Ex-topman: Shell wist voor 'Huizinge' al van kleine kans op letsel
DEN HAAG (ANP) - Shell, een van de moederpartijen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), wist in de jaren voor de aardbeving in Huizinge in 2012 al dat de gaswinning schade kon veroorzaken en zelfs dat er een kleine kans op letsel was als gevolg van de winning. Dat heeft voormalig Shell-vicepresident Pieter Dekker gezegd in het verhoor door de parlementaire enquêtecommissie.
Die commissie onderzoekt de gaswinning en Groningen. Dekker was als vicepresident van de Shell tussen 1997 en 2016 betrokken bij de gaswinning. Hij was verantwoordelijk voor de joint ventures GasTerra (voorheen Gasunie) en de NAM.
De beving in Huizinge werd als kantelpunt gezien in het Groningen-dossier. Daarvoor bleek uit onderzoeken dat "de maximale grootte van de aardbevingen beperkt zou blijven tot 3.9 op de schaal van Rigter", aldus Dekker.
Bekend risico
"In de periode voor Huizinge wisten we natuurlijk dat er lichte schade zou kunnen zijn", zei de voormalig Shell-voorman. "Dat was een risico dat bekend was en ook dat het veroorzaakt werd door Groninger gaswinning was inmiddels vastgesteld. Maar de analyse was dat die schade beperkt was en dat er slechts een hele geringe kans op letsel was."
Dekker noemt het berekende risico op letsel zelfs "buitengewoon klein" en daarmee voor de NAM een "acceptabel risico" om te blijven boren. In de wet stond evenwel dat het bedrijf alle maatregelen moest nemen "die redelijkerwijs verlangd kunnen worden om schade te voorkomen en veiligheid te waarborgen", wierp commissielid Peter Kwint (Kamerlid voor de SP) tegen.
Dat is volgens de voormalige Shell-topman ook gebeurd. Maar "bij deze activiteit kan je schade niet 100 procent voorkomen". Er was volgens hem "een voldoende veilig kader". Dekker: "Ik denk niet dat we op dat moment andere maatregelen hadden kunnen nemen om die verwachte lichte schade te voorkomen."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Een 20-jarige Amsterdammer is door de politie opgepakt wegens het ronselen van jongeren die op bestelling aanslagen in Duitsland hebben gepleegd. Dat meldt de Duitse politie. Het gaat om explosies bij woningen en een café in juli en augustus 2025 in de steden Frankfurt en Taunusstein.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 52-jarige Minh Nghia V., die in 2024 is veroordeeld tot een celstraf van dertig jaar voor de dodelijke schietpartij bij een winkelcentrum in Zwijndrecht, heeft een kort geding aangespannen tegen de Nederlandse staat over zijn detentieomstandigheden.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een gespecialiseerd cyberteam van de Amsterdamse politie heeft in samenwerking met internationale opsporingsdiensten een grote verhandelsite offline gehaald. Dat meldt de politie. Op het forum, genaamd LeakBase, werd gehandeld in gestolen data.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 24-jarige man uit Den Haag is woensdag door de politierechter in Den Haag veroordeeld tot een celstraf van vier maanden voor het slaan van een agent. Ze werd tijdens een demonstratie door de verdachte op het achterhoofd geslagen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gemiddelde aandeel vrouwelijke bestuurders bij overheden en andere publieke organisaties is gestegen van 41 procent in 2024 naar 43 procent in 2025, aldus een onderzoek in opdracht van het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap. Het gaat dan niet alleen om functies in de top van gemeenten, provincies en waterschappen, maar ook bijvoorbeeld bij scholen, ministeries en woningcorporaties.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Op meerdere plekken in het land is de bezorging van stempassen voor de gemeenteraadsverkiezingen niet goed gegaan. Zo kregen sommige mensen in Doetinchem een dubbele stempas, terwijl een deel van Spijkenisse juist geen stempassen ontving. In Veenendaal zaten de stempassen in een verkeerde envelop.
6 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Een 14-jarige jongen uit Dordrecht is woensdag aangehouden die ervan wordt verdacht sinds oktober meerdere hardlopende vrouwen op de billen te hebben geslagen. De jongen heeft toegegeven betrokken te zijn bij de aanrandingen in de omgeving van de Wielwijk in Dordrecht, aldus de politie.
6 uur geleden