
EU eens over aanpak 'economische chantage' door landen als China
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet kunnen terugslaan als landen als China en Rusland lidstaten onder druk zetten door bijvoorbeeld hun handel af te knijpen, zijn EU-landen en het Europees Parlement overeengekomen. De nieuwe wapens tegen "economische chantage" zijn eerst en vooral bedoeld zodat andere mogendheden zulke praktijken uit hun hoofd zetten.
Zeker kleine EU-landen worden soms geïntimideerd zonder dat ze daar veel tegen in kunnen brengen. Zo heeft China in 2021 de handel met Litouwen stilgelegd omdat het Baltische land de banden met Taiwan aanhaalde. Het valt meestal niet mee om alle EU-landen achter tegenmaatregelen te krijgen.
Daarom krijgt de Europese Commissie een grotere rol. Zij kan straks bijvoorbeeld importheffingen opleggen of bedrijven uitsluiten van aanbestedingsprocedures in de EU. Maar het blijft aan de EU-landen om te beslissen of er sprake is van dwang door een buitenland en zulke maatregelen dus aan de orde zijn.
Deadlines
Dat moet wel vlot worden beslist, vond het Europees Parlement, anders boet het in aan afschrikkende werking. Het heeft in de onderhandelingen met de EU-lidstaten daarom deadlines bedongen. Tegenmaatregelen zouden er binnen een jaar moeten liggen.
Het parlement en de lidstaten moeten het principeakkoord nog bekrachtigen. Ze benadrukken beide dat ze er niet op uit zijn vrijhandel in te perken om eigen bedrijven te beschermen of handelsconflicten te verergeren. Afschrikking kan escalatie juist voorkomen, menen ze.
Meer uit Buitenland
LOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG) - Een rechter in Los Angeles heeft immigratiedienst ICE verboden daar mensen zonder reden aan te houden voor ondervraging. Mensenrechtenorganisaties hadden een zaak aangespannen, omdat agenten van ICE zouden selecteren op onder meer huidskleur en spreektaal.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/RTR) - Een Palestijns-Amerikaanse man uit Florida is volgens zijn familie op de Westelijke Jordaanoever doodgeslagen door Israëlische kolonisten. Ook het Palestijnse persbureau WAFA bericht over het incident, op basis van medische bronnen in het gebied.
2 uur geledenKYIV(ANP/RTR/DPA) - De Verenigde Staten gaan verder met het leveren van wapens aan Oekraïne. President Volodymyr Zelensky zei vrijdag daarover toezeggingen te hebben gekregen. "Volgens alle berichten zijn de wapenleveringen hervat", aldus de president in een videoboodschap.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Een Amerikaans hof van beroep zet een streep door een juridische deal met Khalid Sheikh Mohammed, die gezien wordt als het brein achter de aanslagen van 11 september 2001. Volgens het hof stond de toenmalige minister van Defensie, Lloyd Austin, in zijn recht om de deal tegen te houden.
12 uur geledenHOUSTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump is in de Amerikaanse staat Texas om de schade te bekijken na de overstromingen van een week geleden. Trump en zijn vrouw Melania gaven hulpverleners de hand om ze te bedanken. Ook ontmoetten ze nabestaanden van de minstens 120 mensen die zijn omgekomen bij de ramp van 4 juli.
13 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Een uitgestelde conferentie van de Verenigde Naties om te werken aan een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen staat nu gepland voor 28 en 29 juli, aldus diplomaten. De conferentie werd vorige maand afgeblazen toen Israël een militaire aanval op Iran begon.
15 uur geledenGÉNÉRAC (ANP) - In de Zuid-Franse plaats Générac is een man overleden nadat hij gewond was geraakt bij het stierenrennen. De burgemeester van het plaatsje ten zuiden van Nîmes heeft dat bekendgemaakt.
16 uur geleden