Saudische kroonprins na dood Khashoggi weer in Witte Huis
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft met veel ceremonieel vertoon de Saudische kroonprins Mohammed bin Salman ontvangen. Het is het eerste bezoek van de feitelijke Saudische leider aan het Witte Huis sinds de dood van journalist Jamal Khashoggi in 2018 en dat leidde tot een gespannen vraaggesprek met de pers. Daarnaast kondigde Bin Salman aan geplande investeringen van 600 miljard in de VS te verhogen naar ongeveer 1000 miljard dollar.
De kroonprins had voor het bezoek zelf ook al een belangrijke toezegging van Trump binnengehaald. De president heeft duidelijk gemaakt het olierijke koninkrijk geavanceerde F-35-vliegtuigen te willen verkopen. Dat ligt gevoelig, onder meer vanwege de banden die Saudi-Arabië heeft met China.
Bin Salman kon de toestellen ook bewonderen bij zijn aankomst in het Witte Huis. Daar stond een militaire erewacht klaar en vond een fly-over plaats met F-35's, schrijven Amerikaanse media. Tot dusver beschikt in het Midden-Oosten alleen de Amerikaanse bondgenoot Israël over die toestellen en het zou invloed op de militaire machtsverhoudingen kunnen hebben als de Saudiërs ze ook kunnen aanschaffen.
Banden met Israël
Trump wil ook graag dat Saudi-Arabië de banden met Israël normaliseert, maar er zijn nog geen signalen dat op dat gebied een doorbraak wordt verwacht. Het bezoek wordt evenwel gezien als een diplomatiek succes voor de kroonprins. Die raakte internationaal in een isolement nadat de kritische, onder meer in de VS werkzame journalist Khashoggi was vermoord in het Saudische consulaat in Istanbul. Zijn weduwe noemde het eerder bij CNN "erg pijnlijk" dat Trump de kroonprins weer ontvangt.
Amerikaanse inlichtingendiensten hebben Bin Salman eerder in verband gebracht met de moord, maar daar wilde Trump niets van horen. "Veel mensen mochten die man waar je het over hebt niet. Of je hem nu wel of niet mocht, dingen gebeuren nu eenmaal", zei hij na een vraag van een journalist over Khashoggi. De kroonprins wist volgens de president niets van de moord. "Je hoeft onze gast niet in verlegenheid te brengen door zoiets te vragen."
Eerder noemde Trump, die in mei Saudi-Arabië bezocht, de prins al een goede vriend die "ongelofelijke" prestaties heeft geleverd op mensenrechtengebied. De kroonprins reageerde zelf ook op vragen over de moord op Khashoggi, die als columnist werkte voor The Washington Post. Hij sprak over een "grote fout".
Meer uit Buitenland
SUTATAUSA (ANP/AFP) - Bij de mijnexplosie in Colombia zijn negen doden gevallen. Zes mijnwerkers konden worden gered, meldt het nationale mijnagentschap van het land.
5 minuten geledenTEHERAN (ANP) - Volgens Iran hebben de Verenigde Staten tijdens acties in de Straat van Hormuz twee kleine boten aangevallen waarop zich burgers bevonden. Daarbij zijn vijf mensen omgekomen, meldt de Iraanse staatstelevisie.
2 uur geledenCHANGSHA (ANP/RTR/AFP) - Bij een explosie in een vuurwerkfabriek in de Chinese provincie Hunan zijn zeker 21 mensen omgekomen. Ruim zestig anderen raakten gewond.
2 uur geledenZAPORIZJA (ANP) - Deskundigen van het Internationaal Atoomenergieagentschap IAEA hebben geconstateerd dat er meetapparatuur in de kerncentrale van Zaporizja is beschadigd bij een droneaanval.
3 uur geledenSUTATAUSA (ANP) - Na een mijnexplosie in Colombia zijn twaalf mijnwerkers opgesloten geraakt. Volgens de gouverneur van de regio in Centraal-Colombia werd de explosie waarschijnlijk veroorzaakt door een ophoping van gassen. In het land vinden geregeld mijnongelukken plaats, meestal als gevolg van slechte ventilatie.
3 uur geledenKINSHASA (ANP) - Rebellen van de Allied Democratic Forces (ADF) in de Democratische Republiek Congo plegen massale mensenrechtenschendingen in het oosten van het land, meldt Amnesty International. Volgens de hulporganisatie kunnen de schendingen neerkomen op oorlogsmisdrijven en misdaden tegen de menselijkheid.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tijdens de uitreiking van de Pulitzerprijzen zijn maandag in New York verschillende reportages over het beleid van de Amerikaanse president Donald Trump in de prijzen gevallen. De organisatie achter de journalistieke prijzen hekelde tijdens de bekendmaking onder meer de beperkte toegang van de media tot het Witte Huis en het Pentagon.
6 uur geleden