EU werkt aan eigen missie om schepen Rode Zee te beschermen
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie werkt aan een eigen missie om de scheepvaart op de Rode Zee te beschermen tegen Jemenitische rebellen. Die bestoken en kapen zelfs vrachtschepen uit protest tegen de Israëlische aanval op de Palestijnse Gazastrook.
De lidstaten praten deze week over de plannen. Zij willen onder meer achterhalen of landen bereid zijn de kosten te dekken en schepen te leveren. Het is nog niet duidelijk wat de missie betekent voor een door de Verenigde Staten geleide missie tegen aanvallen in de Rode Zee. Nederland is een van de EU-landen die zich daarbij heeft aangesloten.
De aanvallen van de Houthi's, die met hun acties Palestijnen zeggen te steunen, zorgen ervoor dat rederijen de Rode Zee mijden. Die kiezen steeds vaker voor een dagenlange omweg via Kaap de Goede Hoop in Afrika.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP) - Paus Leo heeft Evelio Menjivar-Ayala benoemd tot bisschop in het Amerikaanse West Virginia. De 55-jarige geestelijke is volgens de krant The Washington Post een voormalige ongedocumenteerde migrant die in een kofferbak naar de VS is gesmokkeld. Hij had katholieken eerder al opgeroepen zich uit te spreken tegen de wijze waarop de Amerikaanse autoriteiten onder president Donald Trump optreden tegen migranten.
15 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Rond acties op de internationale Dag van de Arbeid is in Istanbul onrust ontstaan. De Turkse politie vuurde traangas af en er worden honderden arrestaties gemeld.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft via bemiddelaar Pakistan een nieuw vredesvoorstel gedaan aan de Verenigde Staten. Teheran kwam eerder ook al met een plan, maar daar gingen de Amerikanen nog niet mee akkoord.
3 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - Op meerdere plekken in Europa is vrijdag gedemonstreerd in het kader van de Dag van de Arbeid. Zo zijn in Frankrijk onder meer in Marseille en Lyon mensen op de been. In Nantes werden daarbij dingen naar de politie gegooid, melden de lokale autoriteiten op X.
5 uur geledenSKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
6 uur geledenKRETA (ANP/RTR) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
6 uur geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
6 uur geleden