Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ultimatum aan Nederlandse rederijen om beloning zeevaarders

Ultimatum aan Nederlandse rederijen om beloning zeevaarders

DEN HAAG (ANP) - De Stichting Equal Justice Equal Pay stelt een ultimatum aan Nederlandse rederijen over de ongelijke beloning van zeevaarders uit Indonesië en de Filipijnen op Nederlandse schepen. De stichting wil dat rederijen gehoor geven aan een uitspraak van het College voor de Rechten van de Mens uit augustus. Daarin oordeelde het college dat Filipijnse en Indonesische zeevaarders worden gediscrimineerd als het gaat om hun beloning. Zij ontvangen aanzienlijk minder loon dan hun Europese collega's aan boord.

Als de reders binnen drie weken geen actie ondernemen, volgt een rechtszaak. De stichting zegt deze week een brief te sturen aan ongeveer zevenhonderd rederijen met de eis een einde te maken aan de "structurele ongelijke behandeling" van Filipijnse en Indonesische zeevaarders en compensatie voor "onderbetaling". Ook aan de Nederlandse staat en andere partijen in de sector wordt een ultimatum gesteld om het volgens de stichting "achterhaalde" beloningssysteem te moderniseren.

De stichting zegt dat meer dan 13.000 mensen zich hebben aangesloten. De zaak bij het college draaide om een Indonesische en een Filipijnse zeevaarder die werken op Nederlandse schepen. In de zaak beriepen de reders zich op cao-afspraken waarin het woonlandbeginsel is opgenomen. Dat houdt in dat zeelieden die wonen in landen als de Filipijnen of Indonesië beloond mogen worden naar het prijspeil van hun land. Het college is van mening dat zo'n uitzondering niet strookt met het discriminatieverbod in de wet.

Hetzelfde loon

"Het oordeel van het college is duidelijk. Het is nu aan de rederijen, de werkgeversbonden en de Staat om verantwoordelijkheid te nemen en om deze grote en belangrijke groep zeelieden te betalen waar zij recht op hebben: hetzelfde loon als hun collega's", aldus voorzitter Kees van Ast van de Stichting Equal Justice Equal Pay.

De Koninklijke Vereniging van Nederlandse Reders (KVNR) zegt de brief al te hebben ontvangen en stelt dat er momenteel door de overheid onderzoek wordt gedaan naar de gevolgen voor de gehele maritieme sector bij het eventueel loslaten van het woonlandbeginsel. De KVNR is tegenstander van loslaten en wijst daarbij op de toekomst van de Nederlandse zeevaart en het internationale concurrentievermogen. Ook zegt voorzitter Annet Koster dat werknemers uit landen als Indonesië en de Filipijnen juist goed betaald worden.

Meer uit Financieel

DNB: vorig jaar 30 procent meer fraude in betalingsverkeer

AMSTERDAM (ANP) - Het aantal frauduleuze transacties bij overschrijvingen, kaartbetalingen en contante geldopnames in Nederland nam vorig jaar met 30 procent toe tot ongeveer 658.000. Daarbij steeg het fraudebedrag met 22 procent tot 198 miljoen euro, maakte De Nederlandsche Bank (DNB) dinsdag bekend.

42 minuten geleden
OM wil dat rechter cryptoplatform Knaken failliet verklaart

ROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de rechtbank in Rotterdam gevraagd het platform Knaken Cryptohandel en de daaraan verbonden stichting failliet te verklaren. Het OM neemt deze stap na signalen van de Autoriteit Financiële Markten (AFM) over een "zeer zorgwekkende situatie" bij de aanbieder van cryptodiensten. Knaken heeft geen vergunning voor de handel in cryptomunten verkregen en is inmiddels gestopt met zijn activiteiten.

1 uur geleden
Prijzen industrie stijgen verder door dure olie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen in de industrie zijn in mei 5,8 procent gestegen in vergelijking met dezelfde maand vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat hing voor een groot deel samen met de sterk gestegen olieprijzen, die vaak een grote invloed hebben op de industriële afzetprijzen.

1 uur geleden
Nederlandse industrie groeit weer na drie krimpjaren, denkt ING

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse industrie groeit dit jaar weer na drie jaar krimp, verwacht ING Research. Dat komt volgens de bank door de snel aantrekkende vraag naar chipmachines en door investeringen in defensie en infrastructuur.

8 uur geleden
Amerikaanse beurzen sluiten flink hoger, Dow bereikt nieuw record

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse effectenmarkten zijn de eerste handelsdag van de verkorte beursweek met flinke koerswinsten geëindigd. Beleggers voelden zich gesterkt door een onderbreking van de vijandelijkheden tussen de Verenigde Staten en Iran. De handel verliep echter zeer grillig, waarbij de beursgraadmeters grote schommelingen lieten zien.

10 uur geleden
Reuters: onderdelen en foto's Apple iPhone 18 Pro op dark web

SAN FRANCISCO (ANP) - Gevoelige lijsten met onderdelen en leveranciers, evenals foto's van de nog niet aangekondigde iPhone 18 Pro-modellen van Apple, zijn op het dark web verschenen. De bestanden zijn geplaatst door de ransomwaregroep die eerder gegevens stal bij Tata Electronics, een Indiase toeleverancier van Apple. Dat bericht persbureau Reuters op basis van documenten en een bron die bekend is met de zaak.

11 uur geleden
Frankrijk verbiedt reclame snelwisselende mode van Temu en Shein

PARIJS (ANP/DPA) - Reclame voor snelwisselende mode van Chinese webwinkels zoals Shein, Temu en AliExpress wordt binnenkort verboden in Frankrijk. Dat volgt op een stemming in de Senaat, die een wetsvoorstel aannam om deze als milieuschadelijk beschouwde praktijk terug te dringen.

11 uur geleden