Europese Commissie daagt Hongarije voor Hof om omstreden wet
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie daagt Hongarije voor het Europees Hof van Justitie vanwege de omstreden wet voor de "bescherming van de soevereiniteit", die in december is aangenomen. Volgens de Commissie is de wet strijdig met verschillende grondrechten en fundamentele vrijheden van de interne markt en andere EU-afspraken. De Commissie heeft de gang naar het Hof donderdag bekendgemaakt. Sinds februari liggen de Europese Commissie en Hongarije over deze Hongaarse wet met elkaar overhoop.
Een van de onderdelen van de Hongaarse wet is de oprichting van een instituut dat de invloed van andere staten en buitenlandse organisaties in Hongarije moet onderzoeken. Ook mogen politieke organisaties geen buitenlandse financiering meer gebruiken.
In februari stuurde de Europese Commissie een eerste brief naar Hongarije waarin zij haar bezorgdheid over de wet uitte, omdat die de door de EU vastgelegde grondrechten schendt. Een eerste reactie van de Hongaren was voor de Commissie onbevredigend, waarop een nieuwe brief naar Hongarije werd gestuurd.
Grondrechten geschonden
Daarin herhaalde de Commissie dat de grondrechten worden geschonden, evenals "de fundamentele vrijheden van de interne markt en de EU-wetgeving inzake gegevensbescherming". Hongarije stelde in reactie dat de bezwaren ongegrond zijn en dat de nieuwe wet geen inbreuk maakt op het EU-recht.
"Na zorgvuldige beoordeling van het antwoord van de Hongaarse autoriteiten" heeft de Commissie besloten naar de hoogste Europese rechter te stappen.
Al voordat de wet werd aangenomen waren er brede zorgen over het voorstel. De mensenrechtenorganisatie Raad van Europa, Amnesty International en de Verenigde Staten uitten toen al kritiek. Zij en andere critici vrezen dat de wet wordt gebruikt tegen andersdenkenden en oppositiegroepen die zich verzetten tegen het beleid van de nationalistische regering van premier Viktor Orbán. Overtreders van de wet riskeren lange gevangenisstraffen.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
10 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
19 uur geleden