Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-ministers nemen in mei besluit over defensieleningen

EU-ministers nemen in mei besluit over defensieleningen

WARSCHAU (ANP) - De EU-ministers van Financiën nemen in mei een besluit over de financiering van het EU-herbewapeningsplan van de Europese Commissie. Dat zei de Poolse minister Andrzej Domanski (Financiën) na afloop van de bijeenkomst van EU-ministers van Financiën. Het gaat om 150 miljard euro die de Commissie aan lidstaten wil lenen voor defensie-investeringen.

De 150 miljard is een deel van de 800 miljard euro die de lidstaten de komende vier jaar moeten investeren om de Europese defensiecapaciteit op orde te krijgen. Lidstaten moeten daarvoor 650 miljard uit hun eigen begrotingen halen. Daarvoor worden de EU-begrotingsregels tijdelijk versoepeld. "Dit zal een snelle stijging van de defensie-uitgaven mogelijk maken", zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie). Het is volgens hem van "cruciaal belang dat lidstaten tegelijkertijd de houdbaarheid van hun begroting waarborgen".

Lidstaten die deze zogeheten nationale ontsnappingsclausule willen activeren, moeten dat voor eind deze maand aanvragen. De lidstaten nemen in juli een besluit over de aanvragen. Nederland kan de ontsnappingsclausule accepteren "zodat landen tijdelijk kunnen afwijken van hun paden", zei minister Eelco Heinen (Financiën) zaterdag. Nederland gaat er zelf geen gebruik van maken, zei hij nogmaals.

De 150 miljard euro aan leningen zijn bedoeld om "beter, samen en Europees" defensiematerieel te kopen, zei Dombrovskis. Naast het verbeteren van de Europese veiligheid verwacht de Commissie dat extra defensie-uitgaven ook het concurrentievermogen en de economische groei zullen stimuleren. Ook zorgen de investeringen voor meer banen.

Meer uit Buitenland

Kallas: EU legt focus op de-escalatie en vrije scheepvaart

BRUSSEL (ANP) - De EU-ministers van Buitenlandse Zaken zijn het erover eens dat de focus van de Europese Unie in de oorlog in Iran moet liggen op de-escalatie en de vrijheid van scheepvaart. Dat zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering van de ministers in Brussel. "Europa heeft geen belang bij een eindeloze oorlog."

36 minuten geleden
Trump roept landen opnieuw op te helpen in de Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft opnieuw bondgenoten opgeroepen zich te melden voor de bescherming van de Straat van Hormuz. De aan Iran grenzende zeestraat is door dat land grotendeels afgesloten, wat al leidde tot aanvallen op containerschepen. Dat heeft grote gevolgen voor de wereldwijde oliemarkt, de Straat van Hormuz is goed voor circa een vijfde van het wereldwijde olietransport.

2 uur geleden
BBC wil smaadzaak Trump laten seponeren

LONDEN (ANP) - De BBC wil de zaak die de Amerikaanse president Donald Trump tegen de Britse omroep heeft aangespannen laten verwerpen. Trump klaagde de BBC eind vorig jaar aan vanwege de montage van een van zijn toespraken in een documentaire en eiste 10 miljard dollar.

2 uur geleden
EU zet Iraanse viceminister Binnenlandse Zaken op sanctielijst

BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag nog eens zestien Iraniërs en drie Iraanse bedrijven op de EU-sanctielijst gezet. Zij speelden een sleutelrol in de onderdrukking van de straatprotesten in januari 2026, aldus de EU. Daarbij vielen duizenden burgerslachtoffers. Het gaat onder meer om de Iraanse viceminister van Binnenlandse Zaken.

3 uur geleden
Amnesty wil verantwoording VS over aanval op Iraanse school

MINAB (ANP) - Amnesty International wil dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de luchtaanval op een school in Iran ter verantwoording worden geroepen. De mensenrechtenorganisatie zegt uitgebreid onderzoek te hebben gedaan en stelt dat het Amerikaanse leger waarschijnlijk niet genoeg voorzorgsmaatregelen heeft genomen om burgerslachtoffers te voorkomen. In de school werden zeker 168 mensen gedood, onder wie meer dan honderd kinderen.

4 uur geleden
Spanje doet niet mee aan wegruimen blokkade Straat van Hormuz

MADRID (ANP) - Spanje doet niet mee aan een militaire missie in de Straat van Hormuz, zegt defensieminister Margarita Robles. Spanje noemt de oorlog van de Verenigde Staten en Israël tegen Iran al langer illegaal. Het peinst er volgens haar niet over om mee te gaan in pogingen om die oorlog te ondersteunen.

4 uur geleden
Rusland zegt geen Kenianen meer te laten vechten in Oekraïne

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland heeft met Kenia afgesproken dat er geen Kenianen meer zullen worden ingezet in de oorlog met Oekraïne. De Keniaanse minister van Buitenlandse Zaken Musalia Mudavadi zei die toezegging te hebben gekregen in een gesprek met zijn Russische ambtgenoot Sergej Lavrov in Moskou.

6 uur geleden