Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Exitpoll: Zuid-Koreaanse oppositie wint parlementsverkiezingen

Exitpoll: Zuid-Koreaanse oppositie wint parlementsverkiezingen

SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De partij van de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol lijkt op een nederlaag af te stevenen bij de parlementsverkiezingen. Die worden gezien als graadmeter voor de populariteit van de president. Volgens de exitpoll ligt de oppositie op koers om 184 tot 197 zetels te winnen, ruim genoeg om de meerderheid te behouden in de kamer met 300 zetels.

Die prognose is een tegenvaller voor Yoon en zijn conservatieve partij PPP, die slechts op 85-99 zetels staat. De PPP heeft nu nog 114 zetels, terwijl de oppositie er 156 in handen heeft. Als de belangrijkste oppositiepartij, de progressieve Democratische Partij, samenwerkt met kleine oppositiepartijen zouden ze zelfs aan een tweederdemeerderheid kunnen komen.

Yoon leidt sinds 2022 een minderheidsregering, maar had gehoopt nu een meerderheid in het parlement te krijgen. Nu kan het de rest van zijn presidentschap erg lastig worden om zijn plannen door te voeren. De volgende presidentsverkiezingen zijn naar verwachting in 2027.

Bosui

De partijen richtten zich in de campagne op thema's als baanzekerheid en de zorg, maar de verkiezingen werden uiteindelijk gedomineerd door bosuien. Yoon bezocht vorige maand een supermarkt en noemde de prijs van de bosui daar "redelijk", terwijl die enorm in de aanbieding was. De prijzen zijn de afgelopen jaren flink gestegen en de groente is nu vier of vijf keer zo duur. Yoons tegenstanders zagen daarin het bewijs dat de president losstaat van de werkelijkheid en geen idee heeft wat er speelt bij het volk, dat veel last heeft van stijgende prijzen van de boodschappen.

De bosui werd het symbool voor de oppositie. Mensen namen de groente massaal mee naar bijeenkomsten en knutselden hoeden en kettingen van bosuien. De Nationale Kiescommissie heeft het de Zuid-Koreanen zelfs verboden om bosuien mee te nemen naar stemlokalen om zorgen over "verkiezingsinmenging".

Meer uit Buitenland

Japan beschuldigt China van 'gevaarlijke' manoeuvre met radar

TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".

12 minuten geleden
Merz: steun aan Israël is 'kernprincipe' voor Duitsland

JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.

3 uur geleden
17 doden gevonden in migrantenboot bij Kreta

HERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.

4 uur geleden
Hamas bereid tot ontwapening bij einde Israëlische bezetting

GAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.

6 uur geleden
Merz prijst rol Jordanië in Gaza-oorlog

AMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.

7 uur geleden
Zelensky ontmoet Europese leiders maandag in Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.

9 uur geleden
Oekraïne valt Russische olieraffinaderij aan

KYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.

9 uur geleden