Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Ex-topman: Shell wist voor 'Huizinge' al van kleine kans op letsel

Ex-topman: Shell wist voor 'Huizinge' al van kleine kans op letsel

DEN HAAG (ANP) - Shell, een van de moederpartijen van de Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), wist in de jaren voor de aardbeving in Huizinge in 2012 al dat de gaswinning schade kon veroorzaken en zelfs dat er een kleine kans op letsel was als gevolg van de winning. Dat heeft voormalig Shell-vicepresident Pieter Dekker gezegd in het verhoor door de parlementaire enquêtecommissie.

Die commissie onderzoekt de gaswinning en Groningen. Dekker was als vicepresident van de Shell tussen 1997 en 2016 betrokken bij de gaswinning. Hij was verantwoordelijk voor de joint ventures GasTerra (voorheen Gasunie) en de NAM.

De beving in Huizinge werd als kantelpunt gezien in het Groningen-dossier. Daarvoor bleek uit onderzoeken dat "de maximale grootte van de aardbevingen beperkt zou blijven tot 3.9 op de schaal van Rigter", aldus Dekker.

Bekend risico

"In de periode voor Huizinge wisten we natuurlijk dat er lichte schade zou kunnen zijn", zei de voormalig Shell-voorman. "Dat was een risico dat bekend was en ook dat het veroorzaakt werd door Groninger gaswinning was inmiddels vastgesteld. Maar de analyse was dat die schade beperkt was en dat er slechts een hele geringe kans op letsel was."

Dekker noemt het berekende risico op letsel zelfs "buitengewoon klein" en daarmee voor de NAM een "acceptabel risico" om te blijven boren. In de wet stond evenwel dat het bedrijf alle maatregelen moest nemen "die redelijkerwijs verlangd kunnen worden om schade te voorkomen en veiligheid te waarborgen", wierp commissielid Peter Kwint (Kamerlid voor de SP) tegen.

Dat is volgens de voormalige Shell-topman ook gebeurd. Maar "bij deze activiteit kan je schade niet 100 procent voorkomen". Er was volgens hem "een voldoende veilig kader". Dekker: "Ik denk niet dat we op dat moment andere maatregelen hadden kunnen nemen om die verwachte lichte schade te voorkomen."

Meer uit Binnenland

GGD: cruiseschip Hondius na hantavirus weer schoon

ROTTERDAM (ANP) - Het cruiseschip Hondius waarop het hantavirus uitbrak, is gereinigd en kan weer in bedrijf worden gesteld. Dat maakte de GGD Rotterdam-Rijnmond zaterdag bekend. Bij een eerdere inspectie zag de GGD nog tekortkomingen bij de schoonmaak. De geplande terugvaart van Rotterdam naar de thuislocatie in Vlissingen moest daarom worden uitgesteld.

2 uur geleden
DPG Media verlengt project met kranten voor mensen in armoede

AMSTERDAM (ANP) - DPG Media verlengt het project waarbij jaarlijks 5000 gratis krantenabonnementen worden verstrekt aan mensen met een laag inkomen. Aanleiding is onderzoek van Hogeschool Windesheim, waaruit blijkt dat deelnemers zich door de abonnementen beter geïnformeerd en meer betrokken voelen bij de samenleving.

4 uur geleden
Minder mensen verbleven afgelopen nacht in opvanglocatie Warffum

WARFFUM (ANP) - In het Groningse Warffum zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 45 asielzoekers opgevangen, meldt het Rode Kruis. Dat is minder dan een nacht eerder, toen er 82 mensen in de nachtopvang sliepen. Volgens een woordvoerster van het Rode Kruis wijst het lagere aantal er vermoedelijk op dat meer mensen zijn doorgestroomd naar andere opvanglocaties.

4 uur geleden
Nieuwe verdachte (35) opgepakt na vondst dode man in sloot Herpen

OSS (ANP) - De politie heeft zaterdagochtend vroeg een 35-jarige Nederlandse man uit Oss opgepakt voor mogelijke betrokkenheid bij de dood van een 47-jarige man uit Berghem. Een 33-jarige man die eerder vrijdag in Berghem werd opgepakt, geldt niet langer als verdachte.

9 uur geleden
Scenario waarin Moerdijk blijft bestaan 'nadrukkelijker' in beeld

DEN HAAG (ANP) - Het scenario waarin Moerdijk blijft bestaan, is "nadrukkelijker" in beeld gekomen bij het kabinet. Staatssecretaris Jo-Annes de Bat (Klimaat en Groene Groei) meldt in een Kamerbrief dat hij de optie overweegt dat "een kleinere uitbreiding van het haven- en industriecluster Moerdijk wordt gerealiseerd". Als hiervoor wordt gekozen, hoeft het Noord-Brabantse dorp niet te verdwijnen om plaats te maken voor de uitbreiding van het haven- en industriegebied en grootschalige energieprojecten.

16 uur geleden
Code oranje in het oosten vanwege zware onweersbuien

DE BILT (ANP) - Voor het oosten van het land is code oranje afgegeven vanwege zware onweersbuien die plaatselijk kunnen voorkomen. Het KNMI meldt dat er bij de buien kans is op grote hagelstenen, zware windstoten en veel regen in korte tijd.

21 uur geleden
Groep mensen richt vernielingen aan bij Mevlana Moskee Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Een groep van zes mensen heeft vernielingen aangericht bij de Mevlana Moskee in Rotterdam-West. Dat gebeurde op het moment dat er in het gebouw mensen aanwezig waren, meldt de politie.

22 uur geleden