Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders wegen oproep tot gevechtspauze Gaza op goudschaaltjes

EU-leiders wegen oproep tot gevechtspauze Gaza op goudschaaltjes

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de 27 EU-landen schaven op hun top in Brussel donderdag aan ieder woord over de oorlog tussen Israël en Hamas. Ze zijn het volgens ingewijden goeddeels eens over een oproep om de strijd te onderbreken om noodhulp mogelijk te maken. Maar meerdere lidstaten zijn ervoor beducht Israël te zeer af te vallen.

De EU-landen spraken na de bloedige verrassingsaanval door Hamas stuk voor stuk hun steun voor Israël uit, maar zijn het vanouds oneens over wat het land zich als reactie kan permitteren. Nu door de aanhoudende Israëlische bombardementen op de afgegrendelde Palestijnse Gazastrook volgens de Verenigde Naties een "humanitaire catastrofe" dreigt, is een adempauze nodig. Daar zijn de lidstaten het over eens. Maar ze verschillen van mening over hoe die eruit zou moeten zien en hoe die aan Israël moet worden verkocht.

"Woorden doen ertoe", zegt een hoge EU-diplomaat. Daarom touwtrekken de lidstaten nog over het verschil tussen een "humanitaire pauze", het meervoud daarvan, of een "humanitair staakt-het-vuren". Gevechtspauzes gelden voor de meeste onderhandelaars als de lichtste variant, omdat die duidelijk maken dat Israël de strijd telkens weer kan voortzetten. Een enkele pauze, en al zeker een staakt-het-vuren, zouden al gauw de lading hebben dat de wapens liefst verder helemaal zwijgen.

Oekraïne

Ondertussen doen meerdere leiders er alles aan om te voorkomen dat de oorlog in Oekraïne naar de achtergrond verdwijnt. De 27 zullen onder meer bespreken het land ook op de lange duur te kunnen helpen zich Rusland van het lijf te houden. Mogelijk spreken ze hun Hongaarse collega Viktor Orbán aan op diens omstreden handdruk met de Russische president Vladimir Poetin vorige week.

Niet alleen over het buitenland, maar ook over de EU-begroting wordt nog gesteggeld. Die moet omhoog om bijvoorbeeld Oekraïne te kunnen steunen, vindt de Europese Commissie. Voor Oekraïne willen landen als Nederland inderdaad wel wat extra geld ophoesten. Maar alle andere wensen van de commissie en van andere lidstaten moeten maar uit bestaande middelen worden betaald, houden ze vol.

Bijeenkomst

Demissionair premier Mark Rutte en zijn 26 collega's komen donderdagmiddag bijeen. Ze buigen zich verder ook over migratie en over andere brandhaarden aan de rand van Europa, zoals Armenië, Kosovo en de Sahel.

Meer uit Buitenland

Vredesgesprekken Oekraïne boeken volgens VS goede vooruitgang

GENÈVE (ANP) - De gesprekken in Genève om een eind te maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne "boeken goede vooruitgang", verklaarde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio zondag in een persconferentie. Volgens hem gaat het om "waarschijnlijk de beste bijeenkomst" tot nu toe. In Genève bespreken vertegenwoordigers van de VS, Oekraïne en Europese bondgenoten het Amerikaanse 28-puntenplan.

6 uur geleden
Libanon: internationale gemeenschap moet aanvallen Israël stoppen

BEIROET (ANP/AFP/DPA) - De Libanese president Joseph Aoun heeft de internationale gemeenschap opgeroepen krachtig in te grijpen en de Israëlische aanvallen op het land en zijn bevolking te stoppen. Aanleiding voor Aouns verklaring was een dodelijke Israëlische luchtaanval op de zuidelijke buitenwijken van Beiroet eerder op zondag.

6 uur geleden
Lula wil Trump spreken over troepenopbouw VS bij Venezuela

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva is "erg bezorgd" over de toename van het aantal Amerikaanse militairen bij Venezuela en is van plan dit met president Donald Trump te bespreken. Dat verklaarde hij na de G20-top in Zuid-Afrika.

6 uur geleden
Vijftig ontvoerde scholieren in Nigeria afgelopen dagen ontsnapt

ABUJA (ANP/AFP) - Van de meer dan driehonderd scholieren van een katholieke school in Nigeria die vrijdag zijn ontvoerd, zijn er vijftig ontsnapt, meldt een christelijke organisatie (CAN) in het land. Zij zijn weer herenigd met hun ouders. In totaal werden 303 leerlingen en twaalf leraren van de school meegenomen, waarmee het een van de grootste ontvoeringen in Nigeria is.

9 uur geleden
Israël meldt aanval op stafchef Hezbollah in Beiroet

BEIROET (ANP/AFP/RTR) - Israël heeft een aanval uitgevoerd op de stafchef van Hezbollah in de Libanese hoofdstad Beiroet, meldt het kantoor van premier Benjamin Netanyahu. Dat verklaart dat het doelwit "de opbouw en herbewapening van de terroristische organisatie leidde".

9 uur geleden
Merz sceptisch of Oekraïne-deal voor donderdag mogelijk is

JOHANNESBURG (ANP/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is sceptisch of er vóór donderdag een akkoord kan worden bereikt over het 28-puntenplan voor een einde aan de oorlog tussen Oekraïne en Rusland. De Amerikaanse president Donald Trump kwam met deze deadline.

10 uur geleden
Von der Leyen: wijziging Oekraïense grenzen niet met geweld

BRUSSEL (ANP) - De grenzen van Oekraïne kunnen niet met geweld worden gewijzigd en de Oekraïense krijgsmacht mag niet zodanig worden beperkt dat het land kwetsbaar wordt voor een toekomstige aanval, stelt Europese Commissievoorzitter Ursula von der Leyen. Ze vindt ook dat de Europese Unie een centrale rol moet spelen in een vredesakkoord voor Oekraïne.

11 uur geleden