Evacuaties in Florida om naderende orkaan Milton
TALLAHASSEE (ANP/AFP) - In Florida zijn files ontstaan na waarschuwingen van de autoriteiten om kustgebieden te evacueren. Orkaan Milton nam maandag enige tijd "explosief snel" in kracht toe tot een orkaan van de vijfde en hoogste categorie en komt waarschijnlijk woensdag aan land in Tampa Bay. "We moeten er rekening mee houden dat we hier te maken hebben met een monster", zei de gouverneur van de staat Ron DeSantis op een persconferentie. Dinsdag is volgens meldingen van het National Hurricane Centre (NHC) de orkaan in kracht afgenomen tot de vierde categorie, maar Milton blijft erg gevaarlijk op weg naar de westkust van Florida.
Het NHC noemt Milton een "extreem ernstige bedreiging" voor Florida. Zelden is in het oog van een orkaan zo'n lage druk gemeten, meldt het NHC. Milton bereikte maandag aanhoudende windsnelheden van 285 kilometer per uur. Verwacht wordt dat de orkaan verder in kracht afneemt voordat deze aan land komt, volgens CBS News mogelijk tot een orkaan van de derde categorie. Er wordt in kustplaatsen een stormvloed van tussen de 1,5 en 3,5 meter verwacht, lokaal kan er 38 centimeter regen vallen.
De orkaan volgt ruim een week op orkaan Helene, die volgens CNN in de VS aan 235 mensen het leven kostte. In Florida kwamen 20 mensen om. "Helaas worden sommige plaatsen die door Helene werden getroffen opnieuw geraakt door Milton", zei DeSantis.
Catastrofaal
De burgemeester van Tampa, Jane Castor, noemde Helene een "wake-up call" vergeleken met Milton. "Als je in een gebied woont waar een evacuatiebevel geldt, maar dat negeert, zul je simpelweg sterven", waarschuwde ze inwoners. Ze noemde de storm "letterlijk catastrofaal".
Volgens DeSantis geven inwoners gehoor aan oproepen van de autoriteiten om te evacueren. Er ontstonden lange rijen bij benzinestations en op verschillende trajecten nam de hoeveelheid verkeer met 90 procent toe, zei hij.
Meer uit Buitenland
NUUK (ANP/AFP) - De Deense parlementsverkiezingen die deze dinsdag worden gehouden, zijn volgens de minister-president van Groenland essentieel. "Ik denk dat dit de belangrijkste Deense parlementsverkiezingen in Groenland ooit zijn", aldus Jens-Frederik Nielsen. De verkiezingen zijn niet alleen in Denemarken zelf, maar ook op de Faeröer en in Groenland. Die krijgen ieder twee zetels.
2 uur geledenANTWERPEN (ANP) - De twee minderjarigen die werden opgepakt in verband met een autobrand vlakbij de Joodse wijk in Antwerpen, worden voorgeleid op verdenking van "deelname aan de activiteiten van een terroristische groepering" en brandstichting. Dat meldt het parket in een persverklaring.
2 uur geledenCAMPO GRANDE (ANP) - Honderden migrerende zoetwatervissoorten hebben dringend internationale bescherming nodig. Dat staat in een VN-rapport dat dinsdag in Brazilië wordt gepresenteerd. Volgens het rapport is de populatie trekkende zoetwatervissen sinds 1970 met zo'n 81 procent afgenomen, wat dit type vis een van de meest bedreigde diersoorten ter wereld maakt.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Justitie in Frankrijk heeft een onderzoek ingesteld naar de voormalige directeur van het Europese grensagentschap Frontex, meldt een bron bij de rechtspraak aan persbureau AFP. De mensenrechtenorganisatie Ligue des droits de l'homme (LDH) had daarom gevraagd. De organisatie beschuldigt de Fransman Fabrice Leggeri van misdaden tegen de menselijkheid en marteling door de manier waarop migranten werden geweerd op zee.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - In Iran zijn meer dan vierhonderd arrestaties verricht voor het ondermijnen van de nationale veiligheid, melden Iraanse staatsmedia. Het zou gaan om de grootste actie sinds het uitbreken van de oorlog met de VS en Israël. De 466 arrestanten zouden illegale uitingen hebben gedaan op internet, met als doel het veroorzaken van instabiliteit in het land.
6 uur geledenCHISINAU (ANP) - Nachtelijke Russische aanvallen op Oekraïne hebben de belangrijkste hoogspanningslijn tussen Moldavië en Europa verbroken. Dat schrijft de Moldavische president Maia Sandu op X.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft maandag laten weten dat journalisten niet langer mogen werken in het Pentagon. Er zal op het terrein een aparte werkplaats voor media worden ingericht en medewerkers van de pers zijn alleen nog "onder begeleiding van geautoriseerd personeel" welkom in het hoofdkwartier van Defensie.
12 uur geleden