Europese beurzen eindigen hoger na kwartaalcijfers Nvidia
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag hoger geëindigd. Ook op andere Europese beurzen boekten de belangrijkste graadmeters terreinwinst. Beleggers verwerkten de kwartaalcijfers van AI-chipontwikkelaar Nvidia. Daarnaast hadden ze oog voor uitlatingen van het Griekse bestuurslid van de Europese Centrale Bank (ECB) Yannis Stournaras, die pleitte voor verdere renteverlagingen.
De AEX sloot 0,9 procent hoger op 866,13 punten. Chipfondsen ASML, ASMI en Besi eindigden tot 2,4 procent hoger, na koersverliezen eerder op de dag. Uit cijfers van chipbedrijf Nvidia maken analisten op dat het bedrijf zijn groeitempo van eerdere kwartalen waarschijnlijk niet kan blijven overtreffen, hoewel het bedrijf sterk zal blijven profiteren van de hausse aan toepassingen van kunstmatige intelligentie.
De MidKap sloot 0,2 procent lager op 857,89 punten. De beurzen in Londen, Parijs en Frankfurt eindigden tot 0,8 procent hoger.
Rentes
Ook in New York nam optimisme de overhand, na kleine minnen op de koersenborden bij de opening van de handel op Wall Street.
Stournaras zei in een interview met Bloomberg TV dat de ECB de leenkosten moet verlagen tot een 'neutraal' niveau, waarop de rentes de inflatie niet remmen en ook niet aanjagen. Hij sloot ook niet uit dat daarvoor een verlaging met een half procentpunt nodig is, terwijl na de afgelopen vergadering van de ECB de rentes een kwart procentpunt omlaag gingen.
Spanningen
De financiële markten taxeerden ook de mate waarin spanningen tussen Rusland en westerse bondgenoten van Oekraïne oplopen. De Oekraïense luchtmacht zei dat de Russen voor het eerst een intercontinentale langeafstandsraket hebben afgevuurd op Oekraïne. Amerikaanse regeringsbronnen zwakten die bewering tegenover internationale persbureaus wat af.
Een vat Amerikaanse olie werd 1,6 procent meer waard en kostte 69,81 dollar per vat. Brentolie steeg 1,3 procent in prijs tot 73,77 dollar per vat.
Winstwaarschuwing
Envipco kwam nog met cijfers. De maker van recyclingmachines zag de omzet in het derde kwartaal stijgen. De omzetgroei viel wel lager uit dan in de eerste helft van het jaar. Het aandeel won 1,3 procent. In Londen kelderde JD Sports ruim 15 procent na een winstwaarschuwing van de Britse sportkledingketen.
De euro daalde zo'n 0,4 procent ten opzichte van de dollar en was 1,0486 dollar waard.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
10 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
12 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
15 uur geleden