
Exitpoll: Zuid-Koreaanse oppositie wint parlementsverkiezingen
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De partij van de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol lijkt op een nederlaag af te stevenen bij de parlementsverkiezingen. Die worden gezien als graadmeter voor de populariteit van de president. Volgens de exitpoll ligt de oppositie op koers om 184 tot 197 zetels te winnen, ruim genoeg om de meerderheid te behouden in de kamer met 300 zetels.
Die prognose is een tegenvaller voor Yoon en zijn conservatieve partij PPP, die slechts op 85-99 zetels staat. De PPP heeft nu nog 114 zetels, terwijl de oppositie er 156 in handen heeft. Als de belangrijkste oppositiepartij, de progressieve Democratische Partij, samenwerkt met kleine oppositiepartijen zouden ze zelfs aan een tweederdemeerderheid kunnen komen.
Yoon leidt sinds 2022 een minderheidsregering, maar had gehoopt nu een meerderheid in het parlement te krijgen. Nu kan het de rest van zijn presidentschap erg lastig worden om zijn plannen door te voeren. De volgende presidentsverkiezingen zijn naar verwachting in 2027.
Bosui
De partijen richtten zich in de campagne op thema's als baanzekerheid en de zorg, maar de verkiezingen werden uiteindelijk gedomineerd door bosuien. Yoon bezocht vorige maand een supermarkt en noemde de prijs van de bosui daar "redelijk", terwijl die enorm in de aanbieding was. De prijzen zijn de afgelopen jaren flink gestegen en de groente is nu vier of vijf keer zo duur. Yoons tegenstanders zagen daarin het bewijs dat de president losstaat van de werkelijkheid en geen idee heeft wat er speelt bij het volk, dat veel last heeft van stijgende prijzen van de boodschappen.
De bosui werd het symbool voor de oppositie. Mensen namen de groente massaal mee naar bijeenkomsten en knutselden hoeden en kettingen van bosuien. De Nationale Kiescommissie heeft het de Zuid-Koreanen zelfs verboden om bosuien mee te nemen naar stemlokalen om zorgen over "verkiezingsinmenging".
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - VN-chef António Guterres stelt dat Israël helemaal niet openstaat voor een vrede of staakt-het-vuren in de Gazastrook. "Israël is vastbesloten om door te gaan tot het einde", aldus Guterres. "Met dramatische consequenties."
1 uur geledenWASHINGTON (AFP) - Er zijn geen tastbare bewijzen dat de van sekshandel verdachte Jeffrey Epstein jonge vrouwen toespeelde aan anderen. Dat antwoordde FBI-directeur Kash Patel dinsdag op vragen van de juridische commissie van de Amerikaanse Senaat. Patel wordt daar gehoord over zijn handelen als FBI-baas in diverse zaken.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas spreekt haar afschuw uit over het grondoffensief dat Israël in Gaza is gestart. Dat offensief "maakt de toch al wanhopige situatie nog erger. Het zal meer dood, meer vernietiging en meer ontheemding betekenen", schrijft zij op X.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft gezegd dat Hamas "in grote problemen" komt als de militante organisatie gijzelaars inzet als menselijk schild. De Amerikaanse president reageerde op vragen van journalisten over het grondoffensief dat Israël dinsdag is begonnen in Gaza-Stad. "We zullen zien wat er gaat gebeuren", zei Trump, "want ik heb gehoord dat Hamas probeert die aloude truc te gebruiken."
3 uur geledenDOHA (ANP/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft in Qatar zijn "sterke steun" aan de veiligheid en soevereiniteit van het land uitgesproken. Zijn bliksembezoek volgt een week na de Israëlische aanval op onderhandelaars van Hamas in Doha.
6 uur geledenSALT LAKE CITY (ANP) - Acteur Robert Redford is op 89-jarige leeftijd overleden. Dat bericht de krant The New York Times. Redford maakte onder meer naam met de verfilming van The Great Gatsby (1974) en All The President's Men (1976) over het Watergateschandaal. Hij zou dinsdagochtend vroeg in zijn slaap zijn gestorven in zijn huis in Utah. Een doodsoorzaak is niet bekendgemaakt.
6 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - Volker Türk, de Hoge Commissaris voor de Mensenrechten van de VN, ziet een "opeenstapeling van bewijs" voor genocide in Gaza, zei hij tegen journalisten van persbureaus AFP en Reuters. "We zien oorlogsmisdaad op oorlogsmisdaad, misdaden tegen de menselijkheid, en mogelijk zelfs meer", aldus de VN-functionaris.
6 uur geleden