Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers nemen in mei besluit over defensieleningen

EU-ministers nemen in mei besluit over defensieleningen

WARSCHAU (ANP) - De EU-ministers van Financiën nemen in mei een besluit over de financiering van het EU-herbewapeningsplan van de Europese Commissie. Dat zei de Poolse minister Andrzej Domanski (Financiën) na afloop van de bijeenkomst van EU-ministers van Financiën. Het gaat om 150 miljard euro die de Commissie aan lidstaten wil lenen voor defensie-investeringen.

De 150 miljard is een deel van de 800 miljard euro die de lidstaten de komende vier jaar moeten investeren om de Europese defensiecapaciteit op orde te krijgen. Lidstaten moeten daarvoor 650 miljard uit hun eigen begrotingen halen. Daarvoor worden de EU-begrotingsregels tijdelijk versoepeld. "Dit zal een snelle stijging van de defensie-uitgaven mogelijk maken", zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie). Het is volgens hem van "cruciaal belang dat lidstaten tegelijkertijd de houdbaarheid van hun begroting waarborgen".

Lidstaten die deze zogeheten nationale ontsnappingsclausule willen activeren, moeten dat voor eind deze maand aanvragen. De lidstaten nemen in juli een besluit over de aanvragen. Nederland kan de ontsnappingsclausule accepteren "zodat landen tijdelijk kunnen afwijken van hun paden", zei minister Eelco Heinen (Financiën) zaterdag. Nederland gaat er zelf geen gebruik van maken, zei hij nogmaals.

De 150 miljard euro aan leningen zijn bedoeld om "beter, samen en Europees" defensiematerieel te kopen, zei Dombrovskis. Naast het verbeteren van de Europese veiligheid verwacht de Commissie dat extra defensie-uitgaven ook het concurrentievermogen en de economische groei zullen stimuleren. Ook zorgen de investeringen voor meer banen.

Meer uit Buitenland

Polen denkt ook laatste Russische drone te hebben gevonden

WARSCHAU (ANP) - Polen denkt alle Russische drones die vorige week zijn luchtruim binnendrongen te hebben gevonden. De laatste werd gevonden in het noordoosten van het land, zegt het plaatselijke Openbaar Ministerie.

1 uur geleden
NAVO-landen willen Turks verkenningssysteem voor luchtafweer

BERLIJN (ANP/DPA) - Na recent gemelde schendingen van het NAVO-luchtruim willen Polen en Roemenië snel gaan werken met een Turks luchtafweersysteem. Het gaat om een geavanceerd verkenningssysteem dat Turkije in 2022 heeft gepresenteerd en Merops heet (Multispectral Extended Range Optical Sight). Het Duitse persbureau dpa meldt dat er "met hulp van Oekraïne" trainingen met het Turkse systeem worden georganiseerd.

5 uur geleden
Hulpverleners: tientallen doden in Gaza-Stad bij offensief Israël

GAZA-STAD (ANP/DPA) - Het Israëlische offensief in Gaza-stad heeft zaterdag tientallen levens gekost. Hulpverleners melden dat minstens 31 doden zijn gevallen in de stad. In de hele Gazastrook zouden 47 mensen zijn gedood op zaterdag.

5 uur geleden
Oekraïne blijft Russische olieraffinaderijen bestoken

KYIV/SAMARA (ANP/DPA) - Oekraïne heeft opnieuw een olieraffinaderij aan de rivier de Wolga aangevallen. Volgens de Oekraïense strijdkrachten is de raffinaderij in Saratov bestookt en is er een brand uitgebroken. Het complex in Saratov is vaker doelwit van Oekraïense droneaanvallen geweest.

6 uur geleden
VN-verdrag voor bescherming oceanen kan in januari ingaan

RABAT (ANP/AFP) - Het historische VN-verdrag dat de oceanen moet beschermen, wordt naar verwachting in januari van kracht. Ten minste zestig landen moesten het verdrag ratificeren, de laatste stap van goedkeuring die nodig was. Inmiddels zijn ook Marokko en Sierra Leone toegetreden, waardoor dit aantal is gehaald.

9 uur geleden
Polen zet opnieuw straaljagers in na aanval op Oekraïne

WARSCHAU (ANP) - Polen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag uit voorzorg opnieuw straaljagers de lucht ingestuurd, terwijl het westen van Oekraïne werd bestookt door Russische luchtaanvallen. De operatie is inmiddels weer afgerond, melden de Poolse strijdkrachten op X.

11 uur geleden
Wereld moet zich niet laten intimideren door Israël, zegt VN-chef

NEW YORK (ANP/AFP) - VN-secretaris-generaal António Guterres heeft vrijdag gezegd dat de wereld zich niet moet laten "intimideren" door Israël en de dreiging van verdere kolonisering van de bezette Westelijke Jordaanoever.

13 uur geleden