EU en Mexico sluiten deal om handelsrelaties te versterken
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Mexico zijn het eens geworden over een vernieuwd handelsverdrag. De EU en het land werken al langer samen, maar het gemoderniseerde akkoord moet de samenwerking verdiepen. De overeenkomst komt drie dagen voor de inauguratie van de aankomende Amerikaanse president Donald Trump.
Het vrijhandelsverdrag moet nieuwe economische mogelijkheden bieden voor beide partijen, waaronder meer kansen voor de Europese export van landbouwproducten naar Mexico.
De overeenkomst moet verder ook de handel en economische veiligheid stimuleren door risico's in toeleveringsketens te verminderen, een duurzame aanvoer van kritieke grondstoffen veilig te stellen en klimaatverandering aan te pakken, volgens een verklaring van de Europese Commissie op vrijdag.
'Betrouwbaar'
De handel in goederen tussen de EU en Mexico was in 2023 82 miljard euro waard. De wederzijdse handel in diensten bedroeg een jaar daarvoor 22 miljard euro, waarmee Mexico de op een na grootste handelspartner van de EU in Latijns-Amerika is.
"De EU en Mexico zijn al betrouwbare partners. Nu willen we onze samenwerking nog verder verdiepen, wat sterk ten goede komt aan onze bevolking en economieën", zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.
Mercosur
Trump wil forse importheffingen opleggen op goederen uit Mexico. De Verenigde Staten zijn met afstand de belangrijkste handelspartner van het land. Die heffingen moeten van kracht blijven tot Mexico een oplossing vindt voor de handel in de drug fentanyl en de komst van illegale migranten naar de VS. De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft gezegd een goede relatie met Trump te willen en ook geen handelsoorlog met de VS te verwachten.
Vorige maand sloot de Europese Commissie nog een langverwacht handelsakkoord met de landen van Mercosur. Over dat handelsverdrag tussen de EU en Argentinië, Brazilië, Uruguay, Bolivia en Paraguay werd al ruim twintig jaar gepraat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
7 uur geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
8 uur geleden