Exitpoll: Zuid-Koreaanse oppositie wint parlementsverkiezingen
SEOUL (ANP/AFP/RTR) - De partij van de Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol lijkt op een nederlaag af te stevenen bij de parlementsverkiezingen. Die worden gezien als graadmeter voor de populariteit van de president. Volgens de exitpoll ligt de oppositie op koers om 184 tot 197 zetels te winnen, ruim genoeg om de meerderheid te behouden in de kamer met 300 zetels.
Die prognose is een tegenvaller voor Yoon en zijn conservatieve partij PPP, die slechts op 85-99 zetels staat. De PPP heeft nu nog 114 zetels, terwijl de oppositie er 156 in handen heeft. Als de belangrijkste oppositiepartij, de progressieve Democratische Partij, samenwerkt met kleine oppositiepartijen zouden ze zelfs aan een tweederdemeerderheid kunnen komen.
Yoon leidt sinds 2022 een minderheidsregering, maar had gehoopt nu een meerderheid in het parlement te krijgen. Nu kan het de rest van zijn presidentschap erg lastig worden om zijn plannen door te voeren. De volgende presidentsverkiezingen zijn naar verwachting in 2027.
Bosui
De partijen richtten zich in de campagne op thema's als baanzekerheid en de zorg, maar de verkiezingen werden uiteindelijk gedomineerd door bosuien. Yoon bezocht vorige maand een supermarkt en noemde de prijs van de bosui daar "redelijk", terwijl die enorm in de aanbieding was. De prijzen zijn de afgelopen jaren flink gestegen en de groente is nu vier of vijf keer zo duur. Yoons tegenstanders zagen daarin het bewijs dat de president losstaat van de werkelijkheid en geen idee heeft wat er speelt bij het volk, dat veel last heeft van stijgende prijzen van de boodschappen.
De bosui werd het symbool voor de oppositie. Mensen namen de groente massaal mee naar bijeenkomsten en knutselden hoeden en kettingen van bosuien. De Nationale Kiescommissie heeft het de Zuid-Koreanen zelfs verboden om bosuien mee te nemen naar stemlokalen om zorgen over "verkiezingsinmenging".
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) heeft heel Zuid-Libanon verklaard tot "gevechtszone" en inwoners opgeroepen te evacueren. Dat meldt de Arabischtalige woordvoerder van de IDF op X.
2 uur geledenKAMPALA (ANP/AFP/RTR) - Oeganda sluit de grens met de Democratische Republiek Congo om de verspreiding van ebola tegen te gaan, laat de Oegandese regering weten. In Congo zijn meer dan 900 vermoedelijke ebolagevallen en meer dan 220 sterfgevallen. Oeganda heeft zeven gevallen van ebola en een sterfgeval gemeld.
6 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR) - De Palestijnse beweging Hamas bevestigt de dood van de militair leider Mohammed Odeh. Eerder zeiden Israëlische vertegenwoordigers al dat hij was omgekomen bij een aanval van het Israëlische leger (IDF) op Gaza-Stad.
6 uur geledenTYRUS (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht heeft woensdag de evacuatie bevolen van de Zuid-Libanese stad Tyrus en omgeving. Er zijn plannen om daar doelen van Hezbollah aan te vallen, aldus een legerwoordvoerder op X.
6 uur geledenBUGGENHOUT (ANP) - Twee van de vijf kinderen die dinsdag zwaargewond raakten bij het ongeluk tussen een trein en een schoolbusje in België, kunnen mogelijk binnenkort het ziekenhuis verlaten. Dat zegt de directrice van de school waar de kinderen op zitten tegen VRT Nieuws. "Maar helaas zijn er nog drie leerlingen die nog heel ernstig gewond zijn en die nog veel zorgen nodig hebben."
9 uur geledenVIENTIANE (ANP/AFP) - Reddingswerkers hebben in Laos vijf van de zeven mensen gevonden die een week geleden vast kwamen te zitten in een overstroomde grot. De Laotianen waren op zoek naar goud.
10 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - In de Londense wijk Golders Green is een grote brand uitgebroken. Volgens Britse media gaat het om een brand bij een supermarkt die koosjere levensmiddelen verkoopt. Het is nog niet duidelijk waardoor de brand is ontstaan, melden de autoriteiten. In de wijk werd de afgelopen tijd meerdere keren brand gesticht op locaties met een link met de Joodse gemeenschap.
10 uur geleden