Ex-adviseur Cummings haalt weer uit naar Britse premier Johnson
LONDEN (ANP) - De Britse premier Boris Johnson was terughoudend met het aanscherpen van de coronamaatregelen toen het aantal besmettingen in Groot-Brittannië afgelopen herfst weer toenam. Zijn reden hiervoor zou zijn geweest dat mensen die kwamen te overlijden als gevolg van het virus "praktisch allemaal boven de tachtig" waren, heeft voormalig topadviseur Dominic Cummings beweerd in een interview met de BBC.
Ook stelde Cummings dat de premier hem een bericht stuurde waarin hij zei dat hij niet meer geloofde dat de zorg overbelast was. Johnson zou hebben gezegd dat hij het virus liever "door het land wilde laten gaan", dan dat het de economie zou verwoesten.
In een reactie zegt Downing Street, het kantoor van Johnson, dat de premier gedurende de coronapandemie "de nodige maatregelen heeft genomen om levens en levensonderhoud te beschermen, geholpen door het beste wetenschappelijke advies". Daarnaast heeft de Britse regering volgens een woordvoerder weten te voorkomen dat de zorg overbelast raakte door middel van drie nationale lockdowns.
In het interview zei Cummings ook dat Johnson aan het begin van de pandemie zijn wekelijkse bijeenkomsten met de Britse koningin Elizabeth in stand wilde houden. Op 18 maart 2020 zou hij nog van plan zijn geweest haar persoonlijk te bezoeken, ook al waren er toen al medewerkers van Johnson besmet. Cummings zou de premier hebben gewaarschuwd dat de koningin zou kunnen komen te overlijden als ze Covid-19 opliep. Downing Street heeft de bewering van Cummings ontkend.
Het is niet de eerste keer dat de voormalige topadviseur zich uitspreekt tegen Johnson. Vorige maand nog lekte hij informatie uit een WhatsAppgesprek met zijn voormalige baas van begin vorig jaar, waarin Johnson zijn minister van Volksgezondheid zou hebben omschreven als een hopeloos figuur.
Cummings gold voorheen als de rechterhand van Johnson, maar stapte vorig jaar op. Sindsdien heeft hij zich ontpopt als een uitgesproken criticus van de Britse regering. De ex-adviseur vindt onder meer dat de regering een puinhoop heeft gemaakt van het coronabeleid.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten denken dat er deze week gesprekken gaan plaatsvinden met Iran om een eind te maken aan de oorlog. Dat heeft de speciale gezant Steve Witkoff gezegd op een bijeenkomst in Miami. "We zijn er zeker hoopvol over."
2 uur geledenSANAA (ANP/RTR/AFP) - De Houthi's zeggen klaar te zijn zich te mengen in de oorlog in het Midden-Oosten als bondgenoten van de VS en Israël zich mengen in de strijd tegen Iran. Dat meldt de door Iran gesteunde groepering op de Jemenitische staatstelevisie.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Teheran zweert Israëlische aanvallen op Iran van eerder op vrijdag te vergelden. Die aanvallen tegen onder meer energievoorzieningen en de Iraanse staalindustrie, zo schrijft buitenlandminister Abbas Araghchi op X, zijn in strijd met Amerikaanse beloften aan Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Techmagnaat en X-eigenaar Elon Musk heeft recentelijk deelgenomen aan een telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en de Indiase premier Narendra Modi. Dat meldt The New York Times.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden gaat niet stemmen over een voorstel van de Senaat om de gedeeltelijke shutdown in het land te beëindigen. In plaats daarvan komt het met een eigen plan voor de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS).
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De buitenlandchef van de Europese Unie, Kaja Kallas, heeft de Hongaarse minister Péter Szijjártó gebeld over de berichten dat hij informatie uit EU-vergaderingen zou hebben gelekt aan Rusland. Kallas heeft hem volgens een EU-functionaris gewezen op zijn geheimhoudingsplicht en op het belang van openhartige discussies tussen ministers, zonder dat er anderen meeluisteren.
4 uur geledenVAUX-DE-CERNAY (ANP/RTR) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio veroordeelt het Iraanse plan om tolheffing in te stellen voor de schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Hij zei na afloop van overleg met G7-ministers dat de landen die het meest getroffen worden door de heffing zullen moeten helpen om daar iets tegen te doen.
6 uur geleden