EU en Mexico sluiten deal om handelsrelaties te versterken
BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie en Mexico zijn het eens geworden over een vernieuwd handelsverdrag. De EU en het land werken al langer samen, maar het gemoderniseerde akkoord moet de samenwerking verdiepen. De overeenkomst komt drie dagen voor de inauguratie van de aankomende Amerikaanse president Donald Trump.
Het vrijhandelsverdrag moet nieuwe economische mogelijkheden bieden voor beide partijen, waaronder meer kansen voor de Europese export van landbouwproducten naar Mexico.
De overeenkomst moet verder ook de handel en economische veiligheid stimuleren door risico's in toeleveringsketens te verminderen, een duurzame aanvoer van kritieke grondstoffen veilig te stellen en klimaatverandering aan te pakken, volgens een verklaring van de Europese Commissie op vrijdag.
'Betrouwbaar'
De handel in goederen tussen de EU en Mexico was in 2023 82 miljard euro waard. De wederzijdse handel in diensten bedroeg een jaar daarvoor 22 miljard euro, waarmee Mexico de op een na grootste handelspartner van de EU in Latijns-Amerika is.
"De EU en Mexico zijn al betrouwbare partners. Nu willen we onze samenwerking nog verder verdiepen, wat sterk ten goede komt aan onze bevolking en economieën", zegt voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie.
Mercosur
Trump wil forse importheffingen opleggen op goederen uit Mexico. De Verenigde Staten zijn met afstand de belangrijkste handelspartner van het land. Die heffingen moeten van kracht blijven tot Mexico een oplossing vindt voor de handel in de drug fentanyl en de komst van illegale migranten naar de VS. De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum heeft gezegd een goede relatie met Trump te willen en ook geen handelsoorlog met de VS te verwachten.
Vorige maand sloot de Europese Commissie nog een langverwacht handelsakkoord met de landen van Mercosur. Over dat handelsverdrag tussen de EU en Argentinië, Brazilië, Uruguay, Bolivia en Paraguay werd al ruim twintig jaar gepraat.
Meer uit Financieel
WENEN (ANP/RTR) - Oliekartel OPEC+ is bezorgd over de kostbare aanvallen op energiefaciliteiten in het Midden-Oosten en de vrijwel volledige blokkade van de Straat van Hormuz voor de scheepvaart door Iran. Dat staat in een verklaring van de OPEC+ die is ingezien door persbureau Reuters. De OPEC+ vergadert zondag over de productie.
24 minuten geledenKOEWEIT (ANP/RTR/AFP) - Het staatsolieconcern van Koeweit zegt dat een Iraanse drone-aanval zware schade heeft aangericht aan oliefaciliteiten in de Golfstaat. Volgens Kuwait Petroleum Corporation is er brand ontstaan bij olie-infrastructuur door de aanval.
2 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Landen van oliekartel OPEC+, geleid door Saudi-Arabië en Rusland, gaan hun productie verder verhogen te midden van de oorlog in het Midden-Oosten en de sterk gestegen olieprijzen. Volgens afgevaardigden van de OPEC+ tegen persbureau Bloomberg gaat het productievolume in mei met 206.000 vaten per dag omhoog. Zondagmiddag is er overleg van de OPEC+.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - De veertig grootste beursgenoteerde bedrijven van Duitsland in de DAX-index op de aandelenbeurs in Frankfurt gaan dit jaar een recordbedrag aan dividend uitkeren aan de aandeelhouders. Dat meldt advies- en accountantskantoor EY in een onderzoek. In totaal gaat het om een bedrag van 55,3 miljard euro, een stijging van bijna 6 procent vergeleken met vorig jaar.
5 uur geledenMILAAN (ANP/BLOOMBERG) - Meerdere luchthavens in Italië waarschuwen luchtvaartmaatschappijen voor beperkingen bij de bevoorrading van vliegtuigbrandstof door de oorlog in het Midden-Oosten. Het gaat om de luchthavens van Bologna, Milaan Linate, Treviso en Venetië. De voorraad aan kerosine op die vliegvelden is beperkt.
6 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economische groei van Vietnam is in het afgelopen kwartaal vertraagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het Nationaal Bureau voor de Statistiek van Vietnam zaterdag. Door het conflict zijn de energieprijzen gestegen en de voorraden krapper geworden.
1 dag geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Frankrijk gaat leningen aan kleine en middelgrote bedrijven verstrekken die worden getroffen door de sterk stijgende brandstofprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Het ministerie van Economische Zaken meldt dat bedrijven in de sectoren transport, landbouw en visserij in aanmerking komen voor de leningen van maximaal 50.000 euro.
1 dag geleden