Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

EU-leiders wegen oproep tot gevechtspauze Gaza op goudschaaltjes

EU-leiders wegen oproep tot gevechtspauze Gaza op goudschaaltjes

BRUSSEL (ANP) - De leiders van de 27 EU-landen schaven op hun top in Brussel donderdag aan ieder woord over de oorlog tussen Israël en Hamas. Ze zijn het volgens ingewijden goeddeels eens over een oproep om de strijd te onderbreken om noodhulp mogelijk te maken. Maar meerdere lidstaten zijn ervoor beducht Israël te zeer af te vallen.

De EU-landen spraken na de bloedige verrassingsaanval door Hamas stuk voor stuk hun steun voor Israël uit, maar zijn het vanouds oneens over wat het land zich als reactie kan permitteren. Nu door de aanhoudende Israëlische bombardementen op de afgegrendelde Palestijnse Gazastrook volgens de Verenigde Naties een "humanitaire catastrofe" dreigt, is een adempauze nodig. Daar zijn de lidstaten het over eens. Maar ze verschillen van mening over hoe die eruit zou moeten zien en hoe die aan Israël moet worden verkocht.

"Woorden doen ertoe", zegt een hoge EU-diplomaat. Daarom touwtrekken de lidstaten nog over het verschil tussen een "humanitaire pauze", het meervoud daarvan, of een "humanitair staakt-het-vuren". Gevechtspauzes gelden voor de meeste onderhandelaars als de lichtste variant, omdat die duidelijk maken dat Israël de strijd telkens weer kan voortzetten. Een enkele pauze, en al zeker een staakt-het-vuren, zouden al gauw de lading hebben dat de wapens liefst verder helemaal zwijgen.

Oekraïne

Ondertussen doen meerdere leiders er alles aan om te voorkomen dat de oorlog in Oekraïne naar de achtergrond verdwijnt. De 27 zullen onder meer bespreken het land ook op de lange duur te kunnen helpen zich Rusland van het lijf te houden. Mogelijk spreken ze hun Hongaarse collega Viktor Orbán aan op diens omstreden handdruk met de Russische president Vladimir Poetin vorige week.

Niet alleen over het buitenland, maar ook over de EU-begroting wordt nog gesteggeld. Die moet omhoog om bijvoorbeeld Oekraïne te kunnen steunen, vindt de Europese Commissie. Voor Oekraïne willen landen als Nederland inderdaad wel wat extra geld ophoesten. Maar alle andere wensen van de commissie en van andere lidstaten moeten maar uit bestaande middelen worden betaald, houden ze vol.

Bijeenkomst

Demissionair premier Mark Rutte en zijn 26 collega's komen donderdagmiddag bijeen. Ze buigen zich verder ook over migratie en over andere brandhaarden aan de rand van Europa, zoals Armenië, Kosovo en de Sahel.

Meer uit Buitenland

Oud-president Clinton getuigt over Epstein-banden

CHAPPAQUA (ANP) - De Amerikaanse oud-president Bill Clinton getuigt voor een onderzoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden over zijn banden met de overleden zedendelinquent Jeffrey Epstein. Clinton is meermaals opgedoken in vrijgegeven documenten over Epstein, al zijn er geen aanwijzingen voor concrete misstanden.

10 minuten geleden
Dode en gewonden na ontsporing tram in Milaan

MILAAN (ANP/AFP) - In het Italiaanse Milaan is een tram ontspoord. Daarbij is een persoon om het leven gekomen en zijn ongeveer twintig anderen gewond geraakt, meldt de politie.

12 minuten geleden
NASA verandert programma om op maan te komen

CAPE CANAVERAL (ANP) - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA verandert haar plannen om weer mensen op de maan te zetten. De wijzigingen moeten de veiligheid verbeteren, na een reeks problemen. Op zijn vroegst in 2028 moeten de eerste astronauten voet op de maan zetten, voor het eerst sinds 1972. De NASA heeft dat vrijdag aangekondigd.

1 uur geleden
Israëlisch hof pauzeert verbod op 37 hulporganisaties in Gaza

TEL AVIV (ANP/RTR) - Het Israëlische Hooggerechtshof heeft besloten dat 37 hulporganisaties voorlopig hun werk in de Gazastrook mogen voortzetten. Israël had ze in december opgedragen vóór 1 maart te stoppen met hun werkzaamheden.

1 uur geleden
VK trekt diplomatieke staf tijdelijk terug uit Iran

LONDEN (ANP) - Het Verenigd Koninkrijk haalt tijdelijk zijn diplomatieke staf terug uit Iran. Dat meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Aanleiding voor de stap zijn "informatie over regionale risico's" en de veiligheidssituatie aldaar. Consulaire hulp wordt vooralsnog op afstand of op een andere locatie geboden. Het Verenigd Koninkrijk geeft, net als Nederland, al langere tijd een rood reisadvies uit voor heel Iran.

1 uur geleden
IAEA: Iran bewaarde sterk verrijkt uranium in Isfahan

WENEN (ANP/RTR/AFP) - Iran bewaarde een deel van zijn sterk verrijkte uranium in een ondergrondse opslag in Isfahan. Dat meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Het gaat om dezelfde locatie als waar in juni vorig jaar door Israël en de VS gezamenlijk zware bombardementen werden uitgevoerd. Daarbij werden onder meer "bunkerbusters" ingezet, al richtten die niet de beoogde schade aan.

1 uur geleden
Pakistan meldt 22 luchtaanvallen op Afghanistan met 274 doden

ISLAMABAD/KABUL (ANP/AFP/RTR) - De Pakistaanse strijdkrachten hebben naar eigen zeggen in Afghanistan met luchtaanvallen 22 doelen aangevallen. Daarbij zijn volgens de Pakistaanse cijfers 274 Talibanstrijders of terroristen om het leven gekomen. Ze maken ook melding van de inname van achttien posten van de Taliban in het Afghaans-Pakistaanse grensgebied.

3 uur geleden