaan het eindbod voorleggen aan hun leden, maar verwachten niet dat die akkoord gaan. FNV noemt de gesprekken "zonde van de tijd". Beide vakbonden verwachten dat er opnieuw stakingen in het streekvervoer zullen volgen. Die waren opgeschort, omdat er weer onderhandeld werd over een nieuwe cao.

48 minuten geleden
Frankrijk roept in EU 7 miljoen condooms terug om scheurgevaar

PARIJS (ANP) - Een Franse toezichthouder roept 7 miljoen condooms in de Europese Unie terug, omdat het gevaar bestaat dat ze kunnen scheuren. De ingreep volgt op een terugroepactie van enkele honderdduizenden condooms afgelopen zomer. De Franse autoriteiten hebben nu de Maleisische fabrikant van de defecte voorbehoedsmiddelen achterhaald en alarm geslagen over een grotere hoeveelheid condooms.

1 uur geleden
Intel en Amazon hard onderuit op Wall Street na cijfers

NEW YORK (ANP) - Intel en Amazon gingen vrijdag hard onderuit op de beurzen in New York na tegenvallende kwartaalberichten. Chipproducent Intel, een belangrijke klant van de chipmachines van ASML, raakte ruim een kwart aan beurswaarde kwijt. Het bedrijf kampt met een vertraging in de markt voor pc's en gaf een zwakke verwachting af voor het huidige kwartaal. Intel waarschuwde ook dat het dit jaar meer geld zal uitgeven dan er binnenkomt.

2 uur geleden
Chemiebedrijf Evonik verwerpt ook hoger overnamebod van BASF

ESSEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Duitse chemieconcern Evonik Industries heeft een nieuw overnamebod van zijn grotere Duitse branchegenoot verworpen. BASF bood 11,2 miljard euro voor Evonik. Evonik zegt zich te willen richten op zijn strategie als zelfstandig bedrijf.

3 uur geleden
Binance reserveert miljarden voor verliezen na aanval cryptobeurs

ABU DHABI (ANP) - Binance heeft al meer dan 6,3 miljard dollar aan bedrijfsmiddelen apart gezet om de gevolgen op te vangen van de aanval waar de grootste cryptobeurs ter wereld door is getroffen. Van het bedrag wordt 5 miljard dollar aangehouden in precies de digitale munten die zijn getroffen, meldt het bedrijf.

3 uur geleden
Winsten oliebedrijven ExxonMobil en Chevron hard omhoog

HOUSTON (ANP) - De grote Amerikaanse olie- en gasbedrijven ExxonMobil en Chevron hebben in het afgelopen kwartaal de winsten sterk zien stijgen door de hoge energieprijzen vanwege de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. Bij ExxonMobil, de grootste oliemaatschappij van de Verenigde Staten, verdubbelde de winst op jaarbasis ruimschoots naar 15,4 miljard dollar, omgerekend 13,8 miljard euro.

4 uur geleden
Minister: economische groei geen vanzelfsprekendheid

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat de economische groei ondanks geopolitieke spanningen veerkrachtig blijft, maar Nederland moet ervoor waken dit als een vanzelfsprekendheid te zien. Dat zegt minister van Economische Zaken Heleen Herbert (CDA) in een reactie op de recentste groeicijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) vrijdag publiceerde.

4 uur geleden