Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders wegen oproep tot gevechtspauze Gaza op goudschaaltjes

EU-leiders wegen oproep tot gevechtspauze Gaza op goudschaaltjes

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de 27 EU-landen schaven op hun top in Brussel donderdag aan ieder woord over de oorlog tussen Israël en Hamas. Ze zijn het volgens ingewijden goeddeels eens over een oproep om de strijd te onderbreken om noodhulp mogelijk te maken. Maar meerdere lidstaten zijn ervoor beducht Israël te zeer af te vallen.

De EU-landen spraken na de bloedige verrassingsaanval door Hamas stuk voor stuk hun steun voor Israël uit, maar zijn het vanouds oneens over wat het land zich als reactie kan permitteren. Nu door de aanhoudende Israëlische bombardementen op de afgegrendelde Palestijnse Gazastrook volgens de Verenigde Naties een "humanitaire catastrofe" dreigt, is een adempauze nodig. Daar zijn de lidstaten het over eens. Maar ze verschillen van mening over hoe die eruit zou moeten zien en hoe die aan Israël moet worden verkocht.

"Woorden doen ertoe", zegt een hoge EU-diplomaat. Daarom touwtrekken de lidstaten nog over het verschil tussen een "humanitaire pauze", het meervoud daarvan, of een "humanitair staakt-het-vuren". Gevechtspauzes gelden voor de meeste onderhandelaars als de lichtste variant, omdat die duidelijk maken dat Israël de strijd telkens weer kan voortzetten. Een enkele pauze, en al zeker een staakt-het-vuren, zouden al gauw de lading hebben dat de wapens liefst verder helemaal zwijgen.

Oekraïne

Ondertussen doen meerdere leiders er alles aan om te voorkomen dat de oorlog in Oekraïne naar de achtergrond verdwijnt. De 27 zullen onder meer bespreken het land ook op de lange duur te kunnen helpen zich Rusland van het lijf te houden. Mogelijk spreken ze hun Hongaarse collega Viktor Orbán aan op diens omstreden handdruk met de Russische president Vladimir Poetin vorige week.

Niet alleen over het buitenland, maar ook over de EU-begroting wordt nog gesteggeld. Die moet omhoog om bijvoorbeeld Oekraïne te kunnen steunen, vindt de Europese Commissie. Voor Oekraïne willen landen als Nederland inderdaad wel wat extra geld ophoesten. Maar alle andere wensen van de commissie en van andere lidstaten moeten maar uit bestaande middelen worden betaald, houden ze vol.

Bijeenkomst

Demissionair premier Mark Rutte en zijn 26 collega's komen donderdagmiddag bijeen. Ze buigen zich verder ook over migratie en over andere brandhaarden aan de rand van Europa, zoals Armenië, Kosovo en de Sahel.

Meer uit Buitenland

Wind en droogte leidden tot grote bosbranden in Nebraska

LINCOLN (ANP) - Meer dan 600.000 hectare van de Amerikaanse staat Nebraska ligt in de as door natuurbranden, schrijft persbureau Reuters. Het zou onder meer gaan om de grootste natuurbrand ooit in de staat en nog drie andere kleinere branden. Hoge windsnelheden, lage luchtvochtigheid en droge omstandigheden leidden tot de grote natuurbranden.

33 minuten geleden
VK werkt met partners aan plan voor breken Iraanse blokkade

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk werkt met medestanders aan een gezamenlijk plan om een einde te maken aan de blokkade van de Straat van Hormuz voor onder meer olie- en gastankers, zegt premier Keir Starmer. Het wordt geen NAVO-missie, onderstreepte hij, na aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat bondgenoten moeten helpen bij het heropenen van de zeestraat.

34 minuten geleden
VN-rapporteur waarschuwt voor groeiende mensenrechtencrisis Iran

GENÈVE (ANP) - De Iraanse autoriteiten moeten stoppen met het gebruik van excessief geweld tegen burgers, de internettoegang herstellen en opgepakte demonstranten vrijlaten. Die oproep doet VN-rapporteur Mai Sato, die onderzoek deed naar het gewelddadige optreden tegen de protesten in Iran die voorafgingen aan de oorlog.

1 uur geleden
Nog geen oplossing voor veto Hongarije tegen EU-lening Oekraïne

BRUSSEL (ANP) - Nog steeds is er geen oplossing in zicht voor het opheffen van de blokkade van Hongarije voor de EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne. EU-buitenlandchef Kaja Kallas hoopt dat de EU-leiders de Hongaarse premier Viktor Orbán kunnen bewegen zich aan de gemaakte afspraak te houden, zei ze maandag voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden
Israël meldt nieuwe aanvallen op Iraanse steden

TEHERAN (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht zegt nieuwe "grootschalige" aanvallen uit te voeren op verschillende steden in Iran. Doelwitten zijn Teheran, Shiraz en Tabriz. In meerdere steden zijn explosies gehoord.

1 uur geleden
NAVO verwijst hulpverzoek Trump door naar lidstaten

BRUSSEL (ANP) - De NAVO betrekt het verzoek van de Verenigde Staten om hulp bij het openen van de Straat van Hormuz niet op zichzelf, maar verwijst voorlopig door naar de individuele NAVO-landen. De Amerikaanse president Donald Trump maant de bondgenoten om te komen assisteren bij het doorbreken van de Iraanse blokkade en waarschuwt dat "het heel slecht voor de toekomst van de NAVO" zou zijn als ze dat niet doen.

1 uur geleden
Ook Duitsland ziet geen rol voor NAVO in Straat van Hormuz

BRUSSEL (ANP) - Duitsland ziet geen rol voor de NAVO in de Straat van Hormuz, zei de Duitse minister Johann Wadephul van Buitenlandse Zaken maandag bij aankomst in Brussel. "Ik zie niet dat de NAVO een besluit in deze richting heeft genomen of verantwoordelijk zou kunnen worden voor de Straat van Hormuz. Als dat het geval was, zouden de NAVO-organen zich daarmee bezighouden", zei Wadephul voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken.

1 uur geleden