Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU, VS en VK spreken China aan op hacken overheden en bedrijven

EU, VS en VK spreken China aan op hacken overheden en bedrijven

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie, de Verenigde Staten en een aantal bondgenoten rekenen China de hack van duizenden overheidsinstanties en bedrijven via een lek in de e-mailsoftware van Microsoft aan. De hackers opereerden vanuit China, stellen de bondgenoten vast. China doet daar op zijn minst te weinig tegen en neemt zijn verantwoordelijkheid niet.

De aanvallen hebben "aanzienlijke schade aangericht" aan "overheidsinstellingen, politieke organisaties en sleutelindustrieën" in de EU en wereldwijd, klaagt EU-buitenlandchef Josep Borrell. De hackers zouden uit zijn geweest op spionage, de diefstal van bedrijfsgeheimen en losgeld.

De daders moeten worden gezocht in hackersgroepen Advanced Persistent Threat 40 en 31, stelt Borrell. Die werken voor of samen met de Chinese veiligheidsdiensten, klinkt het al langer. Microsoft zelf wees al spoedig na de onthulling van de aanvallen naar Chinese hackers.

Passende maatregelen

De computerinbraken zijn "in strijd met de regels voor verantwoordelijk gedrag van landen", waarschuwt de EU. "We blijven de Chinese autoriteiten manen om zich aan deze regels te houden, kwaadaardige cyberactiviteiten niet toe te laten op hun grondgebied en alle passende maatregelen te nemen." China zou nu alles in het werk moeten stellen om de kwestie "in kaart te brengen, te onderzoeken en aan te pakken", stelt de unie.

De VS, die al jaren harder optreden tegen China dan de EU, stellen dat de hackers op de loonlijst van het Chinese ministerie voor Staatsveiligheid stonden. "Landen die zich verantwoordelijk gedragen herbergen niet welbewust cybercriminelen, laat staan dat ze hen ondersteunen of met hen samenwerken", zegt minister van Buitenlandse Zaken Antony Blinken. China moet "erop rekenen dat het verantwoordelijk wordt gehouden als het geen eind maakt aan deze stelselmatige cybersabotage", dreigt zijn Britse collega Dominic Raab.

Novum

Behalve de EU, de VS en het Verenigd Koninkrijk houden ook Australië, Canada, Nieuw-Zeeland en Japan China verantwoordelijk. Ook de NAVO spreekt de regering in Peking aan op de cyberaanvallen. Dat is een novum.

De EU wil nog niet zeggen of zij broedt op sancties tegen China. Borrell kan de EU-landen voorstellen zogeheten cybersancties op te leggen, maar "daar gaan we nu niet op in". Alle lidstaten moeten met zulke sancties instemmen. De afgelopen tijd blokkeerde Hongarije strenger optreden tegen China over bijvoorbeeld diens omgang met Hongkong.

Meer uit Buitenland

Russische journalist omgekomen bij Oekraïense droneaanval

ZAPORIZJA (ANP) - De Russische journalist Ivan Zoejev is omgekomen bij een Oekraïense droneaanval in het door Rusland bezette deel van de regio Zaporizja in Oekraïne. Dat meldt het Russische staatspersbureau RIA Novosti, waarvoor Zoejev werkte. Op het moment van de aanval deed Zoejev als militair correspondent verslag vanuit Zaporizja. Zijn collega Joeri Vojtkevitsj raakte zwaargewond, aldus RIA Novosti.

1 uur geleden
Voor het eerst overlevenden na Amerikaanse aanval op drugsboot

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een aanval uitgevoerd op een schip in het Caribisch gebied. Voor het eerst zijn er overlevenden onder de bemanning, meldt persbureau Reuters op basis van een anonieme Amerikaanse functionaris.

2 uur geleden
Ace Frehley (74), gitarist van KISS, overleden

MORRISTOWN (ANP) - Ace Frehley, gitarist van de Amerikaanse rockband KISS, is op 74-jarige leeftijd overleden. Dat meldt zijn familie in een verklaring.

2 uur geleden
Zweden onderzoekt Israëlische behandeling opvarenden Gazavloot

STOCKHOLM (ANP) - De Zweedse autoriteiten onderzoeken hoe Greta Thunberg en andere Zweedse opvarenden van de Global Sumud Flotilla zijn behandeld in Israëlische detentie. Dat schrijft de Zweedse nieuwszender SVT Nyheter op basis van uitspraken van het hoofd consulaire zaken bij het ministerie van Buitenlandse Zaken.

9 uur geleden
Trump meldt nieuwe ontmoeting met Poetin in Boedapest

BOEDAPEST (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zal binnenkort een nieuwe ontmoeting hebben met zijn Russische ambtgenoot Vladimir Poetin. Trump meldt op Truth Social dat het gesprek zal plaatsvinden in de Hongaarse hoofdstad Boedapest. Het is nog niet duidelijk wanneer de ontmoeting zal plaatsvinden.

10 uur geleden
Israël: grensovergang Rafah opent mogelijk zondag

RAFAH (ANP) - De grensovergang in het zuiden van Gaza bij Rafah opent vermoedelijk zondag. Dat melden onder meer Al Jazeera en het Italiaanse persbureau ANSA, die zich baseren op uitspraken van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar. De minister zei er niet bij of de grens opent voor alleen mensen, of ook noodhulp vanaf dat moment bij Rafah de grens over mag.

11 uur geleden
Turkije stuurt reddingswerkers naar Gaza om lichamen te vinden

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Turkije heeft een team van 81 reddingswerkers naar de Gazastrook gestuurd. Een deel van hen moet gaan helpen met het vinden van de lichamen van gijzelaars die nog onder het puin van de door Israël gebombardeerde gebouwen liggen.

11 uur geleden