Eventuele veroordeling levert Hamers geen extra straf op
DEN HAAG (ANP) - Ralph Hamers, de oud-topman van ING, zou vanwege zijn rol in de witwaskwestie in Nederland tegen een beroepsverbod van drie jaar kunnen aanlopen. Maar zover komt het niet, omdat hij sinds kort in Zwitserland aan het roer staat van UBS. Zwitserland is geen lid van de EU en daarmee valt hij momenteel ook niet onder de Europese regels.
In Nederland zijn werknemers van banken per 1 april 2015 verplicht om de Bankierseed af te leggen. Wie de eed heeft afgelegd, onderwerpt zich aan het tuchtrecht, waarin onder meer staat dat medewerkers zich integer opstellen. Ook belooft een medewerker zich te gedragen naar de wetten, de reglementen en de gedragscodes die gelden in de financiële sector.
De Stichting Tuchtrecht Banken gaat over de uitvoering en toetst of een beëdigde bankmedewerker zich aan de gedragscode heeft gehouden. Medewerkers die zich niet houden aan de regels riskeren een boete oplopend tot maximaal 25.000 euro, een verplichte cursus of een tijdelijk beroepsverbod van maximaal drie jaar.
In het geval dat Hamers schuldig wordt bevonden, betekent dat automatisch dat hij de regels heeft overtreden en dat hij kan worden aangesproken op zijn gedrag. Zijn huidige werkgever UBS is echter een Zwitserse bank en hoeft zich niets aan te trekken van een beroepsverbod in Nederland. De bank heeft weliswaar een Nederlandse tak, maar valt daarom nog niet onder het tuchtrecht hier.
Ook zou een veroordeling van Hamers betekenen dat hij een strafblad krijgt en daarmee een aantekening op zijn Verklaring Omtrent Gedrag. Dat zou weer betekenen dat hij bij een eventuele aanstelling in de toekomst bij een Europese bank nog eens extra zal worden gecontroleerd. Daarmee is overigens niet gezegd dat hij niet meer binnen de financiële sector aan het werk kan.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in september opnieuw iets verder verbeterd ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het vertrouwen stond sinds het begin van de oorlog in het Midden-Oosten, die eind februari begon, flink onder druk. Sinds juni is weer een verbetering te zien.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De overzeese aanvoer van gekoelde groente en fruit nam tussen 2015 en 2025 sterk toe, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De aanvoer van groente verdubbelde in deze periode en die van fruit nam met bijna de helft toe, terwijl er minder vis en vlees werd aangevoerd. Vooral bananen en avocado's waren vorig jaar meer in trek dan tien jaar geleden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen van bestaande koopwoningen zijn in augustus voor het eerst sinds december 2025 op maandbasis gedaald. Vergeleken met juli waren koopwoningen 0,1 procent goedkoper, melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) en het Kadaster.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie en de Filipijnen zijn het eens over een handelsakkoord, meldt Ursula von der Leyen, de voorzitter van de Europese Commissie. Von der Leyen spreekt in een verklaring in de nacht van maandag op dinsdag van een vrijhandelsovereenkomst die voor beide partijen tastbare voordelen moet opleveren, waaronder nieuwe kansen voor bedrijven, meer investeringen en meer banen.
2 uur geledenVEENENDAAL (ANP) - Nederlanders hebben in de eerste zes maanden van dit jaar minder besteed per onlineaankoop. Het gemiddelde bestelbedrag ging voor het eerst sinds de coronaperiode omlaag en kwam uit op 100 euro. Dat is 3 procent lager dan een jaar eerder, volgens nieuwe cijfers die belangenvereniging voor webwinkels Thuiswinkel.org dinsdag presenteert.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Wall Street is de eerste handelsdag van de week met overtuigende winsten gesloten, waarbij de Nasdaq een nieuw record bereikte. Vooral aandelen van AI-bedrijven waren gewild bij beleggers, na de koersval in de sector vorige week door sombere uitspraken van AI-topbestuurders over de gevaren van de technologie. Beurshandelaren lieten zich maandag echter weer leiden door de groeivooruitzichten van de techsector. Ook een aanhoudende daling van de olieprijzen verminderde de vrees dat de energieprijzen de inflatie verder zullen aanjagen.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft voorgesteld om 5 miljard dollar te investeren in een nieuw fonds dat landen in het Midden-Oosten moet helpen bij de wederopbouw van energie-infrastructuur die tijdens de Iranoorlog is beschadigd. Dat meldt de Wall Street Journal maandag.
10 uur geleden